Vylupovali trezory trhavinami a ohrožovali tak životy a zdraví lidí. Dvěma pachatelům, třiačtyřicetiletému nebezpečnému recidivistovi z Prahy a jeho o tři roky staršímu kumpánovi z Plzně, kteří takto odcizili více než půl milionu korun, hrozí za krádeže, poškozování cizí věci a nedovolené ozbrojování až osm let za mřížemi.

Kriminalistům se je podařilo zadržet, obvinit a umístit do vazby. Teď v zamřížované cele čekají na soud. Vzhledem k tomu, že už byli několikrát odsouzeni pro majetkovou i násilnou trestnou činnost, dá se předpokládat potrestání na samé horní hranici trestní sazby.

„Lupiči se od loňského července do ledna tohoto roku stačili vloupat do osmi kanceláří a obchodů po celé republice. První případ vloupání do kanceláře prodejny byl zaznamenán ve Lnářích na Strakonicku. Zmizelo odsud drobné zboží a pracovníci prodejny nalezli poničený trezor, ze kterého se ztratily peníze,“ řekla včera Deníku mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Policisté zjistili, že k otevření trezoru pachatelé použili trhavinu. Následovala celá série až nápadně podobných vloupání. Například v Milíně na Příbramsku. Stejným způsobem – odpálením trhaviny – byl vyloupen i bankomat v Kasejovicích.

O tři měsíce později, na přelomu srpna a září loňského roku, nájezdy lupičů pokračovaly. Trezor jistého podniku v Luštěnicích na Mladoboleslavsku neušel jejich pozornosti dvakrát za sebou. Napoprvé se jim ho vykrást nepodařilo.

Podruhé už síle trhaviny neodolal. V řádění lupiči pokračovali na začátku prosince. „Tentokrát vzal za své podnikový trezor v obci Rpety na Berounsku,“ pokračovala Kopecká.

Peníze kriminálníkům došly v polovině ledna letošního roku, a tak se odhodlali ke dvěma dalším vloupáním: v Kasejovivích na Plzeňsku a v obci Stranný na Benešovsku.

„V té době jsme jim už byli na stopě,“ sdělil kriminalista Václav Staněk. Jedním dechem ale dodal, že objasnění celé série vloupání bylo velmi složité. „Zpočátku jsme neměli téměř žádné vodítko. Úspěšné vypátrání pachatelů považuji za veliký úspěch několika policejních útvarů.“

Třiačtyřicetiletý muž z Prahy má za sebou pestrou kriminální minulost. Propuštěn z vězení byl zhruba před patnácti měsíci. Loupit začal krátce poté.

„Při jeho zadržení jsme museli postupovat obezřetně. V minulosti se totiž zatčení bránil. Proti zasahujícím policistům použil dokonce ruční granát a střelné zbraně,“ prozradil kriminalista Marcel Šroub.

„U zatčení pachatelů asistovala středočeská zásahová jednotka. Neměli šanci se bránit. V jejich autě jsme našli stejnou trhavinu, kterou používali při vloupání,“ pochválil práci svých mužů středočeský policista Michal Mazánek.