„Kontrolami ubytoven se policisté zaměřili na výskyt osob vedených v celostátním pátrání, zda mají platné doklady opravňující k pobytu na území České republiky a také na to, zda provozovatelé ubytoven řádně plní povinnosti, které jim ukládá zákon,“ uvedla policejní mluvčí Lucie Nováková.

Kromě toho si hlídky také vzaly na paškál prevenci v oblasti krádeží i na dodržování opatření covid-19 jak ze strany provozovatelů, tak i návštěvníků.

„Kromě společných policejních hlídek složených z českých a polských policistů, se na bezpečnostním opatření podílela i Cizinecká policie a strážníci Městské policie,“ podotkla Nováková.

Celkem policisté zkontrolovali deset ubytovacích zařízení a 150 osob. „Policisté museli omezit na osobní svobodě 12 cizích státních příslušníků, které předali Cizinecké policii k zahájení správního řízení ve věci vyhoštění z důvodu neoprávněného pobytu na území České republiky,“ vypíchla Nováková,

Podle Novákové se opět potvrdilo, že mají zahraniční policisté výrazný respekt u svých krajanů. Polští kolegové české straně například výrazně pomáhají při omezení eskalace konfliktních situací při řešení protiprávního jednání cizinců a zrychlují také proces zjišťování totožnosti. Dokáží ale pomoci také ve chvíli, kdy daný cizinec například ztratí doklady.