V Česku se začalo očkovat koncem loňského prosince a od té doby bylo k úternímu večeru podáno zhruba 3,815 milionu dávek. Plně očkováno je téměř 1,077 milionu lidí, tedy zhruba desetina obyvatel. V posledních dnech tempo očkování zrychlilo a od minulého týdne se v pracovních dnech drží nad 70 tisíc naočkovaných za den.

Ve čtvrtek byl počet očkovaných rekordní, zdravotníci aplikovali 87 682 dávek vakcíny. V zemi se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Také v Plzni lidé obsadili zahrádky před oblíbenými podniky. Vláda přitom jejich otevření povolila až od 17. května.
Češi nečekali na vládu a rozvolnili sami. Za plné zahrádky hrozí pokuty

Zhruba 79 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech, necelých 11 procent je od AstraZenecy a zhruba desetina od Moderny. Vakcínu Johnson & Johnson, se kterou se očkuje zhruba tři týdny a u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo k úternímu večeru přes 18 tisíc lidí.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 tisíc. Zhruba od poloviny března se snižují i počty úmrtí lidí s covidem-19. Ještě v první polovině března umíralo denně i více než 200 nakažených, zatímco v posledních dnech počet úmrtí většinou nepřesáhl 50 za den.

Za pondělí eviduje ministerstvo zatím 28 zemřelých s covidem a za úterý 15. Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, zemřelo dohromady 29 787 nakažených. Nejtragičtějším z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie byl letošní březen, kdy podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví zemřelo 6009 lidí s potvrzenou nákazou.

Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 také postupně klesá. V úterý bylo v nemocnicích 1796 nakažených, o 180 méně než v pondělí. V polovině března přitom nemocniční péči vyžadovalo kolem 9000 pacientů s onemocněním covid-19.

Pacientů v těžkém stavu je 349, nejméně od začátku loňského října. Zátěž nemocnic je ale ve skutečnosti mnohem větší, protože statistiky nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale dál vyžadují nemocniční péči. Podle dat ministerstva bylo k dnešnímu ránu volných zhruba 6300 standardních lůžek s kyslíkem, což představuje 27 procent z celkového počtu. Postelí s umělou plicní ventilací je neobsazeno přibližně 680, tedy 29 procent.

Stejně jako v pondělí i v úterý provedly laboratoře v mezitýdenním srovnání méně testů. Za úterý jich ministerstvo eviduje téměř 190.000, před týdnem to bylo zhruba o 73.000 víc. Počet PCR testů klesl na 16.200 a antigenních na 174 tisíc. Podíl pozitivních testů oproti předchozímu dni stoupl.

Testy na covid na ZŠ v Jihlavě
Žáci ve školách budou testování méně často. Končí i nutnost homogenních skupin

U preventivních testů, které tvoří většinu z celkového počtu, se zvýšil na 0,13 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních na 2,82 procenta a u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, na 9,75 procenta.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, k dnešku mírně kleslo z předchozích 0,81 na 0,79. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží od poloviny dubna.

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u téměř 1,649 milionu lidí, většina se vyléčila. V zemi se postupně rozvolňují koronavirová opatření. Za klíčový údaj vláda mimo jiné bere počet případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, nyní je to 88. Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Avizují například otevření všech dosud uzavřených služeb, pokud bude počet nakažených na 100 tisíc obyvatel pod stovkou nebo uvolnění provozu venkovních prostor restaurací až počet nakažených koronavirem klesne za sedm dní pod 75 na 100 tisíc obyvatel. Všechny obchody a většina služeb, které byly kvůli epidemii koronaviru dosud zavřené, se otevřely toto pondělí a zahrádky restaurací plánuje kabinet otevřít od příštího pondělí.