Mladá Ukrajinka přicestovala do České republiky na studentské vízum. Žádnou školu ale nestudovala. Šlo jen o snadný způsob, jak se do republiky dostat

Dvacetiletá Roksolana Ivanyshynets z Ukrajiny si zvolila relativně snadný, ale zcela nelegální způsob obživy.

S komplici, kteří jsou již obvinění z trestného činu úvěrového podvodu, nabízela osobám ve finanční tísni možnost získání bankovních úvěrů. Podmínkou pro získání úvěru bylo to, že žadatel nemá záznam v bankovním registru.

Roksolaně se v březnu minulého roku ozvala mladá žena na mateřské dovolené, která potřebovala půjčku. Té hledaná, společně s další ženou a mužem, opatřila falešné potvrzení o výši příjmu a za provizi ve výši třicet procent z výše úvěru jí osobně v bance pomohla s vyřízením celého úvěru.

Stejný podvod se obvinění rozhodli zopakovat v jiné bance o několik dní později. Jen částka úvěru měla být dvojnásobná. V tomto případě již úvěr poskytnut nebyl.

"Před bankou podvodníky zadrželi policisté a bezprostředně po jednání v bance je vyšetřovatel obvinil z úvěrového podvodu," uvedl policejní mluvčí David Schön.

Hledaná Roksolana Ivanyshynets však tentokrát žadatelku do banky nedoprovázela a zadržení i obvinění z trestného činu tak zatím unikla.

Na adresách, které uvedla státním orgánům, se nezdržuje. Podle zjištění policistů je však stále na území republiky. Pravděpodobně se pohybuje v Praze.

"Pokud osobu na fotografiích poznáte, kontaktujte kriminalisty na telefonním čísle 974 877 449 nebo na lince 158," vyzývá mluvčí.