Devadesát hasičů, devět hasičských sborů a vrtulník. Takový počet lidí a techniky se v sobotu snažil obklíčit nejrozsáhlejší letošní požár na Mladoboleslavsku. Práci jim komplikoval terén – hořelo totiž v těžko přístupném terénu mezi skalami a roklemi. Hasiči s plameny bojovali až do nedělního odpoledne, přičemž ve směnách se střídali i přes noc.

„Sucho a turistický ruch. To jsou příčiny tohoto požáru. Sám od sebe určitě nevznikl,“ uvedl v sobotu odpoledne řídící důstojník hasičů Územního odboru Mladá Boleslav Jan Lejsek. V tu dobu už měli hasiči požár pod kontrolou.

Vrtulník nabíral vodu v Komárovském rybníku, hasičské cisterny v lesním rybníku poblíž Branžeže. Odtud hasiči jezdili několik kilometrů po lesních cestách k požáru. Cestu jim často komplikovali cyklisté, kteří nerespektovali ani houkání a nechtělo se jim příliš uhýbat z cesty.

„Podařilo se nám zabránit tomu, aby se oheň rozšířil i do korun stromů. Ze dvou stran postupujeme ke středu požářiště, které je asi na pěti hektarech ve členitém terénu – v roklích a skalách. Máme zřízené centrální stanoviště, kde naplňujeme cisterny a kyvadlově pak dopravujeme vodu do místa, odkud ji pak hadicemi tlačíme do rozdělovačů. Od těch vedou vždy čtyři proudnice rozmístěné po obvodu požářiště. Střed nám pomáhá seshora ochlazovat vrtulník,“ popisoval pro Boleslavský deník přímo na místě dramatickou situaci Jan Lejsek.

Hasiči se shodli, že u tak obrovského požáru, navíc v tak náročném terénu, letos ještě nezasahovali. Zároveň uvedli, že v lokalitě kolem Branžeže hoří poměrně často. „U Branžeže jsme loni hasili dvakrát, také v katastru obce Žďár, což je rovněž nedaleko. Tato oblast je turisticky atraktivní a počet požárů tomu také odpovídá,“ uvedl řídící důstojník Lejsek.

Lesní požár byl hasičům nahlášen v sobotu v 8.15 hodin. Uhasit se jej podařilo až v neděli ve 13 hodin. „Nyní balíme kilometry hadic, které jsme tam měli rozmístěné. Místo jsme už předali lesníkovi,“ uvedl včera odpoledne operační důstojník mladoboleslavských hasičů.

Na pěti hektarech zůstalo po ničivém požáru a obrovském množství vody, které hasiči na plameny vylili, místo lesního porostu jen bláto. Místy jsou dokonce i ohořelé kmeny stromů. Škoda je odhadována na osm set tisíc korun, příčina je v šetření.