Velká města, malé vesnice i prašné polní cesty. Co mají společného? Všude se ve velkém vaří drogy. Díky všímavým lidem a neustále do akce nasazeným kriminalistům se v minulém roce podařilo odhalit několik varen. Za mřížemi skončilo také několik distributorů.

Prakticky každý měsíc řešili kriminalisté několik případů drogové trestné činnosti. Řekl to mluvčí policie Ladislav Mareš. „Podařilo se vypátrat devět „výroben“ pervitinu, takzvaných varen. O rok dříve to bylo o polovinu méně. Celkem bylo z drogových trestných činů obviněno jednadvacet pachatelů,“ uvedl.

Ve srovnání s předešlým rokem je to o devět lidí víc. Podle Mareše tato čísla neznamenají výrazný nárůst drogově závislých osob na Mladoboleslavsku, nýbrž větší úspěšnost s odhalováním této trestné činnosti.

Vaří se všude

Mladá Boleslav, Bělá pod Bezdězem, Líny nebo Ujkovice. Tam všude kriminalisté vtrhli do drogových doupat. Výjimkou ale nebyla ani odstavená auta na polních a lesních cestách.

Několik měsíců například kriminalisté pracovali na odhalení varny v Bělé pod Bezdězem v části Šubrtov. „Tři podezřelí tam opakovaně vyráběli drogu pervitin, ale zákrok a zadržení podezřelých bylo třeba uskutečnit ve chvíli, kdy měla policie v rukou nezvratné důkazy o jejich trestné činnosti,“ řekl policejní mluvčí Ladislav Mareš s tím, že klec spadla v polovině června.

Pachatelé vyráběli pervitin několikrát do týdne a drogu distribuovali nejenom na Mladoboleslavsku, ale také na Českolipsku. Dva z obviněných byli stíháni na svobodě, jeden z nich skončil ve vazbě. Za výrobu a distribuci drog jim hrozí trest odnětí svobody na dva roky až deset let.

Stále mění doupata

Odhalit vařiče drog není jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Výrobci drogy často mění místa, kde drogy vyrábějí a bývají značně ostražití. Policisté zabývající se odhalováním této trestné činnosti musí nashromáždit vždy dostatek důkazů, což bývá mnohdy značně složité a vyžaduje to dny, týdny a někdy i měsíce práce,“ vysvětlil Ladislav Mareš.

Na několika případech spolupracovali boleslavští kriminalisté i s kolegy z Národní protidrogové centrály.