Na vývoj v případu upozornil ve středu server Lidovky s tím, že před týdnem zadržený český senior byl obviněn z terorismu. V případě odsouzení by mohl být ve hře až výjimečný trest.

O možné muslimské stopě či naopak o protimuslimské provokaci se hlavně na internetu diskutovalo hned poté, co na počátku června došlo ke střetu vlaku se stromem na kolejích poblíž Bakova nad Jizerou. Kolovaly totiž zprávy, že se na místě našly rádoby arabské nápisy. Prakticky totožný skutek se pak opakoval ještě o necelé dva měsíce později: uprostřed prázdnin poblíž Bělé pod Bezdězem. Naštěstí se vše obešlo bez zranění.

Tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) vydal prohlášení hovořící o tom, že policie prověřuje všechny okolnosti a zjišťuje, co se vlastně odehrálo – zda šlo o „běžnou“ nehodu, byl to pokus o teroristický čin – anebo záměrná provokace. Nyní se zdá, že se nejspíš jednalo o velmi nešťastný pokus burcovat veřejné mínění (a skutečnosti tedy odpovídají právě slova o provokaci).

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu dospěli k závěru, že v obou případech šlo o následek počínání stejného muže: stromy záměrně nařízl, aby posléze padly na trať – a některý z projíždějících vlaků měl nehodu. Podezření mělo padnout na muslimské radikály; to, že je útok jejich dílem, měly naznačovat právě nápisy, které pachatel zanechal na místě. Zadrženého muže policie podezřívá ještě z rozšiřování letáků, které měly budit dojem, že jejich pisatelem je islámský radikál hrozící na našem území teroristickými útoky. 

Dosavadní zjištění napovídají, že motivací zřejmě měla být snaha vyvolat u veřejnosti obavy z muslimského násilí a vyburcovat odpor vůči migrantům.