Verdikt v kauze rozsáhlé rozkrádačky dílů v mladoboleslavské firmě vyrábějící komponenty pro automobilový průmysl už v letošním roce nepadne. Ukázalo se to při úterním jednání Krajského soudu v Praze, kam ze sedmi obžalovaných dorazili jen dva. A obhájci dalších připomněli, že jejich klienty postihly zdravotní komplikace, které jim v příštích dnech účast na jednání neumožní.

Nemoc a úraz

„To jste rozmazal schválně?“ obrátila se předsedkyně senátu Naděžda Bittnetová na jednoho z advokátů, jenž předkládal lékařské potvrzení o pracovní neschopnosti svého klienta. „Zajímavé je, že na těch neschopenkách je vždycky nejhůř čitelné telefonní číslo lékaře,“ konstatovala soudkyně. Narážela tím na fakt, že soud si někdy u doktorů ověřuje, zda je zdravotní stav omlouvajících se obžalovaných skutečně natolik závažný, aby dotyčnému znemožňoval účast při hlavním léčení. Postupuje se tak hlavně v případech, kdy na lavici obžalovaných usedá v rámci jednoho procesu větší počet osob. Kdyby si je soud nehlídal, snadno by mohli zcela zablokovat jednání tím, že by se v nemocech prostřídali – zvlášť kdyby mezitím čas od času ochořel i někdo z advokátů.

Tentokrát ale bylo zřejmé, že nic ověřovat není třeba. Předsedkyně senátu věděla, že nezbývá nic jiného než odročit jednání na konec ledna. Na poslední chvíli se totiž omlouval také další z obžalovaných, jenž se podle svého obhájce v pondělí večer potloukl při zimních sportech. „Klientům lyžování zakažte,“ obrátila se soudkyně Bittnerová žertem k advokátům.

Stopa z automobilky

Případ, který soud řeší, je náročný na dokazování. Mužům, kteří se zpovídají ze svého jednání, klade obžaloba za vinu, že před čtyřmi lety (konkrétně v období od 21. června 2006 do 25. února roku následujícího) kradli v mladoboleslavské výrobní firmě přístrojové desky pro vozy Audi. Kriminalisté na to přišli víceméně náhodou – v rámci vyhodnocování odposlechů nasazených kvůli podezření na masivní rozkrádání dílů organizovanou skupinou v jiné firmě, v mladoboleslavké automobilce. I tam se krádeže potvrdily. Analýza telefonických hovorů nakonec vedla k rozpracování tří samostatných kauz.

Dohady kolem škody

V případě krádeží palubních desek počítá obžaloba se způsobenou škodou vyčíslenou na 16,9 milionu korun. Právě její výše je ale jedním z témat, kolem nichž se točí debaty v jednací síni – dokonce si soud vyžádal znalecký posudek věnovaný zkoumání tržní ceny. Sama továrna uvádí nižší částku; odhad škody vypočítali policisté z cen v servisech.

Obžalovaní trvají na tom, že o způsobení škody nemůže být ani řeči. Nepopírají, že si skutečně nějaké přístrojové desky odnesli – jejich hodnota prý ale byla prakticky nulová. Tvrdí totiž, že je brali z košů, do nichž se odkládaly vadné výrobky – pokažené, neopravitelné a poškozené – jež byly určeny k odvozu pro následnou výrobu granulátu. Horší to už je ale s vysvětlováním, k čemu jim nepoužitelné zmetky měly posloužit…

Kam odcizené díly mizely, se kriminalistům zmapovat nepodařilo. I to mají krádeže, které nyní řeší soud, společné s mizením komponentů z výrobních linek i skladů mladoboleslavské automobilky. Patrně se uplatnily na černém trhu – a v případě přístrojovek pro audiny dokonce měli vyšetřovatelé podezření, že se mohly ocitnout až v arabském světě. Potvrdit tohle domněnku ale nedokázali.

Jednání komplikují odchody policistů

Určitou nesnáz pro jednání soudu představují odchody příslušníků policie ze služebního poměru. Pryč je vyšetřovatel, který se kauzou zabýval, problémy jsou i se získáním svědeckých výpovědí dalších policistů obeznámených s okolnostmi případu. Muže, který velel při domovní prohlídce, se ale podle slov předsedkyně senátu Naděždy Bittnerové najít a dostat k soudu podaří. „Měl by být na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu,“ konstatovala soudkyně.