Už jako dítě hrála rodačka z tehdejšího Gottwaldova na housle a měla našlápnuto na slušnou kariéru houslistky. Absolvovala i několik zahraničních turné. V pubertě ale objevila kytaru a bylo rozhodnuto, že ve vážné hudbě budoucnost Jany Kratochvílové nebude.
Věnovala se také tanci, což byla dobrá průprava pro veřejné vystupování v roli zpěvačky. To první se odehrálo v roce 1973, když v televizi zazpívala vojákům základní služby s Country Beatem Jiřího Brabce.
Jaká byla cesta ke slávě Ládi Křížka?
Talentovaná zpěvačka s nezaměnitelným hlasem pak vystřídala několik kapel. Zpívala třeba s Pražskými trubadúry, se skupinami Variace, Jezinky, Bezinky, Expanze nebo Jazz Q Martina Kratochvíla. Mezi roky 1976 a 1978 pak zakotvila ve skupině Kroky Františka Janečka a v roce 1979 konečně založila svou první vysněnou kapelu Motor.
Sedmdesátá léta nebyla v Československu k rockové hudbě příliš vstřícná, ale Jana Kratochvílová se přesto prosadila. Měla za sebou skoro nejlepší muzikantskou partu té doby a brzy se stala miláčkem hudebních fanoušků.
V roce 1980 vydala své první eponymní album, na kterém byly hity jako Smaragdové lasery, V stínu kapradiny nebo Trajler BX60. Mimochodem do hudebního filmu Trhák v té době nazpívala písničku Jednota. Od roku 1981 zpívala s kapelou Heval, která se věnovala v té době nevídané kombinaci rocku a reggae. Její spontánní projev, výstřední kostýmy a líčení neušly pozornosti tehdejšího režimu, a tak se dočkala různých omezení a zákazů vystupování.
Nucená emigrace
V roce 1983 jí komunistické úřady povolily vycestovat na hudební festival do Irska a vzápětí po jejím odjezdu rozhlásily, že emigrovala. Cenzura nařídila Supraphonu, aby stáhl její desky z prodejen a Jana Kratochvílová přestala existovat. Zpěvačka zatím odjela z Irska do Anglie, kde musela začít nový život, protože v Československu by ji po návratu čekalo vězení.
O rok později za ní do emigrace odešel i její životní druh Jiří Hrubeš, bubeník Pražského výběru a Žlutého psa.
Jak začínal a co teď dělá Pavel Horňák?
V Londýně zpěvačka působila pod uměleckým pseudonymem Jana Pope. V roce 1986 jí tu německá firma Polydor dokonce vydala album Bohemian. Koncertovala také v Německu a Francii. Ale velké vydavatelství mělo své požadavky a podmínky, které Kratochvílová odmítla akceptovat, a tak se dobrovolně vzdala hvězdné kariéry. Začala se věnovat alternativní hudbě, léčitelství a filozofii. Stala se vegankou.
„Nikdy nechodím k doktorům a neberu žádné prášky ani drogy. Léčím sama sebe, mluvím se svými buňkami a imunitním systémem. Odstraňuji negativní myšlenky a emoce a transformuju je na pozitivní. To asi působí nejvíc,“ prohlásila například.
Uriel jede dál
Kratochvílová si vyzkoušela hudební žánry jako new age nebo hard core. „Zkoušela jsem zpívat super hlubokým hlasem a la tibetský mnich a pak hned navázat ultra vysokými tóny. Nikdy jsem nepoužívala žádné krabičky na hlas. Všechno na svých koncertech a deskách zpívám přirozeným hlasem,“ říká žena, která v 90. letech nahrávala pod uměleckými jmény Z. Goddess, Zuru či Heretyka.
Kariéru talentovaného Michala Penka ovlivnily drogy:
V současné době vystupuje s kapelou Illuminati.ca jako Jana Uriel Kratochvílová. Nedávno pokřtila v pražské Lucerně své nové dvojalbum Now & Then. „Dvojalbum má pro nás nejen rockově romantickou cenu, ale i cenu silně emocionální. Kvůli dost pohnuté cestě našich osudů. Ale je též – jak věříme – hudebním důkazem, že jsme se na naší nelehké životní cestě, neztratili, a stále jsme věrní ryzosti muziky ze srdce. Naše písně jsou jako malé hudební knížečky o našem někdy dost divokém dobrodružství,“ dodala k novince.
Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. let
Také jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?
Potom je seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna v Deníku každou středu vychází seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století.
Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.
V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.
Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.
Deset největších hitů Jany Kratochvílové
Song, song (1977)
Mám ráda tvůj smích (1978)
Dlouhá bílá žhoucí kometa (1979)
V stínu kapradiny (1980)
Milování za svítání (1980)
No a co (1980)
Smaragdové lasery (1981)
Publikum tvé jsem já (1981)
Copánky (1982)
Trajler BX 60 (1983)
Typický znak
Vyjma úplných začátků Kratochvílová vždy vynikala extravagantními kostýmy, líčením i vystupováním. Po sametové revoluci své odívání dotáhla k dokonalosti. Například začala nosit roušku podobně jako Michael Jackson.
Největší šlágr
„V stínu kapradiny spal, svět pod hlavou měl. V stínu kapradiny snil, vím, o mně ne – žel…“ Tak začíná asi nejznámější písnička Jany Kratochvílové z roku 1980. Hudbu k ní složila sama, text napsal Pavel Vrba.
Sexy hlas
Už od chvíle, kdy se poprvé objevila na pódiu a zazpívala, udivovala Jana Kratochvílová svým jemně zastřeným sexy hlasem, kterým dokázala vykouzlit něžný soprán i metalový chraplák.
Nejsledovanější video na YouTube
Milion zhlédnutí má videoklip k písni Dlouhá bílá žhoucí kometa, kterou Jana Kratochvílová nazpívala se skupinou Motor v roce 1979. Klip byl odvysílán v rámci pořadu Slovenské televize Letná farebná estráda.
Citát
„Houby Havel, bylo to spojení jmen našeho psa Hektora a kočky Valérie! Já měla úplně jiné starosti než politiku. Mě bavila muzika,“ odpověděla kdysi na otázku, zda v názvu její kapely Heval nebylo ukryto příjmení Václava Havla.
Role ve filmu
Loni se Jana Kratochvílová dočkala také role ve filmu. Režisér Viktor Tauš ji obsadil do svého nového snímku Amerikánka. V roce 2022 zpěvačka natáčela například v útrobách přehrady Fláje.