Je pondělí před 22. hodinou a Petr Ludvíček z Mladé Boleslavi nevěří tomu, co právě slyší ve svém mobilním telefonu. Volá totiž svému kamarádovi, aby si potvrdil předem domluvenou schůzku. Jenže jeho kamarád mu sděluje, že je právě 220 metrů vysoko nad Mladou Boleslaví a hodlá se zabít! Třicetiletý zaměstnanec Škody Auto, jehož jméno redakce zná, ale nezveřejní, vylezl na škodovácký komín a v úmyslu měl jediné: zabít se!

Petr Ludvíček neváhá a volá dalšímu známému – mladoboleslavskému kriminalistovi Pavlu Bryxí. „Prosil mě, abych prověřil, jestli opravdu někdo není na škodováckém komíně, protože už dříve vyhrožoval sebevraždou,“ popisoval kriminalista.

Ten neváhal a muži zavolal na mobilní telefon. „Věděl, že jsem policista, tak na mě hrál, že je normálně v práci a že je v pohodě. Já jsem ale v telefonu dobře slyšel silný vítr. Bylo jasné, že je opravdu na komíně,“ řekl kriminalista.

To už k nejvyššímu komínu v regionu míří hasiči ze Škody Auto, policisté, vyjednavači a později i záchranáři, kteří jsou zvyklí na práci ve výškách. Ke komínu přijeli i kriminalista Pavel Bryxí, matka sebevraha i jeho kamarád Petr Ludvíček. Všichni mají jediný cíl, zachránit muže, který je právě na nejvyšším prstenci komínu. Vidí jej jen jako malou tečku v obrovské výšce. Začíná boj o holý život.

Muž rozhodně nehodlal z komínu slézt dolů. Zhroutil se mu osobní život a právě jej hodlal ukončit!

Třicetiletému zaměstnanci se osobní život zhroutil jako domeček z karet. Opustila manželka a vzala s sebou jejich dvě dcery. Muž přitom nemohl bez svých milovaných dětí žít a rozhodl se krizi radikálně vyřešit. Chtěl skočit ze škodováckého komínu.

Jeho kamarád Petr Ludvíček, policisté a záchranáři se s tím ale smířit nehodlali. Na místo byli přivolání horolezci – záchranáři i tým vyjednávačů. Dokonce byla k dispozici i speciální matrace. Muž byl ale v takové výšce, že by nepřežil ani pád do matrace, natož aby se do ní mohl trefit. Z jeho pohledu by vypadala jako krabička od zápalek.

Petru Ludvíčkovi se pomocí mobilního telefonu podařilo kamarádovi alespoň na chvíli sebevraždu rozmluvit. Stále ale vyhrožoval, že pokud se k němu někdo přiblíží, tak skočí. Záchranáři se k němu nemohli přiblížit. „Lezli by za ním jen za podmínky, že by začal spolupracovat, protože zde bylo riziko, že by muž na záchranáře zaútočil a skopl je dolů,“ vysvětluje policista Pavel Bryxí.

Vyjednávání trvalo dlouho. Policisté se obávali, aby muži nahoře nedošla baterie mobilního telefonu a volali mu proto vždy po několika minutách. „Chtěl mluvit jen se mnou. Snažil jsem se mu vysvětlit, že jeho problémy se dají vyřešit a pokud skočí, tak je nikdy nevyřeší,“ popisoval Bryxí.

Po dlouhých hodinách přemlouvání přichází úleva. Sebevrah se nechal přesvědčit a sliboval, že sleze dolů. Záchranáři mu nabízeli, že pro něho vylezou a pomohou mu dolů. To on ale hrdě odmítl a dal se na sestup po žebříku. „Když jsem vylezl, tak i slezu,“ prohlásil!

Lidem dole se tajil dech. Muž pomalu slézal z nepředstavitelné výšky. Úplně vyčerpán se zastavil na posledním prstenci. Nakonec slezl až dolů. „Muž se na zemi absolutně zhroutil. Záchranáři jej převezli do Psychiatrické léčebny Kosmonosy,“ uvedl policista Ladislav Beneš. Akce skončila druhý den – včera ve dvě hodiny ráno.

Firma Ško–energo, která se o komín stará, včera uvedla, že to byl první takový případ. Z bezpečnostních důvodů na komíně chybí první část žebříku. Muž měl ale takovou fyzičku, že se k žebříku dostal po hromosvodu.

Hned ráno jsme se radili s technikem a ten navrhl řešení, aby ani hromosvod nebyl snadnou cestou na vrchol komínu,“ řekl jednatel Ško-energa Vladimír Handlík.