„Ženy byly podvedené, samy se však staly pachatelkami,“ konstatovala policejní mluvčí Markéta Johnová. S tím, že kriminalisté mělnického územního odboru obě dámy podezřívají z přečinu legalizace výnosu z trestné činnosti z nedbalosti. Udělaly totiž přesně to, co po nich požadoval kdosi, na koho samy nemohou ukázat prstem. A zatím jeho totožnost neznají ani policisté.

Co a jak se odehrávalo, přibližuje Johnová na příběhu jedné z nich. V březnu se jí přes sociální síť ozval pán, který se jevil jako fantastická partie. Chlapík z Velké Británie, který nyní jako lékař pracuje v Afghánistánu. „Rozvinula se mezi nimi konverzace, kdy za nějaký čas jí sdělil, že ji miluje, chce si ji vzít za ženu a založit s ní rodinu. Aby mohl vycestovat z Afghánistánu, požádal ji o založení bankovního účtu v České republice: u konkrétní banky, avšak na její jméno a doklady,“ přiblížila policistka moment, kdy se dotyčná začala řítit do průšvihu.

Hejtmanka Petra Pecková.
V kauze odměn úředníků kraj stáhne žalobu. Byť ministerstvo nechtělo

Vysvětlování znělo lákavě i lichotivě: na konto, vedené na její jméno, chce muž podlet vydělané peníze, které poslouží k založení nové existence. Ona měla jen poskytnout kopie dokladů. Což se stalo – a neznámý pachatel v srpnu přes internet založil bankovní účet. Platební karta i přihlašovací údaje sice dorazily na její adresu, avšak pro údajného ctitele bylo hračkou přesvědčit ji, aby mu všechno poslala. Na údajnou adresu do Malajsie.

Za pár měsíců účet našel využití: protekl jím milion korun. Nešlo ale o peníze, jež by odpovídaly tomu, co tvrdil údajný doktor. „Byly převedeny z účtu v jiné bance, u kterého neznámý pachatel překonal bezpečnostní opatření internetového bankovnictví – a peníze převedl právě na účet založený zamilovanou ženou,“ uvedla Johnová.

Klienti společnosti H-System.
Začal prodej 60 bytů v Horoměřicích po zkrachovalém H-Systemu

Připomněla, že stejný příběh prožila i druhá z žen z Mělnicka. „Je však možné, že podobných obětí-pachatelek je daleko více,“ upozornila policejní mluvčí. A pojmu oběť-pachatelka nepoužila náhodou: skutečně se jedná o protiprávní počínání. „Kriminalisté varují ženy před podobnou komunikací a jednáním,“ zdůraznila Johnová.

A nabízí radu, jak postupovat, pokud je některé ženě příběh povědomý: okamžitě založený účet zablokovat, aby tam nebylo možné poslat ukradené peníze. Obecnou radou policie pak je obezřetnost, kdy cizí lidi není radno zahrnovat přehnanou důvěrou. „Virtuální svět není pouze světem zábavy, ale postupně se stává prostředím, do kterého stále častěji zaměřují pozornost pachatelé nejrůznější trestné činnosti,“ upozornila Johnová.