Pár minut před pátou hodinou odpolední se pan Lukáš vydal do bankomatu GE Money bank na náměstí Republiky v Mladé Boleslavi, aby si vybral peníze. V tu chvíli ještě ani netušil, že by o ně mohl hodně rychle přijít. Finance mu nakonec zachránila obrovská obezřetnost!

„Když jsem k bankomatu přišel, postávalo kolem několik lidí. Vložil jsem kartu a raději důkladně prohlédl místo, kde se platební karta vkládá, zda tam není něco neobvyklého, protože na to v televizi a novinách stále upozorňují,“ řekl Deníku pan Lukáš.

Velké překvapení pak bylo, když mu zařízení, kde se karta do bankomatu vkládá, zůstalo v ruce. Že jde o čtečku mu proto bylo ihned jasné. „Okamžitě jsem vytáhl kartu, aniž bych zadával PIN a šel sem to na pobočku oznámit,“ uvedl dále klient banky.

Dokonalá příprava

Na místo vzápětí dorazila hlídka Policie ČR, která při podrobném zkoumání bankomatu objevila ještě minikameru, která snímala klávesnici, kde lidé zadávají své PIN kódy.

Informace o odhalené čtečce karet Boleslavskému deníku následně potvrdili i mluvčí GE Money Bank Pavel Zúbek a Policie ČR Mladá Boleslav Ladislav Mareš.

Podle Zúbka šlo o takzvané skimmovací zařízení. „Podle předběžných zjištění nedošlo na bankomatu k žádné škodě u klientů, vzhledem k rychlému odstranění zařízení. V tuto chvíli probíhá další šetření Policie ČR s cílem odhalit pachatele,“ uvedl mluvčí banky  s tím, že toto zařízení se na bankomatech v poslední době objevují spíše sporadicky.

Opatrní lidé

Jejich úspěšnost je velmi nízká, a to i proto, že sami klienti jsou velmi opatrní a často dokáží skimmovací zařízení sami odhalit.

Jak k případu dále řekl mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš, případem se nyní zabývá Krajské ředitelství Policie Středočeského kraje ve spolupráci  s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu.