Podle situační zprávy ministerstva zemědělství se v roce 2022 tykve pěstovaly na 726 hektarech půdy a zemědělci sklidili okolo třinácti tisíc tun této zeleniny. Materiál udává, že nákupní cena jen pro další zpracování byla průměrně osm korun za kilo, objem produkce tak odpovídá skoro sto milionům korun.

Důvod zvýšené obliby je podle resortu jasný – mohou za to naše chuťové buňky. „Díky pořadům o vaření roste zájem o celou skupinu tykví - cukety a hokkaido, muškátová dýně, máslová dýně či mexická dýně,“ okomentoval dokument.

Na cenu zeleniny letos dopadla inflace, která některé její druhy raketově zdražila. Dýní se to ale netýká. Podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu byla průměrná výše ceny zemědělců za kilogram dýně na začátku tohoto týdne 20,3 koruny. Ve stejnou dobu loni to bylo 19,7 koruny.

Že ceny budou letos na podobné úrovni jako loni, potvrdily i obchodní řetězce. „Jsme rádi, že přes aktuální inflaci nabízíme sortiment dýní za srovnatelné ceny s minulým rokem,“ řekla mluvčí řetězce Tesco Iva Pavlousková.

Dýně zajistí čeští zemědělci

Oproti jiným státům je ale česká produkce dýní stále na okraji, co do počtu zemědělské plochy i sklizně. Evropskou produkci mapovalo v roce 2021 evropské měření Eurostat.

Podle jeho údajů se dýně pěstovaly v rámci EU na 31 tisících hektarech. „Sklidilo se odhadem 760 tisíc tun. Přibližně 85 procent všech dýní a tykví v EU vyprodukovalo pět členských států,“ doplnil Eurostat. Mezi hlavní producenty patří Polsko, Španělsko, Francie, Portugalsko a Německo.

Zajistit dodávky mnoha druhů dýní vhodných jak do kuchyně, tak třeba na schody, nebo před dveře, zvládají podle Pavlouskové čeští zemědělci sami.

„Veškerá naše nabídka dýní pochází od českých zemědělců. Dodávky jsou dostatečné, protože se na sezonu připravujeme ve spolupráci s nimi vždy s velkým předstihem. Předem si dohodneme šíři sortimentu, společné vybereme správné druhy osiva podle aktuálních trendů a zároveň se dohodneme na množství, které budeme potřebovat pro naše zákazníky,“ vysvětlila.

Českou produkci najdete i v dalších kamenných a online supermarketech.

Vybrat tu pravou dýni ale můžete i v takzvaných dýňových světech. Řada zemědělců totiž po sklizni přemění zemědělské plochy na zábavné areály, kde vznikají velká bludiště, výstavky dýní a nechybí ani pokrmy z této zeleniny.

Česká dýňová rekordmanka 

A například v pražské botanické zahradě je letos k vidění dýně rekordmanka. „Představí se dýně Atlantic Giant, kterou botanické zahradě věnoval pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. Nejnovější výpěstek má hmotnost 150 kilogramů a je zatím letošní největší českou dýní,“ přiblížila mluvčí zahrady Michaela Bičíková.

Kam na dýně vyrazit:

* Statek u Pipků – Nová Ves u Leštiny (Vysočina)
* Botanická zahrada Praha
* Svět dýní a pyramid 2023 Drnholec  (Jihomoravský kraj)
* Dýňová farma Bykoš (Středočeský kraj)
* Výstava dýní SOŠ Jarov (Prahov)