Tohle že je násilník, který dal do pohybu skupinu policistů a jenž skončil v nemocnici s prostřeleným bokem? U stolku před kinokavárnou Saturn v Mnichově Hradišti sedí hubený mladík, odhadem váží 60 kilogramů a malé brýle mu dodávají vzhled školáka.

Ne, na vzhledu nám nezáleží, jen chceme vylíčit, že vypadá jako neviňátko a rozhodně ne jako gauner, kterého se bojí polovina obce Březina, jež leží nedaleko Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku. A nebo zdání klame?

Minulý týden jsme vás informovali o události, která se odehrála v Březině večer ze středy šestého na čtvrtek sedmého srpna. Podle místních lidí mladík, který požádal o utajení identity, ale jehož jméno redakce zná, v místním bytovém domě napadl svoji matku. Sousedé jej zpacifikovali a přivolali policii, protože to nebyl první jeho agresivní výpadek. Navztekaný muž pak popadl kuchyňský nůž a vyskočil přes zábradlí balkonu ven z bytu.

V obci ho zastavilo až několik policistů. Bohužel zásah neskončil šťastně. Mladík policisty neposlechl a údajně dál hrozil nožem. „Policista proto proti podezřelému zakročil střelnou zbraní,“ řekla Deníku mluvčí Inspekce ministerstva vnitra Martina Lídlová. Podle místních zřejmě policistovi nožem vyhrožoval, ten se bránil střelbou.

"Napočítal do osmi a vystřelil"

Postřelený muž to ale vidí jinak. „Policista mi řekl, že napočítá do deseti a pokud nepoložím nůž, tak vystřelí. Já jsem chtěl nůž odložit. Jenže on počítal jen do osmy a hned vypálil. Stál jsem tři metry od něho, nevím, jak došlo k názoru, že já jsem na něj chtěl zaútočit. Nevím, proč na mě střílel, když mají pralïzéry, pepřáky, nebo mohl použít varovný výstřel do vzduchu,“ popisuje mladík.

Jak to bylo ve skutečnosti, a jestli byl policista opravdu v ohrožení, ukáže vyšetřování inspekce. „My se k případu nebudeme podrobněji vyjadřovat,“ uvedla Lídlová. Postřelený muž každopádně na policistu trestní oznámení nepodá. „Ne, už to nechám v klidu,“ řekl.

Policista chtěl muže zřejmě střelit jen do ruky, aby pustil nůž, jenže kulka prostřelila nejen ruku, ale zavrtala se i do trupu. Proletěla bokem a vyletěla zády. Jako zázrakem mladíka nezabila. „Museli mě operovat kvůli střevům a ledvině, ale byl to čistý průstřel, uvnitř kulka nezůstala. Byla to obrovská razance střely, vždyť ten policajt byl tři metry blízko,“ ukazuje na dvě díry v boku a na zádech.

Přestože měl ještě ležet v nemocnici, i se stehy v břiše podepsal revers a z nemocnice odešel. Jeho stav je vážný, ale není v ohrožení života.

Hádku musela slyšet polovina obce

Mladík je policí vyšetřován za násilí v rodině. Podle svědků napadl v hádce svou matku, měl s ní praštit o zeď. On to však ostře odmítá. „Rozhodně jsem se jí ani nedotkl. Pouze jsme se opravdu zle slovně pohádali, byla to vášnivá hádka, kterou musela slyšet polovina obce. Úplně se mi udělalo rudo před očima, popadl mě hrozný vtek, tak jsme se hádali, jinak nic. Rodina, nebo sousedé na mě zavolali policii,“ popisuje.

Vyvrací i tvrzení svědků, že běhal po Březině a křičel, že chce vidět krev. To je podle něho lež, stejně jako domněnky, že byl pod vlivem drog. „Chtěl bych říci, že toho hrozně moc lituji. Nechtěl jsem. Ale rozhodně odmítám, že jsem byl zfetovaný, nebo že jsem křičel, že chci vidět krev. Z bytu jsem s nožem utekl, když přijela policie, nechtěl jsem, aby mě zatkli,“ řekl.

Sám ale nepopírá, že to není jeho první incident. Lidé v Březině se jej bojí. „Mám malé vnučky a bojím se, že jim ublíží, doufám, že se nevrátí,“ popsala místní obyvatelka, zdravotní sestra, která mu po střelbě poskytla první pomoc.

Pavel Svačina, Tomáš Ježek