Devětatřicetiletého muže asi příliš bavilo navštěvovat nejrůznější zdravotnická zařízení. Jak se ale nakonec ukázalo, nebylo to kvůli nemoci, nýbrž kvůli jeho vypočítavosti. Informoval o tom policejní mluvčí Ladislav Mareš.

"Od roku 2002 do března 2008 se nechal téměř soustavně, bez delších časových prodlev s úmyslem využít lékařská zdravotnická zařízení k bezplatnému stravování a přespání nebo také k získání návykových látek, opakovaně hospitalizovat v různých lůžkových zařízeních nebo ošetřit v ambulantních zařízeních, a to na území celé České republiky," řekl Mareš. Zdravotní pojišťovna za nadbytečně poskytnutou lékařskou péči, léčiva a dopravu uhradila více než dva miliony korun.

Podle dosavadního šetření a lékařských zpráv byl například ve fakultních nemocnicích v Hradci Králové, Olomouci a Brně, dále v Praze, Ostravě, Jihlavě, Mostě, Nymburce, Mělníce, Kolíně, Klatovech, Bílovci, Bohumíně, Zlíně, Liberci, Ústí nad Labem, Vrchlabí, Českých Budějovicích, Karlových Varech, Mariánských Lázních, Kolíně a mnoha dalších.

Nechal se bodnout včelou

Úmyslně uváděl lékaře a zdravotnický personál v omyl tím, že zdravotní potíže předstíral a nikdy ošetřujícímu lékaři neuvedl předchozí vyšetření nebo provedení vysoce odborných diagnostických lékařských úkonů. Podle dosavadního šetření policistů mu to vyšlo v nejméně 349 případech, kdy tímto způsobem zneužíval prostředky veřejného zdravotního pojištění. Zřejmě ale nejde o konečné číslo! Ve výčtu totiž ještě není pomoc poskytnutá záchrannými službami. Podezřelý si v mnoha případech přivolal lékaře, nechal se ošetřit, ale dopravu do nemocnice většinou odmítl. Lékařům uváděl například, že má alergii na včelí bodnutí. Aby působil věrohodně a byl mu podán lék, na kterém je závislý, nechal se dokonce včelou skutečně bodnout.

V době od března 2008 do června loňského roku byl podezřelý ve výkonu trestu odnětí svobody, ale po propuštění z vězení v této trestné činnosti pokračoval. "V současnosti prošetřujeme další zneužití prostředků ve výši více než dvacet tisíc korun. V závěru minulého týdne byl muž zadržen a byla na něho uvalena vazba," řekl dále k případu Mareš.

Případem se dále zabývají policisté ze Služby kriminální policie a vyšetřování v Mladé Boleslavi. Za podvody v tomto rozsahu hrozí pachateli trest odnětí svobody na dva roky až osm let.