Dva roky, které uplynuly od vítězství pětikoalice ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů ve sněmovních volbách 2021, hodnotí premiér Petr Fiala pozitivně. Za úspěch vlády považuje kupříkladu snižování tempa inflace.

Moderátorka Kateřina Perknerová poznamenala, že vláda na to nemá v podstatě žádný vliv, neboť cenová stabilita je věcí České národní banky. Připomněla, že její guvernér Aleš Michl uvedl, že kabinet jeho úsilí příliš nepomáhá, neboť škrtá a šetří příliš málo. V návrhu rozpočtu na rok 2024 je schodek 252 miliard korun.

Podle Fialy je věc složitější. „Ale není moc složitá. Na inflaci mají vliv kroky České národní banky, která je odpovědná za to, abychom dosahovali inflačních cílů. Mají na to ale vliv i kroky vlády,“ řekl.

A to podle jeho slov buď tak, že vláda rozhazuje, zvětšuje deficity, dává víc peněz do různých dotací a dalších věcí, nebo tím, že se snaží chovat úsporně a konsoliduje veřejné finance. „Nebo třeba že tlačí na to, aby klesaly ceny energií a potravin, které, jak víme, inflaci tlačí nahoru,“ dodal.

Co vše zaznělo v živé debatě s premiérem Petrem Fialou. Na záznamu najdete:
* Česká ambasáda v Izraeli by se měla přesunout do Jeruzaléma
* Vrátí se velvyslanec Pivoňka do Ruska?
* Jak je to s inflací v Česku?
* Proč lidé budou opět platit poplatky za obnovitelné zdroje?

Premiér Petr Fiala se v debatě Deníku vyjádřil k inflaci, dotacím i situaci v Izraeli. Poslechněte si, co zaznělo. | Video: Deník

Ceny jdou dolů

Ke snížení inflace podle něj výrazně přispěly i kroky jeho vlády. „Ceny energií jdou dolů, ceny potravin jdou dolů. Skutečně šetříme a snižujeme dynamiku růstu deficitu, dokonce jsme ji zvrátili. Deficity klesají. Dodržujeme maastrichtská kritéria a deficit veřejných financí bude příští rok pod třemi procenty (HDP - pozn. red.), dokonce bude 2,2 procenta,“ nastínil Fiala.

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE

Za dobrou zprávu pro občany považuje, že inflace je v podstatě na úrovni, na které ji jeho kabinet zdědil po vládě Andreje Babiše (ANO), kdy ještě nebyla ruská agrese na Ukrajině a inflace v okolních zemích nebyla vysoká. Moderátorka upřesnila, že aktuálně v ČR činí 6,9 procenta. Příští rok bychom se podle Fialy měli s inflací dostat pod tři procenta. To by, jak poznamenal, mělo těšit každého, ať už má, či nemá současnou vládu rád.