Zima a s ní i útlum aktivit v rekreačních oblastech dává volnější pole působnosti zlodějům. Pro ty znamenají opuštěné chaty a zahradní domky, které jejich majitelé dostatečně nezabezpečí, relativně snadnou kořist. V období od loňského října do konce letošního února eviduje Policie České republiky na okrese celkem šestnáct případů vloupání do chat, chatiček, kůlen a zahradních domků. Ve srovnání se stejným obdobím na přelomu předloňského a loňského roku, kdy řešili obdobných případů celkem jedenáct, jde tedy o nárůst. Incidentů pak přibylo hlavně na území Boleslavi, kde se jich ve sledovaném období vyskytlo celkem šest. Během zimní sezóny v minulém roce postihovaly naopak podobné krádeže téměř výhradně městečka a vesnice napříč okresem. Na poplach ale zatím bít netřeba. Podle předsedy okresního zahrádkářského svazu Miroslav Sedláčka není situace nijak výjimečná a oproti minulosti se i podstatně zlepšila. „Dříve se stávalo, že chatky a kůlny vykrádali ve velkém, klidně deset sousedních najednou. Dnes se to již tak neděje. Lidé si zvykli nenechávat uvnitř nic cenného, takže často jedinou škodou je pak rozbitý zámek či okno. I to je samozřejmě nepříjemnost,“ uvedl.

Podle policejní mluvčí Lucie Novákové, jejíž slova potvrzuje i Miroslav Sedláček, se kromě krádeží může stát i to, že se narušitelé v opuštěné chatce načas klidně zabydlí, tyjí z jejích zásob, vykradou ji a poté se přesunou do jiné. „Každé takovéto násilné vniknutí do obydlí negativně působí na psychiku majitelů, protože jim byl narušen pocit soukromí, a s tímto pocitem se mnohdy vyrovnávají hůře než s ukradenou věcí nebo poničeným vnitřním vybavením,“ uvedla a připomněla, že je v zájmu majitelů před zazimováním chat odnést nejcennější předměty domů a také nenechat povalovat venku nic, co by mohlo zlodějům usnadnit vniknutí dovnitř. 

„Je vhodné uložit například žebříky, krumpáče, sekery, nebo železné tyče. Všechny takto zapomenuté nebo nedostatečně uložené věci může pachatel k vloupání použít,“ řekla Nováková.
Dobře před odchodem zamykat by mělo být rovněž samozřejmostí. Policie při té příležitosti připomíná rovněž, že větší objekty se vyplatí střežit i různými elektronickými zařízeními.Kromě individuálního zabezpečování pak chatové a zahrádkářské oblasti střeží i městská policie, která v rizikových oblastech hlídkuje prakticky na denní bázi.


Policie ČR proto připomíná chatařům a chalupářům několik známých rad k
zabezpečení objektu na zimu:
* odvézt z chaty všechny cenné věci a zejména věci, ke kterým máte
nějaký citový vztah, pokud odvézt nejdou, učinit vše, aby nemohly být
odcizeny
* vypnout elektřinu, zavřít hlavní uzávěr vody
* odvézt si hotové potraviny a neumožnit tak případnému pachateli, aby
se na místě zdržoval déle
* uzavřít okna a okenice, uzamknout kůlny, sklepy apod.
* pořídit si soupis věcí, které zůstanou na chatě či chalupě včetně
výrobních čísel, případně si pořídit fotografie těchto věcí
* před odjezdem se ubezpečte, že máte uklizeno a uzamčeno všechno nářadí
(krumpáče, motyky, žebříky, různá páčidla apod.), to vše může pachatel
použít k vloupání
* máte-li instalováno elektronické či jiné zabezpečení, toto při
opuštění chaty nebo chalupy nezapomeňte aktivovat
* pro vlastní klid je dobré provádět si sám kontrolu chaty nebo se
dohodnout se sousedy kdy a kdo chaty zkontroluje
* pokud již došlo k vloupání do chaty nebo chalupy, před příjezdem
policie do ní nevstupujte a nepořádek neuklízejte, aby nedošlo ke zničení
nebo znehodnocení stop, které na místě zanechal pachatel, neboť zajištěné
stopy jsou mnohdy jediným důkazem, že konkrétní pachatel ve vyloupené chatě
byl