"Zatím neznámým pachatelem byla odcizena z dodávkového vozidla přepravní společnosti," upřesnila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Připomněla, že místo krádeže si podezřelí nejprve zřejmě obhlíželi; zdálo by se tedy, že se rozhodli využít příležitosti, která se jim náhodně naskytla. "Poté se jeden z nich k dodávce vydal, a to v době, kdy doručovatel odešel s balíčkem pryč. Právě on pak s největší pravděpodobností peněženku z dodávky odcizil," konstatovala Schneeweissová. S tím, že nikdo další se v době krádeže u vozu neobjevil.

| Video: Youtube

Ke zmiňovanému případu z Mladé Boleslavi policisté zveřejnili kamerové záznamy a uvítají, když se jim ozve kdokoli, kdo dotyčné poznává, případně může k věci nabídnout jiné důležité informace. Volat je možné na linku 158 – nebo přímo kriminalistům z Mladé Boleslavi na čísla 735 785 751 nebo 974 877 522.

Případ krádeže peněz z auta rozhodně není ojedinělý, varuje Jakub Vinčálek z policejního prezidia. S tím, že takovýchto případů aut policisté v posledních měsících evidují desítky: oběti přišly o desítky až stovky tisíc korun; v jednom případě šlo o miliony. "Krádeží finančních hotovostí z vozidel se dopouštějí organizované skupiny zločinců ze zahraničí," uvedl Vinčálek. Pachatelé často mají technické vychytávky, které umožňují zablokovat dálkové zamykání; nemusí se tedy dovnitř dostávat násilím.

Zloději však neohrožují kurýry či pracovníci rozvážkových služeb. Pachatelé si dokážou vyčíhat i auto běžných motoristů, ve kterém lze očekávat peníze. "Vyhlíží oběti například před bankou a směnárnou. Poté je sledují a čekají na vhodnou chvíli, například odstavení vozidla u obchodu, na parkovišti nebo na čerpací stanici. Během tohoto odstavení poškodí pneumatiku," přiblížil policista jinou zlodějskou techniku. "Přijdete k vozidlu a pustíte se do výměny kola – a když máte hotovo, uložené věci jsou pryč," uvedl Vinčálek, který varuje, že od banky nebo směnárny k místu zastavení, kde pak propíchnou gumu, vydrží pachatelé oběť sledovat dlouhé desítky, ale i stovky kilometrů.

Co s tím? Po výběru peněz nebo jejich směně se vyplatí obezřetnost – tedy všímat si, zda kolem někdo neslídí. "Pokud došlo k defektu, vozidlo při výměně kola vždy zamkněte. Uzamčení auta fyzicky zkontrolujte. A rozhodně v něm nenechávejte žádné cennosti: auto není trezor," nabízí Vinčálek základní doporučení.