Z podvodu a zpronevěry obecních peněz je podezřelý jednačtyřicetiletý starosta obce Strenice.

V pátek vyšetřovatel po sběru řady důkazních materiálů obvinil starostu z několika trestných činů a také další tři osoby.

Starosta byl v posledních měsících jediným a prakticky neomezeným pánem obce. Všichni zastupitelé tam totiž na konci loňského roku složili svůj mandát a na 13. dubna byl vypsán termín nových obecních voleb.

Stejný člověk funguje jako provozovatel Vostrova u Mnichova Hradiště a také řady dalších kulturních akcí.

Jeho jméno figuruje v minulosti například u programu Kulturního domu v Bezně. Řada těchto aktivit ale skončila krachem a dluhy.

Tentýž jednačtyřicetiletý muž je v obchodním rejstříku uveden jako jednatel společnosti s ručením omezeným, na kterou bylo soudy vydáno několik exekučních příkazů.

Zpráva o jeho zadržení policií překvapila i starostku Bezna Ludmilu Novotnou. „My jsme už v září loňského roku vypověděli tomuto člověku smlouvu jako provozovateli našeho kulturního domu. Neplnil závazky a dlužil vyšší finanční částku, kterou ale nejsem oprávněna zveřejňovat. Podali jsme na něj také trestní oznámení," řekla starostka Bezna.

Starosta Strenic se dostal do finanční tísně. „Své ekonomické problémy se rozhodl řešit zpronevěrou prostředků obce a úvěru, který obec získala na rekonstrukcí obecního majetku," uvedl policejní mluvčí David Schön.

Na podezřelé aktivity starosty kriminalisty upozornilo několik odstoupivších obecních zastupitelů i další lidé.

Sedmadvacetiletý muž, který pracuje jako finanční poradce, využil svých znalostí a pomohl s čerpáním prostředků z úvěru obce. Starostovi v létě dodal fiktivní faktury za provedené rekonstrukční práce. Na základě těchto faktur provedla banka proplacení úvěru na účelově zřízený účet další obchodní společnosti.

Ihned po převodu částky bezmála 1,2 milionu korun, ji další dva zadržení muži ve věku třicet a sedmadvacet let vybrali, a předali starostovi a finančnímu poradci. "Za výběr hotovosti dostal jednatel inkasující společnosti úplatu pět tisíc korun. Odměna pro druhého z mužů je předmětem vyšetřování," řekl dále Schön.

Kromě podvodu s úvěrem zpronevěřil starosta veškeré finanční prostředky obce. Více než pět set tisíc korun použil pro osobní potřebu. V tomto případě nemusel vymýšlet žádný složitý způsob, aby peníze získal. K obecnímu účtu měl platební kartu, kterou využíval do února letošního roku.

Vzhledem k tomu, že je starosta díky podnikání bez prostředků, nemohli kriminalisté zatím zajistit žádné věci, které pocházely z trestné činnosti. Finanční šetření k mužům však stále probíhá.

V pátek dopoledne vyšetřovatel obvinil starostu Strenic z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinností při správě cizího majetku, úvěrového podvodu a zpronevěry.

Z účasti ve formě pomoci k trestnému činu úvěrového podvodu obvinil sedmadvacetiletého muže z Mladé Boleslavi a poslední dva muže obvinil z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Trestní stíhání všech mužů je vedeno na svobodě.

"Starostovi hrozí za spáchané trestné činy až desetiletý trest odnětí svobody, finančnímu poradci osm let a zbylým dvěma mužů hrozí šestiletý trest odnětí svobody," dodal policejní mluvčí.