"Obvinění se až do chvíle dopadení dne 10. října dopustili série vloupání do nejrůznějších objektů na území města, a to minimálně v šesti případech. Při krádežích se zaměřovali na kanceláře, bankovní pobočky nebo sklady prodejen, odkud si odnášeli většinou finanční hotovost, stravenky, elektroniku, malé trezory a mnoho dalších věcí," uvedla k případu policejní mluvčí Lucie Nováková.

Posledním vykradeným objektem bylo dne 8. října taneční studio na třídě Václava Klementa, odkud zmizely kasičky s hotovostí a byl poškozen trezor a zabezpečovací zařízení.

Se společnými vloupačkami začali čtyřiadvacetiletý a pětadvacetiletý muž již od poloviny srpna a způsobili tak celkem majitelům újmu ve výši více než 150 tisíc korun.

Jeden se navíc na vlastní pěst ještě koncem září vydal vykrást zahradní domek v Podlázkách, odkud ukradl majiteli průmyslovou kameru, zabezpečovací zařízení, notebook a akumulátorovou vrtačku, čímž způsobil škodu za téměř 5 tisíc korun. Zároveň tím ale možná přispěl i k závěrečnému dopadení, zmíněná kamera totiž zachytila jeho tvář, která byla následně zveřejněna.

Dne 10. října pak, jak již bylo zmíněno, zadrželi policisté oba pachatele. Ani jednomu z nich nebyla kriminalita cizí, oba byli již v minulosti za majetkovou trestnou činnost trestáni, k čemuž bude jistě při konečném verdiktu přihlédnuto. Na muže byla uvalena vazba a nyní je čeká až pět let za mřížemi.

I v souvislosti s vykradením zahradní chatky, jehož se jeden z mužů dopustil, varuje policejní mluvčí Lucie Nováková před nedbalým zabezpečením chat a chalup před blížící se zimou.

"Blíží se období, během kterého lidé své rekreační objekty navštěvují méně. Mnohdy majitelé své chaty a chalupy zazimují a vrací se až na jaře. Těchto měsíců ovšem hojně využívají zloději a také nevítaní nocležníci," podotýká. "Minulou zimní sezónu, tedy v období od 1. října 2017 do 1. dubna 2018, policisté šetřili jen na Mladoboleslavsku téměř 30 případů vloupání do rekreačních objektů," uvádí Lucie Nováková.

Zlodějům se tak naskýtá snadná příležitost k prohledání slabě zabezpečených objektů a odcizení zapomenutých cenností. V chatách také leckdy přespávají bezdomovci a často přitom zkonzumují trvanlivé zásoby potravin či alkohol, který v místě zůstal.

Velkou ztrátou pro majitele je také například spálený nábytek či fotky, kterými si bezdomovci v chatách zatápí. Nejlepší je proto cenný majetek z chat na zimu odvézt, v jejich okolí nenechávat žebříky ani nářadí, které by mohlo být použito ke vniknutí dovnitř, a objekty pravidelně kontrolovat. V případě vloupání pak samozřejmě kontaktovat linku 158.