VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týrali strážníci bezdomovce? Soud pokračuje v hledání pravdy

Mladá Boleslav – Podaří se dostat do jednací síně muže, kterého by mladoboleslavský soud rád vyslechl v kauze údajného trýznění osob bez přístřeší členy jedné z hlídek městské policie? Tak zní nejpodstatnější z otázek, které vyvstávají před čtvrtečním pokračováním projednávání ostře sledovaného případu. Z výpovědí čtyř bezdomovců – ve třech případech již bývalých – kteří se soudu svěřili s vlastními zkušenostmi se strážníky (jež nejčasněji označovali přezdívkami Čuk a Gek), vyplynulo, že právě na něj měla mít tahle dvojice obzvlášť spadeno.

31.1.2018 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Klíčový svědek zmizel z města

Byl to také on, od něhož vzešel podnět k tomu, že rozjelo policejní vyšetřování: když měl zranění v obličeji, dostal se do kontaktu s terénním pracovníkem spolku Luma MB – a netajil se tím, že k úrazu přišel při zákroku městské policie. Po výsleších na kriminálce ale z Mladé Boleslavi zmizel, aniž se komukoli svěřil, kam má namířeno; jen dohady hovořily o tom, že se možná chtěl vrátit na rodné Slovensko. A útržkovité náznaky hovořily o tom, že se snad měl obávat pomsty. Dokonce se prý strachoval o život v souvislosti s tím, že se v minulosti našla v Jizeře těla utonulých bezdomovců – o čemž se v rámci komunity debatovalo v různých souvislostech. Přičemž nebyla řeč jen o tom, že se kamarádi opili a v tomto stavu je postihla nehoda…

I soudce má své vlastní zkušenosti

Nyní však není čas na drby, klepy a spekulace. Je třeba odhalit fakta. Po čtvrtroce se k soudu vrací kauza dvou strážníků středního věku, jimž obžaloba klade za vinu, že se k lidem bez domova nechovali pěkně. Nejenom nezdvořile či hrubě, ale v přímém rozporu s ustanoveními trestního zákoníku. 

Hlavní líčení, jehož termíny předseda senátu Rudolf Havelka naplánoval na čtvrtek a pátek, zřejmě spěje k závěru. Ať už se klíčového svědka podaří vyslechnout, či nikoli. Vyloučena ovšem nejsou ani možná překvapení – včetně možných požadavků na přímé výslechy nejvyšších představitelů města. 

Už při prvním jednacím dnu na počátku listopadu navíc soudce Havelka překvapil nečekaným komentářem: výpovědi čtyř svědků vystupujících v roli poškozených zhodnotil slovy, že situace zřejmě nebyla tak závažná, jak se píše v obžalobě. Navíc opakovaně zmiňoval své osobní zkušenosti s bezdomovci ve městě a problémovými lokalitami, kde se tito lidé zdržují – až se v řadách reportérů sledujících jednání objevila domněnka, zda se rozhodování v této kauze nechce zbavit s odkazem na svou podjatost.

Soudce také připomněl výroky primátora Raduana Nwelatiho zveřejněné v Boleslavském deníku. Odvodil z nich, že strážníci mohli plnit zadání představitelů města: snažit se očistit Mladou Boleslav od osob obtěžujících pokojné občany – a tvrdým přístupem se lidi žijící poněkud alternativně přimět k odchodu z města. Něco takového ovšem odmítli jak oba souzení strážníci středního věku, tak jejich nadřízená: vedoucí směny slyšená v roli svědkyně. 

Obžaloba zmiňuje tři trestné činy

Soudce se také opakovaně strážníků dotazoval, zda nepociťovali beznaděj a marnost, když vypověděli, že vlastně s opilými osobami budícími pohoršení nemohli udělat o moc víc než je vykázat z místa a předat složenku na pokutu (u níž bylo předem jasné, že ji nikdo nezaplatí). A zítra případně zas – pokud ne už za hodinu. K tomu jak Jaroslav B., tak i Martin R. poznamenali, že nemohli postupovat jinak než podle zákona.

Státní zastupitelství to ale vidí jinak. Hovoří o třech trestných činech: vedle zneužití pravomoci také o vydírání – a dokonce o mučení. V případě odsouzení by mohly být ve hře tresty odnětí svobody od tří do deseti let. Obžaloba zmiňuje sedm skutků, z nichž noční razie v opuštěném statku spojené s nastříkáním dráždivé látky do obličeje spících lidí a následným bitím měly být ještě tím mírnějším jednáním. Jako horší vylíčili svědci situace, kdy si strážníci podle nich „vytáhli“ jednotlivce, jehož prý fackovali nebo bili pěstí a kopali, i když ležel na zemi. Dokonce mělo dojít i na vyvážení bezdomovců za město, kde měli být tito lidé ponecháni svému osudu – a to i bosí, po odebrání bot; navzdory tomu, že bylo chladno.

Obžalovaní trvají na své nevině

Že by k něčemu takovému docházelo, oba obžalovaní odmítli. Upozornili, že na některé ze zásahů, které mají vysvětlovat soudu, si pamatují – s tím, že kolem byla spousta přihlížejících, kteří by si jistě všimli, kdyby se dělo něco nepatřičného. A bylo to jinak: žádné mlácení a kopání, ale opilého pobudu ležícího na zemi se snažili upravit, aby nebudil pohoršení, a pak „rozchodit“. Jízdu „do polí“ ovšem nepopřeli – avšak nabídli vysvětlení, že vlastně šlo o jejich dobrou vůli. Bezdomovce svezli kus cesty k jeho útočišti, když bylo chladno a on neměl na autobus. Dopravit ho až na místo však nemohli, aby neopustili svůj rajon – a tak ho vysadili na hranici svěřeného území. Že daným směrem opravdu vede cesta k jeho provizornímu příbytku, jeden svědků u soudu potvrdil. Jiný však trval na tom, že opravdu byl ponechán bez obuvi na místě, kde to neznal. Dokonce opakovaně; ne jen jednou, jak stojí v obžalobě.

Souzení strážníci ovšem uváděli, že brát bezdomovce do služebního vozidla se snažili co neméně – kvůli znečištění a úporně přetrvávajícímu zápachu. Pokud někoho z nich nakládali, zpravidla šlo o jízdy na policejní služebnu kvůli zjištění totožnosti nebo na cizineckou policii kvůli vyřízení chybějících dokladů. Obhajoba navíc upozornila, že první z údajných útoků, jež jim obžaloba klade za vinu, se měl odehrát na podzim roku 2013: v době, kdy spolu ještě ani nesloužili.

Boleslavskou kauzu uzavře až Praha

To, že oba strážníci (kteří kvůli trestnímu stíháni byli staženi z přímého výkonu služby a plní úkoly třeba při dohledu na kamerový systém) jsou dobře hodnoceni, potvrdila nejen jejich nadřízená. Jeden ze souzených mužů byl na podzim dokonce odměněn v rámci oceňování příslušníků městské policie za desetileté působení v uniformě. Tu z něj, jak poznamenal v jednací síni, zřejmě chce nyní někdo „svléct“ – což ostatně bývá nejčastější hrozba, kterou nejen v Mladé Boleslavi slýchají příslušníci ozbrojených sborů od osob, proti nimž zasahují.

Soud bude rozhodovat nejen o vině a případném trestu, ale také o nároku na odškodnění. Požadavek zní: milion korun pro každého z mužů, kteří vystupují v roli poškozených. Ať však bude verdikt jakýkoli, dá se předpokládat, že v Mladé Boleslavi kauza neskončí – a pravomocný verdikt vyřkne až odvolací senát Krajského soudu v Praze.

Autor: Milan Holakovský

31.1.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce:, 5. května č.p. 1505, Veselá, 295 01 Mnichovo Hradiště, , Prvotní kontakt: e-mail: pros@ospro.cz nebo osobně: 11.7.2018 a 27.7.2018 vždy od 8:30-10:30 na adrese 5.května 1505, 29501 Mnichovo Hradiště (hlásit se u pana Kinského), , Požadujeme dobrý zdravotní stav, odpovědnost, samostatnost, flexibilitu, zručnost.. Pracoviště: Ospro production spol. s r.o.- pracoviště db schenker, 5. května, č.p. 1505, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Miloslav Pros, +420 775 588 928.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, Bezděčín č.p. 130, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 777 962 233 (středa 8-12 hod., pátek 8-12 hod.), e-mail: proglo@seznam.cz nebo osobně: na adrese místa výkonu práce (pátek 8-10 hod.), , Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu (operátor, verifikátorka). Pracoviště: Proglo s.r.o.- pracoviště ve firmě pino automotive cz, s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Ivan Popovics, +420 777 962 233.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 30 000 Kč

Štukatéři a omítkáři Sádrokartonáři. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Masarykovo náměstí č.p. 277, 295 01 Mnichovo Hradiště, , Prvotní kontakt: tel.: 775 611 422, e-mail: Magdalena.heroutova@gmail.com, , Stavební firma hledá do svého týmu schopného kolegu sádrokartonáře.. Pracoviště: Domy oldar s.r.o. - pracoviště mh, Masarykovo náměstí, č.p. 277, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Milan Graňák, Magdalena Heroutová, +420 775 611 422.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 25 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodejci autodílů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Bezděčín č.p. 116, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 739 002 657 (9-14 hod.), e-mail: stajnerova@mpautodily.cz, , Řidičský průkaz skupiny B, znalost PC, dobrá znalost sortimentu autodílů, technické znalosti automobilů.. Pracoviště: Mp autodíly s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Markéta Štajnerová, +420 739 002 657.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajská soutěž hasičů v Kladně - sobotní část.
11

Kladenské Sletiště je až do neděle dějištěm krajské soutěže v požárním sportu

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Audit ve středočeské správě silnic zůstává horkým bramborem

Střední Čechy – Konce zatím neberou tahanice středočeských zastupitelů kolem hospodaření krajské správy a údržby silnic. Aktuální téma polemik se od samotného nakládání s penězi a zadávání zakázek přesunulo k auditu, který kraj nechal provést v této své příspěvkové organizaci, objednávající budování silnic druhé a třetí třídy, jejich opravy i údržbu. Přesněji: ke zprávě auditorů, kterou dostali zastupitelé k dispozici.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Závody, které většina aut nepřežije

Dobrovice – Šestý ročník netradičního závodu Destruction derby se chystá na sobotu v Picavě. Akce Chibuk Destruction Derby odstartuje v areálu firmy JP Stav Dobrovice úderem desáté hodiny. Podle průběhu časového harmonogramu plánujeme čtyři až pět rozjížděk. Ty se pojedou v osmičlenném obsazení na tři kola,“ hlásí za pořadatele Tomáš Tochtar. Finálové jízdy odstartují okolo druhé hodiny.

Kosmonosy nakupovaly v Hradišti

Mladoboleslavsko – Již potřetí měly fotbalové kluby možnost díky novému přestupnímu řádu uskutečnit takzvané volné přestupy. Ve dvacetidenním přestupním okně si mohli v přivést za tabulkovou cenu posily bez souhlasu jejich mateřského oddílu. Na Mladoboleslavsku využili tohoto způsobu hned ve 42 případech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT