Kriminalisté ve středu sdělili další podrobnosti k brutální vraždě seniora, o níž jsme vás před několika dny informovali.

Řada zjištění je doslova šokujících a svědčí o naprosté bezcitnosti a brutalitě pětice mladých pachatelů.

Kriminalisté na tiskové konferenci stručně popsali sled událostí dne, kdy ke zločinu došlo.

Celý případ začal ve středu 13.února. Kolem druhé odpoledne přišel do bytu seniora jeho syn. Doma ale jeho otec nebyl. To, že by sám z bytu odešel ale bylo vyloučeno. Bez invalidního vozíku se neobešel a oba byly v bytě.

„Při podrobnější prohlídce bytu jsme na koberci a skříni objevili stopy po krvi, kterou se někdo pokusil odstranit," řekl šéf středočeských kriminalistů Michal Mazánek.

Syn důchodce navíc zjistil, že v bytě chybí nejméně 300 tisíc korun. „Zjistili jsme, že senior zmizel z bytu někdy mezi půl dvanáctou a druhou odpoledne," upřesnil kriminalista. Podle zjištění poslední, kdo před vrahy v bytě byl, byla pracovnice pečovatelské služby a dovozce jídla.

Pachatelé měli vše připravené a jednali podle předem domluveného plánu. Dva 
z nich přišli do bytu. „Nemohoucího důchodce svázali na rukou a na nohou a pak ho delší čas rdousili škrtidlem 
z opasku," popsal průběh vraždy Mazánek.

Policisté potvrdili, že vraždu si objednal vnuk oběti, který mezi sebe a čtyři komplice rozdělil asi 300 tisíc korun. Všech pět obviněných ve věku od sedmnácti do dvaadvaceti let je ve vazbě.

S autem nacouvali k panelovému domu a mrtvolu muže naložili do kufru auta. Tělo po vraždě převezli do prostoru mezi lesem a loukou poblíž Rychnova u Jablonce nad Nisou. Tam bylo tělo také osm dní po činu nalezeno zahrabané ve sněhu, listí a větvích. 

„Oběť měla ruce i nohy spoutané a na krku bylo škrtidlo z opasku," uvedl kriminalista. Jak odhalila pitva senior byl velmi brutálně a dlouze škrcen. „Nešlo o žádnou spontánní akci, ale všechno bylo dopředu naplánováno," řekl dále Mazánek. 

„Aby se na vraždě invalidního prakticky bezbranného člověka aktivně podílelo pět pachatelů, to si nepamatuju," řekl kriminalista.

Tento případ je první letošní vraždou v kraji. Vloni došlo ve středních Čechách k 22 vraždám a kriminalisté všechny objasnili.