Jak moc je toto podvodné jednání rozšířeno, ukazují poznatky policistů z Brandýsa nad Labem. Jen během středy 19. ledna přijali oznámení od tří žen, seniorek ve věku 77, 82 a 84 let, na něž se kdosi obrátil právě s takovýmto vyprávěním. Upozornila na to policistka Lucie Nováková s tím, že všechny byly obezřetné: podvodníkům neuvěřily a o peníze se připravit nenechaly. Vylákat se ale od nich prozatím neznámý pachatel pokoušel nemalou částku, připomněla.

Varianty vnucované historky byly ve všech případech jako přes kopírák – přičemž tentokrát si volající v roli lékaře nevybral vnuky: hovořil o synech. A představované příběhy se podobaly jako vejce vejci: příbuzný zavinil těžkou nehodu, po níž skončil v nemocnici. Navíc způsobil vysokou škodu na jiném autě. Je prý ale možné dohodnout se na finančním vyrovnání bez vyrozumění policie – jen je třeba jednat rychle. A nikomu o tom neříkat – jde přece o to, aby se podařilo nehodu ututlat… „S touto legendou tentokrát podvodník neuspěl; obezřetné seniorky mu požadovanou finanční hotovost nevydaly a věc oznámily policistům,“ konstatovala Nováková.

Podpálení auta.
Pomůže záznam kamer na benzince objasnit podpálení auta?

Chytráci myslící jen na vlastní kapsu to ale jinde zkusí zas, varují policisté. Doporučují proto každý podobný telefonát ověřovat – a v případě zjištění, že jde o podvod, informovat policisty prostřednictvím linky 158. Prověření není složité: stačí zavolat příbuzným, jichž se má údajná událost týkat. Je také důležité pamatovat na zásadu: nikdy své peníze nesvěřovat neznámým osobám.

Upozorňuje na to i kampaň, v jejímž rámci uživatelům pevných telefonních linek, vybraných podle jmen, jež by mohla ukazovat na to, že se jedná o seniory, volá robot. Představí se jménem Policie ČR a přehraje varování hovořící o tom, že pokud se s požadavkem na peníze ozve prostřednictvím telefonu někdo, kdo se bude vydávat za příbuzného nebo údajně hovořit jeho jménem – třeba jako doktor nebo notář – je vždy třeba tuto informaci ověřit. A v případě podezření se obrátit na policii prostřednictvím linky 158.