Klec spadla poté, co se 28letý muž společně se dvěma kamarády dopoledne vypravil do lesa u obce Březina na Mladoboleslavsku. Kamarádi mu pomáhali nakládat nařezané dřevo, aniž by tušili, že se podílejí na nějaké čertovině: že se se z nich stali kumpáni zapojení do krádeže. Tak alespoň vyznívají závěry policistů, kteří se pustili do důkladného prošetřování okolností události poté, co partu při odjezdu přistihl další člověk.

Přivolaní policisté zjistili, z čeho plynulo překvapení dvou ze tří podezřelých. Těm během práce vůbec nepřišlo na mysl, že by dělali něco nekalého. Hašlová v pondělí připomněla, že o den dříve 28letý podezřelý při příjezdu otevřel bránu, která měla bránit nepovolaným osobám ve vjezdu do lesa, aniž tomu věnovali pozornost. A pak nakládali v domnění, že kamarádovi pomáhají s jeho majetkem. „Že je zřejmě něco v nepořádku, zjistili až ve chvíli, kdy je přistihl občan,“ konstatovala policistka.

„Po důkladném prošetření případu, a zároveň vzhledem ke dvěma skutečnostem, tedy k současnému stavu vyhlášenému vládou České republiky a dále, že muž byl v posledních třech letech potrestán za majetkovou trestnou činnost, zahájili mladoboleslavští kriminalisté ještě téhož dne trestní stíhání,“ uvedla Hašlová. Padlo obvinění z krádeže – a v případě odsouzení může být ve hře trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

Na skutky spáchané za mimořádných okolností, k nimž v současnosti vyhlášený nouzový stav patří, se vztahují přísnější trestní sazby než za běžných podmínek. Stejně jako je to známo z minulosti, kdy se jednalo zvláště o případy rabování v době povodní. Podstatně zpřísněné tresty mají své opodstatnění: jednak je jejich cílem odradit případné pachatele, aby situaci nezneužívali ve svůj prospěch, jednak odrážejí skutečnost, že i řešení relativně drobnějších skutků, takzvané bagatelní trestné činnosti, ve vypjaté době policii zbytečně zatěžuje a odvádí od plnění povinností v rámci aktuální situace.