V následujícím případu z Mladé Boleslavi vysál podvodník nejen statisíce z účtu své oběti, ale ještě si na něj zřídil milionový úvěr a peníze si poslal na svůj účet.

Všechno začalo tak, že pětapadesátiletý muž nabízel na internetovém portálu prodej baterií do naslouchátek. Na inzerát se ozval zájemce, který se však ukázal jako podvodník a postupoval podle scénáře, který je vyzkoušený za poslední měsíce v řadě případů.

„Zaslal poškozenému přes email odkaz na podvodnou platební bránu, která však připomínala stránky přepravní společnosti. Poškozený vyplnil údaje ke svému internetovému bankovnictví a pachatel si následně z účtu poškozeného poslal na jiný účet částku 300 tisíc korun. Navíc si na něj sjednal úvěr ve výši milion korun, které si následně také přeposlal na jiné účty,“ popsala mechanismus podvodu policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Kriminalisté z Mladé Boleslavi ve věci zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání přečinu úvěrového podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a přečinu poškození cizích práv. V případě dopadení hrozí pachateli až osmiletý trest odnětí svobody.

Šance na dohledání ukradených peněz je však v těchto případech zatím poměrně malá. Podvodníci mají zpravidla své účty zabezpečeny a nezřídka si odcizené peníze posílají přes řadu dalších účtů, aby tak ztížili možnost jejich vystopování.