S přívaly velké vody zápolily ve čtvrtek například obce Šilheřovice či Hať na Opavsku. Na některých místech byly zaplavené celé ulice a čtvrti. Lidé z oblasti už sdílejí první snímky na sociálních sítích. 

V jihozápadní polovině Čech hrozí bouřky s vydatným deštěm až do čtvrtečního poledne. "Nejvyšší úhrny se vyskytnou pravděpodobně v Plzeňském, popřípadě v Karlovarském kraji. Ve čtvrtek odpoledne bude déšť slábnout," uvedli meteorologové. Lidé by měli být opatrní zejména při jízdě autem.

Na severovýchodě země mohou být bouřky doprovázeny krupobitím, slábnout by měly dnes v noci. Ve čtvrtek během dne se ale na severu a severovýchodě území mohou silné bouřky lokálně znovu objevit.

Také v Plzni lidé obsadili zahrádky před oblíbenými podniky. Vláda přitom jejich otevření povolila až od 17. května.
Češi nečekali na vládu a rozvolnili sami. Za plné zahrádky hrozí pokuty

"V důsledku vydatných srážek očekáváme od středy odpoledne výraznější vzestupy hladin v jihozápadní polovině Čech a na severu a severovýchodě Čech, pravděpodobně s překročením prvního stupně povodňové aktivity, ojediněle i vyšších stupňů," dodali meteorologové.

Toky odvodňující horské oblasti, zejména v oblasti Krkonoš a Jizerských hor, stále doplňuje i voda z tajícího sněhu, a vzestupy tak mohou být výraznější, ojediněle proto nelze vyloučit překročení vyšších povodňových stupňů.