I přes poměrně dobrou práci mladoboleslavské policie zůstane část zločinců v Mladé Boleslavi nepotrestána. Mladoboleslavské policii totiž chybí lidé, kteří by mohli přispět k ještě lepším výsledkům.

Kriminalisté jsou ve srovnání s ostatními kraji standardně úspěšní. V procentech vyšetří stejný počet zločinů jako v jiných regionech, tedy kolem třiceti procent.

Víc lidí víc udělá

„V současné době máme o 25 procent méně kriminalistů, respektive policistů, kteří by se měli právě tou pátrací činností zabývat. Tento nedostatek pro nás představuje opravdu velký problém,“ řekl Boleslavskému deníku šéf kriminalistů František Dvořák.

Mladoboleslavské kriminálce tak chybí asi 15 lidí. Celkově pak na okrese chybí 55 policistů. To ale neznamená, že jsou policisté neúspěšní, naopak, i s malým počtem lidí dokáží zázraky. Oproti loňskému roku došlo v Mladé Boleslavi dokonce ke zlepšení objasněnosti trestných činů, alespoň to potvrzují statistiky.

„Pochopitelně, kdybychom měli více lidí, tak objasníme více případů. Děláte-li s menším počtem lidí, tak toho objasníte méně, než když máte plný stav,“ dodává zkušený kriminalista.

Policie v Mladé Boleslavi hledá policisty dlouhodobě. Těžko totiž konkuruje vysokým mzdám nejen v místní automobilce, v dodavatelských firmách, kde jsou též výrazně vyšší mzdy.

Současná krize by tak paradoxně mohla přivést do bezpečnostního sboru více zájemců. „Předpokládám, že se bude hlásit více lidí, a také schopnějších,“ sdělil Boleslavskému deníku nový vedoucí uniformované Policie ČR v Mladé Boleslavi Vítězslav Bukovský.

Obyvatele města, především pánskou část, jistě těší, že u mladoboleslavské policie pracuje zhruba jedna třetina žen. Dvě jsou dokonce ve vyšší funkci, tedy vedou obvodní oddělení. Policisté svorně tvrdí, že své podřízené podle pohlaví rozhodně vůbec nerozlišují. Větší zájem o práci ze strany mužů by však uvítali.

Zkoušela to i "Dajdou"

V každém případě pokračuje nábor nových lidí s pomocí Preventivně informační skupiny Policie ČR, která v Mladé Boleslavi nabízí zaměstnání hlavně absolventům středních škol, což bude aktuální opět v době kolem maturit.

Práci u policie dokonce hledala někdejší mladoboleslavská antihvězda z televizní soutěže Česko hledá SuperStar Anna Gleisnerová, přezdívaná jako česká Dajdou. Pracovat chtěla u kriminálky. „Anička se nebojí, dopravku by určitě nechala někomu jinému,“ uvedl nedávno její otec Karel Gleisner. Mladá pěvkyně ale nakonec svojí snahu vzdala a přijímacích zkoušek se nezúčastnila.

Velký rozhovor s vedoucím uniformované policie a jeho kolegou z kriminálky v Mladé Boleslavi čtěte ZDE.