V posledních dvou týdnech denní počet nově nakažených v šesti dnech překročil dvacet tisíc. Nejvyšší za celou dobu epidemie byl minulý čtvrtek, kdy se dostal ke 28 tisícům. Podle matematickým modelů hrozí v příštích týdnech zahlcení nemocnic. Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 v mezitýdenním srovnání ve středu stoupl zhruba o 400, proti úterý, kdy podle revidovaných dat vyžadovalo nemocniční péči 6845 pacientů, ale asi o 300 klesl. Nakažených v těžkém stavu je v nemocnicích už třetí den víc než tisícovka.

ON-LINE ke koronaviru čtěte ZDE

Některé nemocnice už v minulých dnech ohlásily, že jsou na hraně své kapacity. Z několika zařízení se nakažení převáželi většinou do Prahy. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v úterý novinářům řekl, že zdravotnictví má nyní ještě rezervu ke zvládnutí covidové epidemie. Má ale výpadek tisícovek zdravotníků, kteří jsou na nemocenské či na ošetřovném. Výpadek personálu by podle něj mohl komplikovat péči i chystané masivnější očkování.

Cestující v rouškách na letišti v Praze
Soud zrušil v některých případech povinnost vyplňovat příjezdový formulář

Zdravotníci dosud podali téměř 13,6 milionu dávek vakcíny. Ve středu se jejich počet zvýšil o 83 765, což je zhruba o 24 tisíc víc než před týdnem. Na očkování první dávkou přišlo ve středu necelých 13 tisíc lidí, podobně jako v úterý. Třetích posilujících dávek bylo asi o 14 tisíc víc než v úterý, dostalo ji asi 60 tisíc lidí. Vakcinaci by měla podpořit iniciativa Lékaři pomáhají Česku, která chce kapacity očkovacích center doplnit možností nechat se očkovat ve vyhrazenou dobu v kterékoliv ordinaci zapojeného lékaře. Iniciativa si dala za cíl urychlit očkování třetími dávkami vakcíny.

Laboratoře ve středu provedly zhruba 112 tisíc testů, asi o 16 500 méně než před týdnem. Údaje o provedených testech z předchozího dne se ale ve statistikách projevují se zpožděním. Podle průběžných statistik se ve středu v mezitýdenním srovnání podíl pozitivních vzorků v případě preventivních testů zvýšil na 9,92 procenta, o týden dříve byl necelých sedm procent. 

U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, pozitivita stoupla z 28 procent na 37,63 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, potvrdily testy nákazu u 17,34 procenta lidí, což je asi o čtyři procentní body více než před týdnem.

Incidence k dnešku stoupla ve všech krajích kromě Středočeského, Plzeňského a Karlovarského. Nejhorší situace je nadále v Olomouckém kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 1666 nakažených. Následuje Zlínský kraj s incidencí 1605. Relativně nejlépe je na tom stále Karlovarských kraj, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 449 případů covidu. V žádném jiném regionu není incidence nižší než 900.

Od loňského března, kdy se v ČR potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc covid-19 prokázala u 2 193 289 lidí, přičemž nejhorší situace panovala v právě skončeném měsíci listopadu. Celkový počet pozitivních testů dosáhl v uplynulém měsíci epidemie přes 405 tisíc. Zemřelých s potvrzenou nákazou eviduje ministerstvo zdravotnictví 33 317.