VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týrali strážníci bezdomovce? Soud pokračuje v hledání pravdy

Mladá Boleslav – Podaří se dostat do jednací síně muže, kterého by mladoboleslavský soud rád vyslechl v kauze údajného trýznění osob bez přístřeší členy jedné z hlídek městské policie? Tak zní nejpodstatnější z otázek, které vyvstávají před čtvrtečním pokračováním projednávání ostře sledovaného případu. Z výpovědí čtyř bezdomovců – ve třech případech již bývalých – kteří se soudu svěřili s vlastními zkušenostmi se strážníky (jež nejčasněji označovali přezdívkami Čuk a Gek), vyplynulo, že právě na něj měla mít tahle dvojice obzvlášť spadeno.

31.1.2018 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Klíčový svědek zmizel z města

Byl to také on, od něhož vzešel podnět k tomu, že rozjelo policejní vyšetřování: když měl zranění v obličeji, dostal se do kontaktu s terénním pracovníkem spolku Luma MB – a netajil se tím, že k úrazu přišel při zákroku městské policie. Po výsleších na kriminálce ale z Mladé Boleslavi zmizel, aniž se komukoli svěřil, kam má namířeno; jen dohady hovořily o tom, že se možná chtěl vrátit na rodné Slovensko. A útržkovité náznaky hovořily o tom, že se snad měl obávat pomsty. Dokonce se prý strachoval o život v souvislosti s tím, že se v minulosti našla v Jizeře těla utonulých bezdomovců – o čemž se v rámci komunity debatovalo v různých souvislostech. Přičemž nebyla řeč jen o tom, že se kamarádi opili a v tomto stavu je postihla nehoda…

I soudce má své vlastní zkušenosti

Nyní však není čas na drby, klepy a spekulace. Je třeba odhalit fakta. Po čtvrtroce se k soudu vrací kauza dvou strážníků středního věku, jimž obžaloba klade za vinu, že se k lidem bez domova nechovali pěkně. Nejenom nezdvořile či hrubě, ale v přímém rozporu s ustanoveními trestního zákoníku. 

Hlavní líčení, jehož termíny předseda senátu Rudolf Havelka naplánoval na čtvrtek a pátek, zřejmě spěje k závěru. Ať už se klíčového svědka podaří vyslechnout, či nikoli. Vyloučena ovšem nejsou ani možná překvapení – včetně možných požadavků na přímé výslechy nejvyšších představitelů města. 

Už při prvním jednacím dnu na počátku listopadu navíc soudce Havelka překvapil nečekaným komentářem: výpovědi čtyř svědků vystupujících v roli poškozených zhodnotil slovy, že situace zřejmě nebyla tak závažná, jak se píše v obžalobě. Navíc opakovaně zmiňoval své osobní zkušenosti s bezdomovci ve městě a problémovými lokalitami, kde se tito lidé zdržují – až se v řadách reportérů sledujících jednání objevila domněnka, zda se rozhodování v této kauze nechce zbavit s odkazem na svou podjatost.

Soudce také připomněl výroky primátora Raduana Nwelatiho zveřejněné v Boleslavském deníku. Odvodil z nich, že strážníci mohli plnit zadání představitelů města: snažit se očistit Mladou Boleslav od osob obtěžujících pokojné občany – a tvrdým přístupem se lidi žijící poněkud alternativně přimět k odchodu z města. Něco takového ovšem odmítli jak oba souzení strážníci středního věku, tak jejich nadřízená: vedoucí směny slyšená v roli svědkyně. 

Obžaloba zmiňuje tři trestné činy

Soudce se také opakovaně strážníků dotazoval, zda nepociťovali beznaděj a marnost, když vypověděli, že vlastně s opilými osobami budícími pohoršení nemohli udělat o moc víc než je vykázat z místa a předat složenku na pokutu (u níž bylo předem jasné, že ji nikdo nezaplatí). A zítra případně zas – pokud ne už za hodinu. K tomu jak Jaroslav B., tak i Martin R. poznamenali, že nemohli postupovat jinak než podle zákona.

Státní zastupitelství to ale vidí jinak. Hovoří o třech trestných činech: vedle zneužití pravomoci také o vydírání – a dokonce o mučení. V případě odsouzení by mohly být ve hře tresty odnětí svobody od tří do deseti let. Obžaloba zmiňuje sedm skutků, z nichž noční razie v opuštěném statku spojené s nastříkáním dráždivé látky do obličeje spících lidí a následným bitím měly být ještě tím mírnějším jednáním. Jako horší vylíčili svědci situace, kdy si strážníci podle nich „vytáhli“ jednotlivce, jehož prý fackovali nebo bili pěstí a kopali, i když ležel na zemi. Dokonce mělo dojít i na vyvážení bezdomovců za město, kde měli být tito lidé ponecháni svému osudu – a to i bosí, po odebrání bot; navzdory tomu, že bylo chladno.

Obžalovaní trvají na své nevině

Že by k něčemu takovému docházelo, oba obžalovaní odmítli. Upozornili, že na některé ze zásahů, které mají vysvětlovat soudu, si pamatují – s tím, že kolem byla spousta přihlížejících, kteří by si jistě všimli, kdyby se dělo něco nepatřičného. A bylo to jinak: žádné mlácení a kopání, ale opilého pobudu ležícího na zemi se snažili upravit, aby nebudil pohoršení, a pak „rozchodit“. Jízdu „do polí“ ovšem nepopřeli – avšak nabídli vysvětlení, že vlastně šlo o jejich dobrou vůli. Bezdomovce svezli kus cesty k jeho útočišti, když bylo chladno a on neměl na autobus. Dopravit ho až na místo však nemohli, aby neopustili svůj rajon – a tak ho vysadili na hranici svěřeného území. Že daným směrem opravdu vede cesta k jeho provizornímu příbytku, jeden svědků u soudu potvrdil. Jiný však trval na tom, že opravdu byl ponechán bez obuvi na místě, kde to neznal. Dokonce opakovaně; ne jen jednou, jak stojí v obžalobě.

Souzení strážníci ovšem uváděli, že brát bezdomovce do služebního vozidla se snažili co neméně – kvůli znečištění a úporně přetrvávajícímu zápachu. Pokud někoho z nich nakládali, zpravidla šlo o jízdy na policejní služebnu kvůli zjištění totožnosti nebo na cizineckou policii kvůli vyřízení chybějících dokladů. Obhajoba navíc upozornila, že první z údajných útoků, jež jim obžaloba klade za vinu, se měl odehrát na podzim roku 2013: v době, kdy spolu ještě ani nesloužili.

Boleslavskou kauzu uzavře až Praha

To, že oba strážníci (kteří kvůli trestnímu stíháni byli staženi z přímého výkonu služby a plní úkoly třeba při dohledu na kamerový systém) jsou dobře hodnoceni, potvrdila nejen jejich nadřízená. Jeden ze souzených mužů byl na podzim dokonce odměněn v rámci oceňování příslušníků městské policie za desetileté působení v uniformě. Tu z něj, jak poznamenal v jednací síni, zřejmě chce nyní někdo „svléct“ – což ostatně bývá nejčastější hrozba, kterou nejen v Mladé Boleslavi slýchají příslušníci ozbrojených sborů od osob, proti nimž zasahují.

Soud bude rozhodovat nejen o vině a případném trestu, ale také o nároku na odškodnění. Požadavek zní: milion korun pro každého z mužů, kteří vystupují v roli poškozených. Ať však bude verdikt jakýkoli, dá se předpokládat, že v Mladé Boleslavi kauza neskončí – a pravomocný verdikt vyřkne až odvolací senát Krajského soudu v Praze.

Autor: Milan Holakovský

31.1.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 22 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Operátoři výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Místo výkonu práce:, tř. Václava Klementa č.p. 869, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: osobně: Tř. Václaval Klementa 869, Mladá Boleslav (závod Škoda Auto), vstup skrz 8. bránou, každé pondělí od 9:00-11:30 a od 13:00 do 14:00 nebo telefonicky: 326 711 111, , Náplň práce: kompletace, montáž a čalounění autosedaček do automobilů., Požadujeme spolehlivost, pečlivost a manuální zručnost. , Tato pozice je zařazena do třetí kategorie v kategorii rizik práce z hlediska zák. č. 258/2000 Sb. a vyhlášky č. 432/2003 Sb. , , Zaměstnanecké výhody: pololetní bonusy, 5 týdnů dovolené, Penzijní připojištění, Příspěvek na rekreaci, Masáže, Příspěvek na volnočasové aktivity (bazén).. Pracoviště: Adient czech republic k.s., odštěpný závod mladá boleslav, tř. Václava Klementa, č.p. 869, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Květa Pitrová, +420 326 711 111.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči nákladního automobilu - nosiče kontejnerů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Průmyslová č.p. 862, 293 06 Kosmonosy, , Prvotní kontakt: tel.: 326 323 419 (prac. dny 7-15 hod.), , Podmínkou je řidičské oprávnění skupiny C, E, profesní průkaz a praxe., Zaměstnanecké výhody: benefity.. Pracoviště: Realstav mb spol. s r.o.- kosmonosy, Průmyslová, č.p. 862, 293 06 Kosmonosy. Informace: Václav Sedláček, +420 326 323 419.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 14 000 Kč

Sanitáři Sanitáři. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Na Celně č.p. 885, Mladá Boleslav III, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 326 375 458, e-mail: pam@drpirek.cz nebo osobně, , Nutný sanitářský kurz, 12-ti hodinové směny, dlouhý a krátký týden včetně sobot a nedělí.. Pracoviště: Klinika dr. pírka s.r.o., Na Celně, č.p. 885, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Helena Benešová, +420 326 375 458.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16920 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Místo výkonu práce:, Plazy č.p. 129, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: osobně: Staroměstské náměstí 107, Mladá Boleslav 29301, PO - PÁ 9 - 14 hodin nebo telefonicky: 730 167 105, , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na ubytování, příspěvek na dopravu, firemní svozy.. Pracoviště: Daha-real s.r.o. - pracoviště sas autosystemtechnik s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jiří Šíma, +420 730 167 105.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Exploze usmrtila 6 lidí, dva jsou těžce zraněni.
53

Hlavní obava: Neskončil tam známý?

AKTUALIZOVÁNO

Z kladenské Poldovky se ozývaly exploze, shořela dvě auta a sanita se vybourala

Kladno /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Kromě čvrtečních explozí v kralupské v chemičce, v důsledku kterých zemřelo šest lidí a další jsou vážně zraněni, byl tento den poněkud rušnější také v Kladně.

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch nádrže v rafinérii nepřežilo šest lidí

Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ – Šest lidí ve čtvrtek zemřelo při mohutném výbuchu na distribučním pracovišti rafinérie v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku; další dva lidé utrpěli zranění, která Petra Effenbergerová z centrály středočeských záchranářů klasifikovala jako středně těžká.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Na příčinu výbuchu v kralupské chemičce je třeba počkat

Kralupy nad Vltavou – Vyšetřování příčin výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou, kde přišlo o život šest lidí, a další dva utrpěli těžká zranění, může trvat i měsíce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT