Pacient Ladislav Hurta, jenž pobýval několik dnů na svobodě, když utekl z Psychiatrické léčebny v Kosmonosích, už nebude mít šanci k dalšímu útěku. Na svobodě bez léků by totiž mohl být nebezpečný a není vyloučeno, že by se opět pokusil utéct. Soudce v Mladé Boleslavi jej ve čtvrtek poslal do vězení s ostrahou za maření výkonu ústavního léčení.

Zmizel podruhé

„Zakazovali mi televizi, tak jsem odešel,“ popsal pro Deník Hurta, proč nezákonně porušil nařízenou sexuologickou léčbu. Hájil se tím, že nevěděl, že je to špatné. „Kdybych věděl, že tím porušuji zákon, určitě bych neutíkal,“ říká Hurta.

Ale státní zástupce Jiří Vondruška a hlavně soudce Rudolf Havelka mu na výmluvy neskočili. Není to totiž poprvé, co z kosmonoské léčebny utekl. „Už 19. února utekl, když přeřezal mříže a byl dopaden v Mělníku,“ potvrdil Boleslavskému deníku Vondruška.

Naposledy utekl 1. dubna po 14. hodině, když přelezl vrata atria a odjel na Liberecko. Policisté jej dopadli toto úterý, 4. května, poté, co se v médiích, včetně Boleslavského deníku, objevily rozsáhlé zprávy o vyhlášeném pátrání.

Při pátrání pomohla veřejnost

„Na základě zveřejnění pátrání ve sdělovacích prostředcích policisty o možném výskytu hledaného muže informovali svědci,“ doplnil policejní mluvčí Ladislav Mareš. Podle něho zřejmě muž nestihl na útěku nikoho napadnout.

Čtyřiatřicetiletý Ladislav Hurta ale mohl být na svobodě bez pravidelné dávky léků nebezpečný. Původně byl totiž odsouzen k pěti letům vězení za sexuální útoky na ženy. Jednu přepadl na Liberecku v podchodu pod silnicí, když ji k sobě přimáčkl a stáhl si kalhoty.

Napadená se však s pomocí deštníku ubránila a utekla. Později se v několika případech na Liberecku svlékal a onanoval na veřejnosti. Do vězení putoval poté, co jinou ženu znásilnil.

Část trestu v podobě pobytu ve vězení mu byla přesto proměněna v sexuologickou léčbu v Psychiatrické léčebně Kosmonosy. To však není detenční zařízení a nedokáže, a ani nemůže, zajistit, že z ní devianti neutečou.

Jasné však je, že po včerejším rozhodnutí mladoboleslavského soudu už Hurta nikoho ohrožovat nebude, z věznice s ostrahou totiž neuteče.

Utíkají pořád

Ústavní léčba v nezabezpečené léčebně v Kosmonosích se dlouhodobě ukazuje jako nevhodná. Například 9. září 2005 utekl z tohoto ústavu osmadvacetiletý Roman Fron, který trpěl žloutenkou typu C. Fron utekl společně s dalšími dvěma pacienty.

Na útěku přitom znásilnil dvacetiletou ženu v jednom pražském paneláku. Po dopadení nakonec ve vězení spáchal sebevraždu.