Obrovská rozkrádačka náhradních dílů ve Škodě Auto dospěla po třech letech vyšetřování k soudu. Dvanáctičlenná skupina pachatelů, která podle zjištění kriminalistů ve velkém zásobovala černý trh odcizenými součástkami, měla ve středu poprvé stanout před trestním senátem Krajského soudu v Praze.

Jednání však soudkyně Alexandra Chrdleová o měsíc odročila ještě dříve, než vůbec mohla padnout jediná zmínka o Škodovce. Někteří z obžalovaných se totiž nedostavili.

Kdo nepřijde, může jít do cely

„To, co někteří v tuto chvíli zkusili ve vztahu k soudu, se nebude opakovat,“ varovala předsedkyně senátu Chrdleová k obhájce a ty z obžalovaných, kteří do jednací síně dorazili.

„Doklad o pracovní neschopnosti není omluvenkou k soudu – tou je pouze vyjádření ošetřujícího lékaře s výslovným uvedením, že účast dotyčného na hlavním líčení není pro zdravotní potíže možná,“ vysvětlovala přísně.

Pokud by prý někdo dobře míněnou domluvu nepochopil, je připravena ukládat pořádkové pokuty, případně rozhodovat o vzetí do vazby. Většina obžalovaných je totiž navzdory tomu, že jim hrozí až dvanáctileté tresty, stíhána na svobodě; s pouty na rukou přivedla eskorta pouze Jaroslava Rozmana mladšího (doplňující označení není samoúčelné – mezi obžalovanými je i totiž jeho stejnojmenný otec). Ten sedí ve vězení pro jinou trestnou činnost.

Někdo je nezvěstný, jiný nemocný

Ani za měsíc se ale zřejmě všech 12 obžalovaných v jednací síni nesejde. Milanu Bráškovi se totiž nepodařilo doručit předvolání – a kde se nyní zdržuje nemá ponětí ani jeho advokát. Naopak o Lubomíru Hakaľovi, o němž soud předpokládal, že je nyní na Slovensku (a také mu tam zasílal písemnosti), jeho právní zástupce zjistil, že pobývá na své mladoboleslavské adrese.

Ani on sice obhájci telefon nezvedl, při neohlášené návštěvě přímo v bytě si ale oba muži popovídali. Mimo jiné o tom, že obžalovaný trpící leukémií má nyní zcela jiné starosti než chodit k soudu: nastupuje právě do pražského Ústavu hematologie a krevní transfúze, kde prodělá v pořadí třetí chemoterapii…

Autodíly kradli rovnou po paletách

I v případě, že se na druhý pokus u soudu nesejdou všichni obžalovaní, by však 9. února již měla zaznít obžaloba. A podle zjištění Deníku to bude hotový román. Jedenácti mužům a jedné ženě, povětšinou bývalým zaměstnancům mladoboleslavské Škodovky, kladou vyšetřovatelé za vinu, že postupně nakradli autodíly za více než 80 milionů korun. Podle policejních zjištění při tom rozhodně netroškařili – díly nekradli po jednotlivých kusech, ale díky domluvě se službou na bráně je z automobilky vyváželi po celách paletách.

„Věci zabavené při domovních prohlídkách jsou v policejním skladu za Prahou – a je to skutečně neuvěřitelný pohled,“ řekl zpravodaji Deníku zdroj obeznámený s vyšetřováním. Úložiště v bývalém areálu Tuzexu prý vypadá jako přepychově zásobená fabrika. A rozhodně ne malá! Jen čelních skel na octavie se tam prý ocitlo na tři tisíce…

Obhájci chystají urputnou bitvu

Neznamená to ale, že jednání soudu rozplánované na osm dní by mělo být jednoduché a vše bude předem jasné. Obhájci se už totiž domlouvali, že nejlepší obranou je útok.

„Ty díly nikomu nechyběly, bezpečnostní kamery ve Škodovce nezaznamenaly, že by byly odváženy – a ve spise lze navíc najít důkazy o tom, že škodu vyčíslila automobilka až podle seznamu nalezených věcí, které jí dodala policie,“ naznačil Deníku jeden z advokátů, že se s kolegy chystají zpochybnit jak způsobenou škodu, tak i průběh policejního vyšetřování. „Nikomu nevznikla škoda, takže obžaloba je zbytečná,“ shrnul své stanovisko.