„Zloději se na místa s velkým pohybem lidí zaměřují a neváhají využít každou příležitost ke krádeži,“ varuje Lucie Nováková, tisková mluvčí mladoboleslavských policistů.

Policisté se na tuto stinnou stránku Vánoc již připravují pečlivým dohledem nad místy, kde by se taková událost mohla přihodit. „Mladoboleslavští policisté budou v těchto dnech provádět v nákupních centrech zvýšený dohled ve spolupráci s městskou policií a s asistenty bezpečného města Mladá Boleslav,“ řekla Lucie Nováková.

Ta zároveň hovořila o statistice kapesních a jiných takzvaných krádežích na osobách. „V České republice bylo v roce 2017 evidováno více jak 17 000 kapesních a jiných krádeží na osobách, ve Středočeském kraji to bylo více než 600 případů. Nezanedbatelná část těchto krádeží je spáchána právě v době vánočních nákupů,“ podotkla.

Policisté proto přináší rady, na co si dát v toto období na místech s velkým počtem lidí pozor. Podle Lucie Novákové byste měli mít neustále pod dohledem peněženku, osobní doklady i další cenné věci.

„Peněženku umisťujte do vnitřní kapsy oděvu, vnitřní přihrádky kabelky nebo na dno tašky a podobně,“ radí. S tím souvisí i každoroční varování ohledně platebních karet a policisté jej opakují: pokud si nepamatujete PIN kód, noste jej zásadně odděleně od karty. A pokud vám ji někdo ukradne, nechte si ji ihned zablokovat.

Neměli byste ani odkládat kabelku nebo tašku. „Když ji odložíte, mějte ji neustále na očích, větší obnos peněz si rozdělte na více částek a uložte je na různá místa, doklady a klíče noste pokud možno odděleně,“ řekla.

K problematice patří i průběžná kontrola, kdy byste si během nákupu měli ověřit, že u sebe máte všechny věci, se kterými jste přišli do obchodu. „To platí zejména o odcizených platebních kartách, protože pachatel jde k prvnímu bankomatu a snaží se peníze vybrat ještě dříve, než přijdete na to, že kartu nemáte,“ popisuje možné riziko policistka.

Riziko nečíhá pouze v obchodě, ale také na parkovištích. Pokud odcházíte od zaparkovaného auta, nenechávejte se sedadlech žádné věci. „Vše uschovejte do zavazadlového prostoru, a to ještě před tím, než přijedete na parkoviště. Pachatelé mnohdy sledují, co si kdo do zavazadlového prostoru ukládá. Bunda, kabát nebo taška zanechaná na sedačce může být mnohdy pro zloděje dostatečným důvodem k vloupání do vozidla,“ varuje Lucie Nováková.

Na pozoru se mějte i když ukládáte nákup do automobilu. Policisté říkají, že zloději dokážou využít situace a nepozorovaně vniknout do kabiny vozidla – a ukradnou tašku, kabelku či bundu, zatímco dáváte nákup dovnitř automobilu.

Zloději se zaměřují i na lidi, kteří cestují hromadnou dopravou. „Při čekání na zastávce či nástupišti zkontrolujte uzavření tašek, kabelek a kapes. Nastupování a vystupování z dopravních prostředků bývá velmi často využíváno k okradení,“ dodala Lucie Nováková, tisková mluvčí mladoboleslavských policistů.