Předchozí
1 z 7
Další

Prodej oblečení se nevyvedl

Na začátku února mladoboleslavští policisté řešili případ, kdy třiapadesátiletá žena chtěla na internetovém bazaru prodat oblečení po synovi. Na nabídku ale zareagoval podvodník. Prodávající zaslal odkaz, který žena rozklikla a zjistila, že je přesměrována na platební bránu. Bez přemýšlení vyplnila veškeré údaje ke své kartě. Během okamžiku pak přišla o 35 tisíc korun ze svého účtu, které si podvodník převedl kamsi na své konto.

Počítač, notebook, internet - ilustrační foto.
Žena naletěla podvodníkovi na internetu. Místo prodeje oblečení přišla o tisíce

Podvodník nechtěl knihy

Neslavně dopadl pokus muže z Mladé Boleslavi prodat na internetovém portálu knihy. Ozval se mu podvodník. Prodávajícímu poslal odkaz, který se jevil jako odkaz portálu, na kterém bylo zboží vystaveno a v něm se ukrýval i odkaz na internetové bankovnictví. Muž vyplnil údaje ke své platební kartě. Pachatel vzápětí provedl duplikaci karty a postupně s ní sedmkrát zaplatil v obchodech v Praze. Škoda byla 35 tisíc korun.

Ilustrační foto.
Muž chtěl na internetu prodat knihy. Podvodník ho připravil o desítky tisíc

Peníze zachránil policista

Vesměs šťastný konec měl březnový případ, kdy se obětí internetových zlodějů stal osmasedmdesátiletý senior z Mladé Boleslavi. Na internetu se mu objevila podvodná stránka nabízející investování do komodit. Muž odkaz rozkliknul a záhy poté ho telefonicky kontaktovali z údajné firmy a nabídli mu, že ho do investic zaregistrují a pomohou mu s obchodováním. Jednou z podmínek bylo i nainstalování programu sdílené plochy počítače a sdělení údajů k platební kartě. Vlivem toho mu podvodníci z účtu odčerpali téměř 300 tisíc korun. Muži ale nakonec pomohl policista. Na účet investičního fondu se přihlásil a podařilo se mu včas změnit veškeré přihlašovací údaje a zrušit vazby na účet i e-mail poškozeného. Peníze se mu nakonec podařilo zachránit.

Ilustrační fotografie.
Senior naletěl internetovým podvodníkům. Statisíce mu zachránil policista

Falešné akcie

Představě snadno vydělaných peněz z investic do akcí energetické společnosti uvěřila v dubnu dvaačtyřicetiletá žena z Mladoboleslavska. Na sociálních sítích odpověděla na inzerát, vyplnila požadované kontaktní údaje a zaslala několik tisíc korun jako vklad. Druhý den od registrace ji kontaktoval muž z údajné energetické firmy s další nabídkou. Žena mu ale sdělila, že si vše rozmyslela a zaslané peníze chce vrátit. Podvodník odpověděl, že v navrácení peněz není žádný problém, je však nutné, aby si do svého počítače stáhla aplikaci umožňující vzdálený přístup, což bohužel žena učinila. Dále podle pokynů vyfotila i svůj občanský průkaz a přihlásila se do internetového bankovnictví. Podvodník tak získal přístup do jejího účtu, odkud ukradl 50 tisíc korun, a následně si na ní sjednal i půlmilionový úvěr.

Ilustrační foto
Žena z Mladoboleslavska chtěla investovat do akcií. Stala se obětí podvodu

Lákadlo v podobě kryptoměn

Investovat do kryptoměn a přijít si tak snadno k dobrému výdělku chtěl v červnu devětadvacetiletý muž na Mladoboleslavsku. Uvěřil však podvodné nabídce. Postupoval podle instrukcí na internetové stránce a postupně zaslal ke zhodnocení dohromady 2 miliony korun. Úspěch se ale nekonal a muž nedostal zpět ani své peníze.

Internetové podvody. Ilustrační foto
Muž z Boleslavska chtěl investovat do kryptoměn. Postupně přišel od dva miliony

Bitcoinmatový podvod

Čtyřiasedmdesátiletý senior  z Mladoboleslavska se stal obětí podvodníků v říjnu. Telefonicky ho kontaktovali falešní bankéři a tvrdili mu, že jeho účet byl napadený a slíbili mu pomoc. Dle pokynů měl vybrat veškeré peníze z bankomatu a donést je do bitcoinmatu v Kosmonosech. Muž z obav o své peníze vybral z účtu 270 tisíc korun a zamířil do Kosmonos. Podvodníka měl celou dobu na telefonu a dostával od něj instrukce. U bitcoinmatu se jej pokusil zastavit pracovník ostrahy, který vytušil podvod a zavolal policii. Hlas v telefonu však muži tvrdil, že policisté jsou falešní a chtějí ho okrást. A senior mu uvěřil. Když viděl přicházet policejní hlídku, utekl. Do té doby však do bitcoinmatu stihl vložit 192 tisíc korun.

Ilustrační foto.
Ti policisté jsou falešní, tvrdil podvodník seniorovi. Připravil ho o 200 tisíc

Falešný kurýr

Že její účet byl napaden hackery, si ke konci roku vyslechla i žena  z Mladoboleslavska. Podvodníci ji přesvědčili, aby vybrala ze svého účtu částku půl milionu korun. Po celou dobu ji dávali telefonicky pokyny. Následně musela dojet na smluvené místo, kde měla peníze předat kurýrovi, který peníze doveze do banky a tam je bezpečně uloží. Žena opravdu peníze falešnému kurýrovi odevzdala. Druhý den měla dostat další informace o transakci. To už se ale samozřejmě nestalo. 

Ilustrační foto
Vyberte peníze a předejte je kurýrovi, řekl podvodník ženě. Přišla o půl milionu