VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umravňování bezdomovců je boj s větrnými mlýny, naznačil u soudu šéf strážníků

Mladá Boleslav – Ani o píď vlastně ve čtvrtek nepokročilo u Okresního soudu v Mladé Boleslavi projednávání kauzy údajného trýznění bezdomovců. Obžalobě nejen ze zneužití pravomoci, ale i z vydírání, a dokonce i mučení čelí dva bývalí členové společné hlídky boleslavských strážníků.

1.2.2018 3
SDÍLEJ:

U Okresního soudu v Mladé Boleslavi pokračovalo ve čtvrtek hlavní líčení v kauze strážníků, kteří čelí obžalobě z trýznění bezdomovců.Foto: Deník / Holakovský Milan

Již v listopadu vyslechl trestní senát Rudolfa Havelky čtyři z pětice mužů, kteří figurují v pozici poškozených. Měli být vybízeni k odchodu z města – a současně fackováni, biti pěstmi, kopáni (a to i ve chvíli, kdy leželi na zemi); dokonce také vyváženi za město, tam vysazeni z auta a ponecháni bez pomoci. A někdy i bez bot.

Oba obžalovaní vinu odmítají. Mimo jiné trvají na tom, že kdyby se podobných skutků skutečně dopouštěli, jistě by vzbudilo ohlas mezi přihlížejícími, o něž u podobných zákroků nebývá nouze. Prohlásili také, že zbytečně si do služebního auta bezdomovce nikdo posadit nechce. Důvody jsou dva: špína a zápach. 

Odročeno. Snad naposled

Vyslechnut byl ve čtvrtek jediný svědek – ředitel městské policie Tomáš Kypta. Tři muže z řad osob bez přístřeší se k soudu dostat nepodařilo, a tak předseda senátu Rudolf Havelka odročil hlavní líčení na neurčito; za účelem snah o zajištění účasti alespoň dvou z nich, kteří se neztratili zcela beze stop. „Dřív jak za měsíc to určitě nebude,“ konstatoval soudce.

Jedním dechem se netajil odhodláním, že případ, který se k soudu dostal loni v září a jeho projednávání začalo v listopadu, by pak už chtěl uzavřít. Zopakoval ovšem to, co ke kauze uvedl čtvrteční Boleslavský deník: ať bude mladoboleslavský rozsudek jakýkoli, konečný verdikt padne až v Praze. U krajského soudu, k němuž se jistě někdo odvolá. 

Nestalo se to, míní šéf

Svých souzených podřízených (kteří jsou již půl druhého roku kvůli stíhání postaveni mimo službu, do ulic už nevyrážejí a jako občanští zaměstnanci dohlížejí na městský kamerový systém) se ředitel Kypta zastal. Je přesvědčen, že jeho strážníci, kteří všichni musejí míst maturitu a úspěšně zvládnout psychotesty, se takových skutků nedopouštějí. 

Odmítl současně, že by boleslavští strážníci dostali úkol zaměřovat se právě na bezdomovce. Těm prý věnují speciální pozornost pouze vždy na podzim – oslovují je s upozorněním, že na zimu pro ně město staví stan. Jinak se členové hlídek dostávají do kontaktu s lidmi bez přístřeší hlavně ve chvílích, kdy je lidé volají, aby zakročili proti obtěžujícím pobudům. Což se ovšem děje každodenně; dnem i nocí.

Odplata a zájem o peníze

„Odveta, pomsta,“ nabídl Kypta ve čtvrtek vysvětlení, proč bezdomovci hovoří o opakovaných napadeních – přičemž on sám je přesvědčen, že jeho podřízení takhle nejednali. Připomněl ale, že na uniformy strážníků mají lidé bez domova pifku, protože je nenechají na pokoji: jsou to právě příslušníci městské policie, kdo vagabundy pořád odněkud vykazuje. A ještě je nutí, aby po době uklidili! „Oni se nám už smějou: tak co se mnou uděláš… Nebo někdo řekne: já mám kamarádku, ta to napíše – a vysoudím milion,“ přiblížil ředitel strážníků v soudní síni poznatky z terénu. 

Soudce Havelka ovšem zase obrátil pozornost ke skutkům, o nichž hovoří obžaloba. „Ti lidé si to všechno nemohli vymyslet; vždyť se ani neznají,“ oponoval. Připomněl také, o jakých přezdívkách souzených strážníků od bezdomovců slyšel: Čuk a Gek, Ukrajinec, Stalin. I to podle něj může o něčem vypovídat.

Problémy se opakují

Ředitel městské policie nicméně stojí na svém – a za svými lidmi. „Na autobusovém nádraží obsadí všechny lavičky v čekárně, zapáchají, jsou opilí a překážejí lidem, kteří si chtějí koupit jízdenku. Přivolaná hlídka je vykáže, oni se přestěhují na dětské hřiště za poštou. Pak volají maminky s kočárky, že tam plivou na zem a špiní lavičky. My je vykážeme – a oni se vrátí na autobusové nádraží,“ připomněl Kypta nepřetržitý kolotoč. K problémovým místům podle něj patří také pošta: její předsálí zůstává přístupné i v noci, jelikož je tam bankomat. Peníze si ale lidé stejně vybírat nemohou, protože se pod ním někdo povaluje. Jen během poslední noci strážníci z pošty vykazovali Litevku a dva Slováky. 

Firma zajišťující úklid města si zase stěžuje na pokálené lavičky. Potíže hlásí také nemocnice. Tam často bezdomovce přiveze záchranka, protože lidé přivolali pomoc, když v opilosti upadl a zranil se – a on po ošetření odmítá opustit čekárnu. Rovněž na nádraží prý pobudové navozují takový stav, že leckterý cestující si raději, než aby šel k pokladně, koupí jízdenku až ve vlaku – i když je to s přirážkou. A dokonce se stalo, že civilní spolupracovník, který působí jako asistent projektu Bezpečné město, byl poté, co bezdomovce napomenul, napaden a zraněn; případ řeší Policie ČR. 

Soudce Havelka ovšem v jednací síni neopomněl připomenout, že ani chování strážníků nevnímá bezproblémově. Někdy si prý dovolují, co by neměli. „Myslí si, že jsou plukovníci v okupovaném městě. Jak někdo někde zaparkuje, nechovají se slušně,“ poznamenal předseda senátu. 

Na ulici a bez prostředků

Problémy s bezdomovci jsou podle Kyptových slov v Mladé Boleslavi specifické. Jistou podobnost (avšak menší závažnosti) by ve středních Čechách bylo možno zaznamenat ještě v Kladně a v Příbrami. V létě prý ve městě bylo kolem 160 osob bez přístřeší; z toho po dvou desátkách Poláků a Slováků. Na zimu se jejich počet vždycky snižuje – zase se ale stahují do panelových domů, takže vyžádaných zákroků neubývá.

Svébytnost Boleslavi spočívá podle ředitele strážníků v tom, že ve městě působí 30 pracovních agentur. Ty jako budoucí zaměstnance přivážejí i lidi bez pracovních a sociálních návyků, kteří práci buď vůbec nedostanou, nebo o ni záhy přijdou. Jaké to mívá konce, doložil Kypta na čerstvém příkladu z noci na čtvrtek. O půlnoci byli strážníci voláni k osobě spící na peronu na lavičce. Ukázalo se, že jde o Poláka, kterého před pár hodinami vyhodili z práce ve výrobně komponentů pro auta, výplatu dostane až 15. února – a tak po dva týdny zůstane bez prostředků na ulici. 

Místo k soudu putoval svědek do nemocnice
Hlavní líčení soud ve čtvrtek odročil kvůli zajištění účasti dvou svědků, kteří moc podrobností ke skutkům popisovaným v obžalobě asi neuvedou. Měli by se však vyjádřit k tomu, že kdosi údajně bezdomovce obcházel s radami, jak by měli u soudu vypovídat. S účastí jednoho z těchto mužů přitom senát počítal s jistotou – místo toho však přišla zpráva, že leží na interním oddělení Klaudiánovy nemocnice se zánětem průdušek.

To, co zaznělo v jednací síni – byť s upozorněním, že nejde o ověřené údaje – působí až neuvěřitelně. Muž na vozíku byl prý původně umístěn v sociálním ústavu v České Kamenici. Ten údajně musel opustit s tím, že nejde o ošetřovatelský ústav – a byl převážen do pobočky Naděje v Mladé Boleslavi. To bylo naplánováno na úterý 30. ledna – přičemž soud marně žádal, aby se tak stalo až 1. února a byla zařazena mezizastávka v jednací síni. 

Informace zmocněnkyně poškozených hovoří o tom, že muž měl být přivezen do Boleslavi přece jen v úterý – a do střediska Naděje (které ošetřovatelskou péči také neposkytuje – nabízí přespání v noclehárně, stravu, sprchu a ošacení) se nedostal. Údajně měl zůstávat dva dny venku; nyní pobývá v nemocnici. Dopátrat se bližších souvislostí se Deníku nepodařilo.

Soud se teď bude zajímat o to, v jakém stavu dotyčný je – a hlavně kam by měl zamířit dál. Chce tak získat informace, kde ho hledat, až bude znám termín pokračování projednávání kauzy.

Po jednom z poškozených – jediném z pětice zmiňované obžalobou, který dosud nebyl vyslechnut, jehož kontakt s neziskovou organizací vlastně celou kauzu odstartoval – se nepodařilo zajít žádnou stopu. Z několika míst na rodném Slovensku, kde tento muž v minulosti pobýval, obdržel soud vyrozumění, že už ho tam dlouhé roky nikdo neviděl. Je tam o něm známo jen to, že měl namířeno do České republiky.

Autor: Milan Holakovský

1.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, Předměřice nad Jizerou, , Prvotní kontakt:, - osobně na adrese Pod Krejcárkem 975/2, Praha 3, Pá od 13:00 do 15:00, - e-mail: kismm@email.cz, - tel.: 602 667 161 od 09:00 do 15:00, , Upřesňující údaje:, - požadujeme výpis ze zdravotní dokumentace, - fyzicky nenáročná práce v třísměnném provozu, - po nástupu do práce se prochází školením, které je již hrazeno jako běžné odpracované směny, - specifikace práce: linková výroba, , Zaměstnanecké výhody:, - kariérní růst. Pracoviště: Tisana se - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Mykhaylo Kish, +420 602 667 161. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 35 000 Kč Specialisté v oblasti financí Specialista financí a controllingu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: O čem to bude? , - Příprava, vystavování a zpracování prvotních dokladů společnosti, - Komunikace s externí účetní a auditorskou společností, - Příprava, zpracování a kontrola účetních a finančních výstupů společnosti, - Tvorba podkladů pro účetní závěrku a audit, výroční zpráva, zpracování DPH a statistické reporty, - Pravidelný reporting pro finanční instituce, jednatele a mateřskou společnost se sídlem v zahraničí, - Controlling v rámci projektů společnosti, - Finanční monitoring a management projektů napříč odděleními společnosti, - Tvorba rozpočtů a forecastů, - Správa pokladen, bankovních účtů a platebních karet, - Podpora při zavedení ERP systému ve společnosti a následná zodpovědnost za nastavování finančních pravidel pro finanční toky, - Pravidelná komunikace s mateřskou společností v AJ, - Příprava prezentací a dokumentů pro jednatele společnosti, , Co by měl náš nový kolega mít?, - SŠ či VŠ vzdělání v oboru finance, ekonomie, účetnictví, - Zkušenost v oblasti účetnictví, controllingu anebo financí, praxe min. 3 roky, - Zkušenosti se zpracováním účetních dokladů, - Samostatnost, pečlivost a preciznost, - Komunikativnost a proaktivita, - Pokročilá znalost práce s MS Excel - konsolidace větších objemů dat, - Velmi dobrá znalost MS Office, Outlook, - Znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Hana Bláhová, +420 739 392 710. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 600 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Na Výsluní č.p. 1182, 294 01 Bakov nad Jizerou, , Prvotní kontakt: e-mail: speranta@seznam.cz nebo osobně. Pracoviště: Speranta, s.r.o.- pracoviště bakov nad jizerou, Na Výsluní, č.p. 1182, 294 01 Bakov nad Jizerou. Informace: Vasil Vlad, . Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 13 000 Kč Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Maséři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, Jaselská č.p. 148/7, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, Prvotní kontakt: emailem: jana-kocova@seznam.cz, Požadavky: certifikát na thajskou masáž.. Pracoviště: Jana kočová - pracoviště mladá boleslav, Jaselská, č.p. 148, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jana Kočová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Elektromobily mají v Mladé Boleslavi první veřejnou dobíjecí stanici

Ilustrační foto

Obyvatel Boleslavska výrazně přibylo

Vítr na Mladoboleslavsku tolik neřádil

Mladoboleslavsko - Bouře Fabienne, která se v neděli večer prohnala Českem, ponechala Mladoboleslavsko relativně bez úhony. Zatímco jinde se museli potýkat s masivními výpadky elektřiny i komplikacemi na silnicích a železnicích, Mladoboleslavsko odneslo vpád vichru povětšinou jen několika popadanými stromy a větvemi.

Vichřice nekácela jen stromy. Popadaly i stožáry

Střední Čechy - Hasiči volaní k odstraňování jednoho spadlého stromu za druhým se od nedělního večera nezastavili - a pro poruchové čety železničářů i energetiků to platí jakbysmet. V těch nejpesimističtějších scénářích se naplnily předpovědi meteorologů varujících před přechodem studené fronty s vichřicí.

Sražený muž v Kosmonosech zemřel, řidič se přiznal s odstupem tří hodin

Kosmonosy - Tragická nehoda si vyžádala v neděli večer v Kosmonosech jeden lidský život. Krátce před dvacátou hodinou večerní tam byl za dosud blíže neupřesněných okolností sražen autem jednašedesátiletý muž, který přitom bohužel utrpěl zranění neslučitelná se životem. Jeho bezvládné tělo záhy objevil náhodný kolemjdoucí, který okamžitě uvědomil záchranku a policii.

Fabienne lámala stromy, zastavila vlaky a nadělala spoustu práce energetikům

Střední Čechy - Studená fronta Fabienne, jež s sebou přinesla silný vítr, zasáhla Českou republiku v neděli večer. Meteorologové před silným větrem varovali. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platila od nedělního večera do pondělních šesti ráno pro celou Českou republiku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT