Vloupání do rodinných domů – zvláště kolem Jesenice, Průhonic a na Říčansku – k nimž dochází především v podvečerních hodinách, jsou tak masivní a tíživé, že kvůli nim lidé mění své zvyky: nejen pořizují další kamery a alarmy, ale snaží se také s nájezdníky bojovat. Při odchodu z domu nezhasínají, aby to vypadalo, že stále někdo uvnitř, snaží se změnit svůj denní režim tak, aby skutečně pokud možno doma někdo byl, a lidé pozorně sledují okolí a vyměňují si se sousedy informace o tom, co se kde podezřelého šustne.

Označení domobrana se sice brání, ale skutečně se stává; že místní vyrazí i na hlídky do ulic; někde (což je případ Osnice) si dokonce zaplatili hlídkování bezpečnostní agentury. S žádostí o pomoc už se obyvatelé regionu také obrátili na policejního prezidenta Jana Švejdara, který středočeské policii zadal konkrétní úkoly z oblasti prevence i operativy – a chtějí psát také ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD).

Vloupaček v kraji kriminalisté skutečně evidují nejvíc v rámci územního odboru Praha-venkov: Jih (policejní členění regionu v okolí hlavního města se na rozdíl od jiných částí kraje nekryje s běžnými okresy). V pondělí to uvedl náměstek ředitele středočeské policie pro trestní řízení Jan Krejčí. Krádeže mají společné to, že jsou provedené velmi rychle, přičemž kořistí se stávají především peníze a šperky. Podobný také jižně od metropole bývá zločinecký rukopis při vloupání, přičemž ohroženější jsou domy v okolí lesa či neudržovaných pozemků zarostlých vysokou trávou. Škoda se zpravidla vyšplhá na desítky tisíc korun – a 200tisícovou hranici převýšila pouze v jediném případě. To už se ale jednalo o skutečně „velkou ránu“: více než pětimilionovou. Zloději zatím nikoho nezranili, konstatoval Krejčí.

Promluvit s veřejností přijeli také zástupci vedení územního odboru Praha-venkov: Jih Stanislav Vondrák a Miroslav Havránek i šéf týmu kriminalistů Lukáš Filip. Občanům policie radí, aby se zajímali o to, jak svůj dům, byt či objekt náležející k obydlí účinně zabezpečit. Doporučení lze najít například na stránkách www.stopvloupani.cz nebo v aplikaci „Zabezpečte se“, kterou si lze stáhnout do mobilu jak z Google Play, tak i z App Store. Dobré je také neprozrazovat nic zbytečně: informace o době, kdy jsou mimo domov, nezveřejňovat ani prostřednictvím sociálních sítí.

close Případy vloupání info Zdroj: Policie ČR zoom_in

Případy vloupání nahlášené na Praze-venkov: Jih

Jesenice 14
Průhonice 7
Sulice 6
Mirošovice 5
Psáry 5
Mukařov 4
Říčany 4
Senohraby 4
Strančice 4
Dobřejovice 2
Křenice 2
Kamenice 1
Kunice 1
Ohrobec 1
Okrouhlo 1
Svojetice 1
Velké Popovice 1

Zdroj: Policie ČR; přehled případů k 2. lednu

Jak snížit riziko vloupání do rodinných domů

- V případě zaznamenání pohybu cizích osob, vozidel nebo nestandardního jednání, neprodleně (opravdu hned!) kontaktovat policisty prostřednictvím linky 158
- Nesdělovat informace (ani prostřednictvím sociálních sítí) o své nepřítomnosti doma
- Alarmy a další bezpečnostní systémy, pokud jsou v domě, aktivovat i při odchodu jen na chvilku
- Předat policistům případné záznamy z kamerových systémů nebo i palubních kamer vozidel, kde mohou být zachyceny cizí osoby, případně automobily
- Pokud již k vloupání do domu dojde, je na místě:
+ nevstupovat dovnitř a okamžitě se spojit s policisty na tísňové lince 158;
+ před příjezdem policie nic neuklízet ani nemanipulovat s předměty v bytě či domě (z důvodu zajištění stop)

Zdroj: Policie ČR