Na konkrétní dotaz „Měla by podle vás být ve městech plošně zavedena nejvyšší rychlost 30 km/h?“ tak odpovědělo více než 7800 čtenářů z celkem 8600, kteří se prozatím dotazníku zúčastnili.

Anketa se věnuje tématům spojeným s aktivismem a je součástí projektu Když menšina omezuje většinu.

Zhruba pětistovka dotázaných (asi šest procent) by třicítku zavedla s výjimkou páteřních a okružních silnic plošně, necelá dvě procenta bez výjimky.

Seriál Když menšina omezuje většinuZdroj: DeníkV jakých situacích může akce menší skupiny lidí blokovat život ostatních? Budou ekologické a klimatické protesty úspěšné?

Deník se na to zaměřil v novém seriálu reportáží a článků nazvaném provokativně Když menšina omezuje většinu.

Tematické články:

Klimatických aktivistů přibývá. Jejich akce budou agresivnější, odhadují experti

Bez řešení klimatické krize už protesty nenásilné nebudou, hrozí aktivistka

Globální oteplování má i jiné důvody než jen lidi, věří polovina čtenářů

Proč tuto anketu Deník dělá? I do Česka už naplno dorazil fenomén různých stávek za klima a blokád přímo v ulicích měst. Dosud jsme přitom podobné protesty vídali hlavně v západní Evropě. V Německu některé soudy označily chování aktivistů za zločinné.

V tradiční anketě se proto na některé otázky spojené s protesty aktivistů ptáme i vás, čtenářů Deníku a Deník.cz. Tvoří jednu ze základních linií seriálu, který průběžně plníme příběhy aktivistů i lidí, kteří se proti nimi vymezují, názorovými komentáři, ale i daty z dotazníku.