Deset let ve věznici s ostrahou stráví 21letý Vietnamec Vu Mang Hung za to, že loni 22. července na ubytovně škodováckých dělníků v osadě Bradlec u Kosmonos zabil 34letého Rusa Valentina Eduardoviče R.. Kuchyňským nožem ho bodl do břicha tak, že napadený na místě vykrvácel.

EXKLUZIVNĚ

Udělení trestu na samé dolní hranici sazby za vraždu, navíc ve věznici s mírnějším režimem, než by odpovídalo spáchanému činu, s definitivní platností potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze. Zhatil tak pachatelovy naděje na udělení nižšího trestu případě, že by soud pranici vrcholící smrtí posuzoval jinak než jako vraždu.

„Nyní to nebudu komentovat,“ řekla Deníku po vyhlášení rozsudku obhájkyně Dana Musalová. „Až se poradím s klientem, uvidíme, jestli bude něco dál…“ Zbývá jí už ale pouze možnost podat jménem svého klienta dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Stěží totiž prokáže, že se v případu objevily nové skutečnosti, aby mohla požadovat obnovu řízení.

Rvačka bez příčiny

Krvavá pranice horkých hlav, na jejímž tragickém konci se do značné míry podepsal alkohol, se rozhořela z malicherného důvodu. Polští obyvatelé ubytovny společně s dalšími cizinci z okolních zemí večer popíjeli a grilovali si klobásy.

A vůně uzeniny zlákala jednoho z Vietnamců, kteří se vraceli z restaurace. Chtěl ochutnat – nedostal však ani kousek. Rus Valentin Eduardovič, chlap jako hora, navíc odmítnutí doplnil výmluvným zabodnutím kudly do stolu.

Takovou potupu ale drobný a hubený Khuat Long Truong nehodlal strpět. Vydal se hledat posily z řad příslušníků asijské komunity. Společně se spolubydlícím Vu Mang Hungem a s Khuan To Dingem se vyzbrojili tyčemi a vyrazili na trestnou výpravu. Dát neuctivému Evropanovi za vyučenou. Valentina Eduardoviče zastihli, když se vracel na ubytovnu. S nožem v jedné ruce a sklenicí piva v druhé. Obojí neváhal použít na svou obranu.

Přesily trojice mužů s tyčemi, za jejichž zády navíc stál hrozivě vyhlížející houf přihlížejících Vietnamců, se tedy nezalekl. Nůž mu sice Khuat tyčí vyrazil, Rus se ale zmocnil tyče. A vypadalo to na pořádnou melu. Vu, který se kromě tyče vyzbrojil také nožem, ale konflikt ukončil jediným bodnutím. Dvaceticentimetrovou čepel zabořil do protivníkova břicha až po střenku.

Nepřímý úmysl

„Neměl jsem v úmyslu ho zabít,“ hájil se Vu před soudem. „Do té doby jsem s ním neměl žádný konflikt. Velice lituji toho, co se stalo – to nikdo ze zúčastněných nepředpokládal,“ řekl odvolacímu senátu Martina Zelenky.
Lítost, stejně jako doznání, spolupráci při vyšetřování a předchozí řádný život, mu také soudci připočetli k dobru při stanovení výše trestu.

Nevyhověli ale obhájkyni Daně Musalové, která požadovala posouzení činu jako nutné obrany ve všeobecné rvačce. „Vždy je třeba rozlišit, kdo je útočníkem a kdo obráncem, a to podle iniciativy na začátku útoku,“ vysvětlil soudce Zelenka s dodatkem, poškozený sice měl v ruce nůž – je však třeba vidět, že proti němu stáli tři Vietnamci ozbrojení tyčemi, podporováni navíc dalšími příslušníky vietnamské komunity.

Dal tak za pravdu státní zástupkyni Evě Prskavcové, která odmítla slova obhajoby označující konflikt za rvačku: „To by předpokládalo napadení nejméně tří osob navzájem, přičemž všichni si způsobí zranění a všichni se dopustí trestného činu. Tady ale šlo o útok tří osob proti jednomu.“

V počínání odsouzeného vraha soud shledal minimálně nepřímý úmysl protivníka zabít, a tak nelze čin posuzovat ani jako ublížení na zdraví s následkem smrti. „Jednalo se o cílenou ránu. S ohledem na směr bodného kanálu i intenzitu rány musel obžalovaný vědět, že může zasáhnout životně důležité orgány a způsobit smrt, a být s tím srozuměn,“ uzavřel soudce Zelenka.

Znovu před soud

Případem krvavého konfliktu na ubytovně se ještě bude znovu zabývat Krajský soud v Praze. Opětovně před ním stane spolubydlící odsouzeného Vietnamce Khuat Long Truong, který údajně celý konflikt vyprovokoval a také se aktivně zapojil do trestné výpravy.

Původně se před krajským soudem zpovídal z ublížení na zdraví – v březnu byl však osvobozen s tím, že není jisté, zda zranění na hlavě a rukou oběti skutečně způsobil on. Podle mínění vrchního soudu ale není možné, aby muž, který nyní žije v Českých Velenicích, nebyl potrestán.

„Minimálně se dopustil trestného činu výtržnictví. Veřejně se dopustil hrubé výtržnosti tím, že napadl jiného. Nebyl tedy důvod ke zproštění obžaloby,“ upozornil předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Dále o vraždě na ubytovně v Bradleci čtěte: