Jak bych reagoval, pokud bych byl svědkem nehody? Poskytl bych první pomoc? Zachoval bych se správně? Na takové otázky mohou relevantně odpovědět pouze ti, kteří už se do stresující situace dostali. Ostatní své jednání mohou pouze předjímat.

Důkazem toho, že poskytnutí první pomoci není samozřejmostí, je případ zraněného cyklisty, o kterém včera informaval ředitel městské policie Tomáš Kypta.

K inkriminované nehodě došlo na hlavní komunikaci procházející příměstskou částí Jemníky. Operátor městské policie přijal oznámení v 15.35 hodin.

Volající se nepředstavil, pouze oznámil, že na silnici leží zraněný cyklista, který spadl z jízdního kola a nemůže se hýbat.

„Oznamovatel byl službu konajícím strážníkem poučen o nutnosti přivolat na místo Zdravotnickou záchrannou službu, poskytnout první pomoc a setrvat na místě. Na to ovšem odpověděl pouze „tak vám děkuji za pomoc" a hovor ukončil," popisuje průbě telefonátu Kypta.

Operátor na místo okamžitě vyslal hlídku, aby situaci prověřila. Ta se i přes dopravní špičku na místo dostala za pouhých sedm minut a zjistila, že cyklista se zraněním na hlavě a v obličeji stále leží ve vozovce. Bez pomoci! Oznamovatel z místa odešel.

Netroufl si poskytnout první pomoc? Nemohl z nějakého důvodu zavolat sanitku? Nevíme, pravdou však je, že vše nasvědčuje tomu, že se oznamovatel dopustil trestného činu, za který mu hrozí nepříjemné sankce.

Povinností, které zanedbal, se zhostili strážníci. Zabezpečili zraněného a přivolali záchrannou službu. Ta muže převezla do Klaudiánovy nemocnice.

Strážníci na místo právě kvůli podezření ze spáchání trestného činu zavolali kolegy z Policie ČR. Ti si převzali nejen místo, ale také telefonický kontakt na muže, který se z místa vytratil a ponechal zraněného svému osudu.

Než strážníci místo definitivně opustili, naložili do auta jízdní kolo, jež na místě zůstalo, a převezli jej na služebnu. Tam si je cyklista bude moci vyzvednout.

Oznamovatel reaguje na obvinění z neposkytnutí první pomoci

"Chtěl bych Vám popřát dobrý den, ale po komunikaci s operačním jsem akorát nas****. Po oznámení opilého cyklisty válejícího se na silnici v Jemníkách mi místo pomoci bylo doporučeno zavolat záchranku. Místo vyslání hlídky, která by se o tohoto cyklistu postarala a případně ho potrestala za alkohol!!! Co to tam máte za lidi??? Neměli by jste taky pomáhat a chránit jako státní policie? Hovor probíhal od 15.35 hodin. Když já jako řidič nepomůžu, mám na krku obvinění za neposkytnutí pomoci, a když zavolám na pomoc městskou policii, pošle mě operační do háje? Měl byste si tom dát trochu do pořádku, aby lidé dělali, co mají," napsal oznamovatel řediteli městské policie prostřednictvím formuláře na webu města.

Poté, co Tomáš Kypta v odpovědi konstatoval, že ani po důkladném prošetření věci neshledal u svých podřízených pochybení, napsal mu oznamovatel ještě: "To si děláte legraci! Za prvé, když si ještě jednou přehrajete záznam a budete pozorně poslouchat, tak zjistíte, že první, co jsem operačnímu řekl, bylo moje příjmení! Za druhé, uvedeného cyklistu jsem doprovodil o dva domy dál, kde podle jeho informací měl bydlet, takže pomoc poskytnuta byla! Naskýtá se dotaz, proč operační neřekl, že posílá hlídku a mám u uvedeného zůstat do příjezdu městské policie případně Policie ČR a záchranky? Pořád jen opakoval: zavolejte si záchranku, my jsme policie. Co je to za nesmysl? Takže, prosím prověřit znova a lepe."