Světová zdravotnická organizace (WHO) prý „zlikvidovala všechny argumenty pro povinné vakcíny a omezení kontaktů“ a „popřela všechny příběhy“, co dosud tak důrazně propagovala.

To ve zkratce tvrdí nová dezinformační zpráva, jež se začala minulý týden šířit v prostředí českých sociálních sítí.

„WHO ruší pandemii“

Zpráva se objevila 16. února v sekci „Viral“ na webu Elektropiknik, její text přetištěný na několika jpg snímcích pak o dva dny později zveřejnil server Tadesco. Zde ho jeden z autorů píšících pro Tadesco Tomáš Marný uvedl slovy: „WHO chtěla rušit pandemii po celém světě. Vlády jsou povinny všechna omezení zrušit. Uměle vytvořená pandemie zločinnými organizacemi pod taktovkou De-Billa Gatese a jiných podpindosních organizací začne mít asi silné problémy…“

Marný se v obecné rovině odkazuje na ruský server Pressite.ru (nikoli však na žádný konkrétní odkaz, jenž by potvrzoval cokoli z výše řečeného) a na skupinu Qanon CZ/SK, vytvořenou na ruské sociální síti Vk.com. „Printscreeny“ s textem zprávy se začaly sdílet také na českém Facebooku. Realita je ale opět značně jiná, než jak ji tato dezinformace podává.

Nezařazení poslanci Lubomír Volný (vlevo) a Marian Bojko.
Poslanec Volný radí na covid koloidní stříbro. Lidské zdraví může spíše ohrozit

Zavádějící zpráva se odkazuje na údajné tvrzení americké epidemioložky infekčních nemocí Marie Van Kerkhové z loňského června. Van Kerkhová tehdy působila jako technická expertka WHO pro Covid-19 a podle dezinformace měla prohlásit, že pandemie neexistuje a že na základě údajů, které její oddělení má, je „stále velmi vzácné vidět osobu s asymptomatickým onemocněním a následnou osobu, která onemocní“.

Přičemž právě asymptomatické šíření prý bylo podle dezinformace jediným důvodem, proč světové úřady požadovaly výluky a sociální izolaci a masky, a také základním důvodem pro očkování a sledování kontaktů.

Je to jinak

Zpráva ale zatajuje, že sama Van Kerkhová se proti tomuto zkreslení svých slov už loni v červnu okamžitě ohradila. Ve svém dalším prohlášení naopak uvedla, že podle dat vyplývajících z modelů by mohli lidé, kteří mají virus SARS-CoV-2, ale nemají žádné příznaky, tvořit jeho přenašeče až ze 40 procent.

Slova o tom, že asymptomatický přenos byl „velmi vzácný“, použila epidemioložka podle vlastního vyjádření jen v souvislosti se dvěma nebo třemi studiemi sledujícími kontakty bezpříznakových nositelů viru.

QAnon šaman. V USA je rozšířené konspirační hnutí QAnon, jehož nejviditelnějším zástupcem se při lednovém útoku na Kapitol stal rohatý Viking Jake Angeli z Arizony
Nějaké konspiraci věří každý, někdy se to ale vymkne kontrole. Vědci znají důvod

„Je nedorozumění uvádět bezpříznakový přenos jako celosvětově velmi vzácný. Mluvila jsem jen o podmnožině studií. Je jisté, že k asymptomatické infekci dochází, ale je to stále jedna z největších neznámých, kterou zkoumáme,“ uvedla podle britského deníku The Guardian loni 9. června Van Kerkhová.

Jednou z komplikací, s nimiž se tehdy její tým potýkal, bylo podle jejích slov to, že někteří lidé, kteří měli virus, ale zdáli se být bezpříznakoví, byli ve skutečnosti „předpříznakoví“, jinými slovy se nacházeli ve stadiu předtím, než se u nich příznaky projeví – a byla otázka, jak dlouho už byli nakažliví.

Padl u soudu v Peru verdikt o odpovědnosti za pandemii covid-19? Nikoli, žádný soud o ničem takovém nerozhodoval. Ilustrační foto
Za pandemii může spiknutí, rozhodl prý peruánský soud. Vše je ale jinak

„Nejde jen o to, kdo nemoc přenáší, ale také o to, kdy je nejvíce nakažlivý a nakolik je nakažlivý v době, kdy ještě není zjevně nemocný. Data jsou velmi předběžná,“ uvedla epidemioložka.

O očkování se tehdy ani ona, ani WHO vůbec nijak nezmiňovaly, protože žádná vakcína loni v červnu ještě ani neexistovala.

Šíří to známé firmy

Proč se více než půl roku stará a po stejnou dobu vyvrácená dezinformace začala znovu šířit letos v únoru? Trochu možná napoví profil těch, kdo se jí okamžitě chytili. Jak Web Tadesco, tak Tomáš tvoří na české dezinformační scéně známé firmy.

Web Tadesco je mnohaletý šiřitel lží a hoaxů – například Český úřad zeměměřický a katastrální musel před pěti lety vyvracet jeho vylhané tvrzení, že EU naplánovala zabavení pozemků. Web Tadesco také v roce 2016 předpovídal, že dolar se ještě v tom roce zhroutí, a opakovaně zveřejňuje konspirační teorie o iluminátech.

Facebook - Ilustrační foto
Facebook zakázal zavádějící obsah proti očkování. Příspěvky ihned smaže

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkTotéž se dá říci i o Tomáši Marném – také jeho publikační činnost představují nesmyslné a ničím nedoložené konspirační teorie o iluminátských spiknutích, šířené na dezinformačních webech.

Skupina Qanon se zase svým názvem hlásí ke stejnojmennému americkému konspiračnímu hnutí, podle nějž se Spojených států chtějí zmocnit pedofilní satanisté unášející děti.

Přednostní očkování seniorů provází řada lží a dezinformací, které začaly spojovat dlouhodobé nemoci a neduhy stáří s vakcínou, ilustrační foto
Ve Švédsku zemřelo po vakcinaci 43 lidí, tvrdí český server. A lže

Pokud jde o web Elektropiknik, ten se pro změnu jeví jako tzv. clickbait. To je typ webu, který používá metodu co nejpoutavějších titulků lákajících ke kliknutí a text rozděluje do více stran, aby čtenář klikal pořád dál a dál, přičemž příslib z titulku často není nijak naplněn, ale web si počtem kliků zvyšuje návštěvnost. „Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti, řadíme ho mezi dezinformace s ekonomickou motivací,“ uvádí o tomto typu webu Wikipedie.