O snížení počtu poboček České pošty z 3 200 na 2 900 rozhodla vláda. Argumentuje tím, že je potřeba snížit náklady kvůli klesajícímu poštovnímu provozu. Všech tři sta poboček se uzavře k 30. červnu, čímž ale přestanou fungovat kontaktní místa Czech Point, kde si lidé dosud mohou například ověřit podpisy nebo dokumenty.

Notáři vzkazují, že není potřeba propadat panice. „Lidé z lokalit postižených zrušením pošty nemusí kvůli službám Czech Pointu vyhledávat jinou, vzdálenější pobočku, ale mohou služby Czech Pointu využít u notáře,“ uvedl prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Rušení poboček se dotkne měst, kde jsou dvě a více pošt. Naproti tomu v České republice funguje 439 notářských úřadů. „Poskytují služby v plném rozsahu, a to mnohdy s vyšším zabezpečením než u České pošty, jako je tomu například u ověřování podpisů s možností online kontroly pravosti ověřovací doložky notáře,“ doplnil Neubauer.

Kromě ověřování podpisů a dokumentů lidé na Czech Pointu nejčastěji využívají výpisy z rejstříku trestů, katastru nemovitostí, obchodního či živnostenského rejstříku, bodového hodnocení řidiče či insolvencí.

ČSOB zůstává

Své klienty uklidňuje i ČSOB, která na všech poštách nabízí finanční služby pod značkou ČSOB Poštovní spořitelna. Kromě bankovních služeb si na přepážkách mohou vyřídit třeba i pojištění.

„Ujišťujeme naše klienty, že služby ČSOB na ostatních pobočkách České pošty budou i nadále plně dostupné. Ve větších městech, kde dojde ke snížení počtu obchodních míst, zůstane otevřený dostatek přepážek na zbývajících poštách, pro obsluhu našich klientů,“ ubezpečil mluvčí ČSOB Patrik Madle s tím, že rozsah služeb se nijak nezmění.

Banka bude klienty informovat tento měsíc přímo na rušených poštách. „Klientům, kterých se tato změna dotkne, jsme poslali přímou komunikaci maily a dopisy, abychom jim sdělili právě jejich možné nejbližší místo obsluhy, a to nejbližší poštu, bankomat, pobočku. Klienti se samozřejmě mohou obsluhovat i v digitálním prostředí,“ upřesnil Madle.

O propuštěné pošťáky je zájem

Česká pošta kvůli omezení poštu poboček zrušila celkem 924 pracovních míst, přičemž asi šest set zaměstnanců už dostalo výpověď. „Chtěli jsme, aby bylo zachováno více pracovních míst. Někteří zaměstnanci už přijali jiné pracovní pozice nebo jim zaměstnavatel určil jiné místo práce,“ řekla šéfka poštovní odborů Jindřiška Budweiserová.

close info Zdroj: Deník zoom_in Odbory se přitom obávají, že změny přinesou na zbývající pošťáky větší zátěž. „Čekáme na přepážkách velké nápory. Sice se snižují stavy, ale zůstává velký objem práce,“ popsala odborářka s tím, že Česká pošta provádí razantní úsporná opatření už od roku 2018.

O odcházející pošťáky je ale zájem. Státní podnik oslovilo přes dvacet firem a institucí, které by rády propuštěné zaměstnance přijaly. „Jedná se například o pojišťovny, policii, vězeňskou službu a další,“ přiblížila Budweiserová. Česká pošta v současné době zaměstnává téměř 23 tisíc lidí.