V pondělí stanul před Okresním soudem v Mladé Boleslavi Karel Stezka.

Bývalý realitní makléř je mimo jiné viněn z toho, že v posledních asi třech letech nabízel několika lidem k odprodeji městské byty. Od zájemců o koupi bytu vybíral zálohy ve výši několika desítek tisíc korun. Peníze ani byt ale už zájemci nikdy neviděli.

V poutech ho justiční stráž přivedla do soudní síně v přízemí soudní budovy krátce po půl deváté. Obžalovaný je stíhán vazebně, protože v trestné činnosti, tedy podvodech, pokračoval i po předešlém odsouzení. 

Podle obžaloby peníze použil pro svou potřebu a prodej bytu nezařídil. Žaloba ho viní také z křivého obvinění.

Obžalovaný „obchodník s nemovitostmi" a jeho obhajoba tvrdí, že peníze nosil jiné osobě, která měla následně prodej bytů z majetku města zařídit.

Jak sám před soudem uvedl, všechny peníze nosil na adresu magistrátního úředníka, kterému tyto částky vhazoval do poštovní schránky v panelovém domě. Hájí se i tím, že všichni, kteří mu peníze dávali, museli vědět, že jde o „úplatek" pro někoho dalšího.

Poškození ale tvrdí něco jiného. Obžalovaný si od nich vzal zálohu, někdy i další. Slíbil, že byt k prodeji ukáže, ale nikdy nikomu žádný skutečný byt neukázal.

„Několikrát jsme byli domluveni, že nám byt k prodeji ukáže. Na domluvené schůzky nepřijel a jen se vymlouval," říká jeden z poškozených.

Celkem je obžalován z více než dvaceti skutků, kdy jsou mu kladeny za vinu nejen podvody s údajným prodejem městských bytů, ale i další.

Soudce nakonec po více než tříhodinovém jednání odpoledne další projednávání odročil na 26.listopadu. Obhajoba si vyžádala výslechy všech svědků v případech.