VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umravňování bezdomovců je boj s větrnými mlýny, naznačil u soudu šéf strážníků

Mladá Boleslav – Ani o píď vlastně ve čtvrtek nepokročilo u Okresního soudu v Mladé Boleslavi projednávání kauzy údajného trýznění bezdomovců. Obžalobě nejen ze zneužití pravomoci, ale i z vydírání, a dokonce i mučení čelí dva bývalí členové společné hlídky boleslavských strážníků.

1.2.2018 3
SDÍLEJ:

U Okresního soudu v Mladé Boleslavi pokračovalo ve čtvrtek hlavní líčení v kauze strážníků, kteří čelí obžalobě z trýznění bezdomovců.Foto: Deník / Holakovský Milan

Již v listopadu vyslechl trestní senát Rudolfa Havelky čtyři z pětice mužů, kteří figurují v pozici poškozených. Měli být vybízeni k odchodu z města – a současně fackováni, biti pěstmi, kopáni (a to i ve chvíli, kdy leželi na zemi); dokonce také vyváženi za město, tam vysazeni z auta a ponecháni bez pomoci. A někdy i bez bot.

Oba obžalovaní vinu odmítají. Mimo jiné trvají na tom, že kdyby se podobných skutků skutečně dopouštěli, jistě by vzbudilo ohlas mezi přihlížejícími, o něž u podobných zákroků nebývá nouze. Prohlásili také, že zbytečně si do služebního auta bezdomovce nikdo posadit nechce. Důvody jsou dva: špína a zápach. 

Odročeno. Snad naposled

Vyslechnut byl ve čtvrtek jediný svědek – ředitel městské policie Tomáš Kypta. Tři muže z řad osob bez přístřeší se k soudu dostat nepodařilo, a tak předseda senátu Rudolf Havelka odročil hlavní líčení na neurčito; za účelem snah o zajištění účasti alespoň dvou z nich, kteří se neztratili zcela beze stop. „Dřív jak za měsíc to určitě nebude,“ konstatoval soudce.

Jedním dechem se netajil odhodláním, že případ, který se k soudu dostal loni v září a jeho projednávání začalo v listopadu, by pak už chtěl uzavřít. Zopakoval ovšem to, co ke kauze uvedl čtvrteční Boleslavský deník: ať bude mladoboleslavský rozsudek jakýkoli, konečný verdikt padne až v Praze. U krajského soudu, k němuž se jistě někdo odvolá. 

Nestalo se to, míní šéf

Svých souzených podřízených (kteří jsou již půl druhého roku kvůli stíhání postaveni mimo službu, do ulic už nevyrážejí a jako občanští zaměstnanci dohlížejí na městský kamerový systém) se ředitel Kypta zastal. Je přesvědčen, že jeho strážníci, kteří všichni musejí míst maturitu a úspěšně zvládnout psychotesty, se takových skutků nedopouštějí. 

Odmítl současně, že by boleslavští strážníci dostali úkol zaměřovat se právě na bezdomovce. Těm prý věnují speciální pozornost pouze vždy na podzim – oslovují je s upozorněním, že na zimu pro ně město staví stan. Jinak se členové hlídek dostávají do kontaktu s lidmi bez přístřeší hlavně ve chvílích, kdy je lidé volají, aby zakročili proti obtěžujícím pobudům. Což se ovšem děje každodenně; dnem i nocí.

Odplata a zájem o peníze

„Odveta, pomsta,“ nabídl Kypta ve čtvrtek vysvětlení, proč bezdomovci hovoří o opakovaných napadeních – přičemž on sám je přesvědčen, že jeho podřízení takhle nejednali. Připomněl ale, že na uniformy strážníků mají lidé bez domova pifku, protože je nenechají na pokoji: jsou to právě příslušníci městské policie, kdo vagabundy pořád odněkud vykazuje. A ještě je nutí, aby po době uklidili! „Oni se nám už smějou: tak co se mnou uděláš… Nebo někdo řekne: já mám kamarádku, ta to napíše – a vysoudím milion,“ přiblížil ředitel strážníků v soudní síni poznatky z terénu. 

Soudce Havelka ovšem zase obrátil pozornost ke skutkům, o nichž hovoří obžaloba. „Ti lidé si to všechno nemohli vymyslet; vždyť se ani neznají,“ oponoval. Připomněl také, o jakých přezdívkách souzených strážníků od bezdomovců slyšel: Čuk a Gek, Ukrajinec, Stalin. I to podle něj může o něčem vypovídat.

Problémy se opakují

Ředitel městské policie nicméně stojí na svém – a za svými lidmi. „Na autobusovém nádraží obsadí všechny lavičky v čekárně, zapáchají, jsou opilí a překážejí lidem, kteří si chtějí koupit jízdenku. Přivolaná hlídka je vykáže, oni se přestěhují na dětské hřiště za poštou. Pak volají maminky s kočárky, že tam plivou na zem a špiní lavičky. My je vykážeme – a oni se vrátí na autobusové nádraží,“ připomněl Kypta nepřetržitý kolotoč. K problémovým místům podle něj patří také pošta: její předsálí zůstává přístupné i v noci, jelikož je tam bankomat. Peníze si ale lidé stejně vybírat nemohou, protože se pod ním někdo povaluje. Jen během poslední noci strážníci z pošty vykazovali Litevku a dva Slováky. 

Firma zajišťující úklid města si zase stěžuje na pokálené lavičky. Potíže hlásí také nemocnice. Tam často bezdomovce přiveze záchranka, protože lidé přivolali pomoc, když v opilosti upadl a zranil se – a on po ošetření odmítá opustit čekárnu. Rovněž na nádraží prý pobudové navozují takový stav, že leckterý cestující si raději, než aby šel k pokladně, koupí jízdenku až ve vlaku – i když je to s přirážkou. A dokonce se stalo, že civilní spolupracovník, který působí jako asistent projektu Bezpečné město, byl poté, co bezdomovce napomenul, napaden a zraněn; případ řeší Policie ČR. 

Soudce Havelka ovšem v jednací síni neopomněl připomenout, že ani chování strážníků nevnímá bezproblémově. Někdy si prý dovolují, co by neměli. „Myslí si, že jsou plukovníci v okupovaném městě. Jak někdo někde zaparkuje, nechovají se slušně,“ poznamenal předseda senátu. 

Na ulici a bez prostředků

Problémy s bezdomovci jsou podle Kyptových slov v Mladé Boleslavi specifické. Jistou podobnost (avšak menší závažnosti) by ve středních Čechách bylo možno zaznamenat ještě v Kladně a v Příbrami. V létě prý ve městě bylo kolem 160 osob bez přístřeší; z toho po dvou desátkách Poláků a Slováků. Na zimu se jejich počet vždycky snižuje – zase se ale stahují do panelových domů, takže vyžádaných zákroků neubývá.

Svébytnost Boleslavi spočívá podle ředitele strážníků v tom, že ve městě působí 30 pracovních agentur. Ty jako budoucí zaměstnance přivážejí i lidi bez pracovních a sociálních návyků, kteří práci buď vůbec nedostanou, nebo o ni záhy přijdou. Jaké to mívá konce, doložil Kypta na čerstvém příkladu z noci na čtvrtek. O půlnoci byli strážníci voláni k osobě spící na peronu na lavičce. Ukázalo se, že jde o Poláka, kterého před pár hodinami vyhodili z práce ve výrobně komponentů pro auta, výplatu dostane až 15. února – a tak po dva týdny zůstane bez prostředků na ulici. 

Místo k soudu putoval svědek do nemocnice
Hlavní líčení soud ve čtvrtek odročil kvůli zajištění účasti dvou svědků, kteří moc podrobností ke skutkům popisovaným v obžalobě asi neuvedou. Měli by se však vyjádřit k tomu, že kdosi údajně bezdomovce obcházel s radami, jak by měli u soudu vypovídat. S účastí jednoho z těchto mužů přitom senát počítal s jistotou – místo toho však přišla zpráva, že leží na interním oddělení Klaudiánovy nemocnice se zánětem průdušek.

To, co zaznělo v jednací síni – byť s upozorněním, že nejde o ověřené údaje – působí až neuvěřitelně. Muž na vozíku byl prý původně umístěn v sociálním ústavu v České Kamenici. Ten údajně musel opustit s tím, že nejde o ošetřovatelský ústav – a byl převážen do pobočky Naděje v Mladé Boleslavi. To bylo naplánováno na úterý 30. ledna – přičemž soud marně žádal, aby se tak stalo až 1. února a byla zařazena mezizastávka v jednací síni. 

Informace zmocněnkyně poškozených hovoří o tom, že muž měl být přivezen do Boleslavi přece jen v úterý – a do střediska Naděje (které ošetřovatelskou péči také neposkytuje – nabízí přespání v noclehárně, stravu, sprchu a ošacení) se nedostal. Údajně měl zůstávat dva dny venku; nyní pobývá v nemocnici. Dopátrat se bližších souvislostí se Deníku nepodařilo.

Soud se teď bude zajímat o to, v jakém stavu dotyčný je – a hlavně kam by měl zamířit dál. Chce tak získat informace, kde ho hledat, až bude znám termín pokračování projednávání kauzy.

Po jednom z poškozených – jediném z pětice zmiňované obžalobou, který dosud nebyl vyslechnut, jehož kontakt s neziskovou organizací vlastně celou kauzu odstartoval – se nepodařilo zajít žádnou stopu. Z několika míst na rodném Slovensku, kde tento muž v minulosti pobýval, obdržel soud vyrozumění, že už ho tam dlouhé roky nikdo neviděl. Je tam o něm známo jen to, že měl namířeno do České republiky.

Autor: Milan Holakovský

1.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 11 000 Kč

Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, praní prádla a příbuzní pracovníci Pradlena / Pradlák. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, U Cukrovaru č.p. 34/4, Benátky nad Jizerou II, 294 71 Benátky nad Jizerou 1, , Prvotní kontakt: tel.: 724 346 087 (po-pá 9-15 hod.), e-mail: kopalova@pradelnabenatky.cz, , Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné., , Do naší moderně vybavené prádelny v Benátkách nad Jizerou, hledáme kolegyňku/kolegu do provozu. , Náplň práce: praní, mandlování, balení prádla. , Úvazek: částečný úvazek (96 hod/měsíčně). , Pozice vhodná pro OZP. Směnný provoz: ranní a odpolední. , Příplatky v sobotu a ve státní svátek, Q odměny.. Pracoviště: Lmjko s.r.o. - pracoviště benátky, U Cukrovaru, č.p. 34, 294 71 Benátky nad Jizerou 1. Informace: Jana Kopalová, +420 724 346 087.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 16 000 Kč

Pomocní kuchaři Kuchař/ka - pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Jezová 1501, 29421 Bělá pod Bezdězem, , Prvotní kontakt: tel.: 326 711 209, e-mail: mbachorova@suz.cz nebo osobně, , Pro pracoviště Zařízení pro zajištění cizinců hledáme zaměstnance na obsazení pracovního místa pomocné kuchařky ve stravovacím provozu zajišťující celodenní stravování našich klientů. , , Požadujeme:, - odpovědnost a pečlivost, - multikulturní toleranci, , Jedná se o práce při přípravě a výdeji stravy v každodenním provozu stravovacího zařízení. , Pracovní místo je zařazeno ve 4. platové třídě dle NV 564/2006 Sb. , Plný pracovní úvazek 40 hod./týden dle rozpisu směn (krátký dlouhý týden). , , Informace o naší organizaci můžete získat na www.suz.cz. , , Uchazeči, kteří nebudou pozváni k pohovoru nebudou dále kontaktováni., , Zaměstnanecké výhody:, - 5 týdnů dovolené, 4 dny sick/days, - Fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP) - čerpání finančních prostředků na úhradu sportovních a kulturních aktivit, stravování, rehabilitačních masáží, dětských rekreačních pobytů, vzdělávacích kurzů, očkování aj., - finanční odměny při dosažení životního a pracovního jubilea. Pracoviště: Správa uprchlického zařízení mv čr - pobytové středisko bělá - jezová, Jezová, č.p. 1501, 294 21 Bělá pod Bezdězem. Informace: Miroslava Báchorová, +420 326 711 209.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchařka školní kuchyně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme kuchařku do školní jídelny. Není nutné vyučení přímo v oboru, stačí zaučení.. Pracoviště: Střední průmyslová škola, mladá boleslav, havlíčkova 456, Havlíčkova, č.p. 456, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Martin Kubát, +420 326 325 527.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Operátor logistiky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Místo výkonu práce:, Tovární č.p. 363, Benátky nad Jizerou I, 294 71 Benátky nad Jizerou 1, , Průkaz na VZV není nutný - ve zkušební době zajistíme.. Pracoviště: Carborundum electrite a.s., Tovární, č.p. 363, 294 71 Benátky nad Jizerou 1. Informace: Michaela Vernerová, +420 326 766 269.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajská soutěž hasičů v Kladně - sobotní část.
11

Kladenské Sletiště je až do neděle dějištěm krajské soutěže v požárním sportu

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Audit ve středočeské správě silnic zůstává horkým bramborem

Střední Čechy – Konce zatím neberou tahanice středočeských zastupitelů kolem hospodaření krajské správy a údržby silnic. Aktuální téma polemik se od samotného nakládání s penězi a zadávání zakázek přesunulo k auditu, který kraj nechal provést v této své příspěvkové organizaci, objednávající budování silnic druhé a třetí třídy, jejich opravy i údržbu. Přesněji: ke zprávě auditorů, kterou dostali zastupitelé k dispozici.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Závody, které většina aut nepřežije

Dobrovice – Šestý ročník netradičního závodu Destruction derby se chystá na sobotu v Picavě. Akce Chibuk Destruction Derby odstartuje v areálu firmy JP Stav Dobrovice úderem desáté hodiny. Podle průběhu časového harmonogramu plánujeme čtyři až pět rozjížděk. Ty se pojedou v osmičlenném obsazení na tři kola,“ hlásí za pořadatele Tomáš Tochtar. Finálové jízdy odstartují okolo druhé hodiny.

Kosmonosy nakupovaly v Hradišti

Mladoboleslavsko – Již potřetí měly fotbalové kluby možnost díky novému přestupnímu řádu uskutečnit takzvané volné přestupy. Ve dvacetidenním přestupním okně si mohli v přivést za tabulkovou cenu posily bez souhlasu jejich mateřského oddílu. Na Mladoboleslavsku využili tohoto způsobu hned ve 42 případech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT