„Během tohoto opatření zkontrolovali celkem pět ubytoven a 208 osob,“ upřesnila. S tím, že se zapojili i příslušníci cizinecké policie – a nechyběli ani policisté z Polska, kteří od začátku září mladoboleslavským kolegům pomáhají při kontaktu se svými krajany.

Kontroly na ubytovnách mají tradiční zaměření: policisté prověřují, zda se tam nenacházejí osoby figurující v celostátním pátrání – a také zda ubytovaným cizincům nechybí doklady opravňující je k pobytu na území České republiky. „Ani v jednom případě policisté u cizinců problém s doklady nebo s povolením k pobytu nezjistili,“ shrnula Schneeweissová výsledky.

Ilustrační foto
Za urážky provázené hrozbami může soud vyměřit až dva roky vězení

Jiné to však bylo v případě jejich zájmu o výskyt drog. „V jednom případě zajistili gram pervitinu a půl gramu marihuany – a jejich držitelům na místě udělili blokovou pokutu. V dalších dvou případech však policisté odhalili a následně zajistili více než 600 gramů marihuany,“ upozornila, že v tomto případě může držitel skončit až na rok ve vězení za přechovávání omamné a psychotropní látky.

V souvislosti s policejními kontrolami na ubytovnách Deník zaznamenal i výhrady hovořící o bezdůvodném šikanování části obyvatelstva. Zatímco na ubytovnách je obvyklou součástí života, že na dveře zabuší černé uniformy, které přišly nejen zkontrolovat doklady, ale i prověřit, co se uvnitř odehrává, přičemž takto postupují pokoj za pokojem, lidé žijící v běžných bytech nebo domech podobná bezpečnostní opatření neznají. Ať už bydlí ve svém jako vlastníci, jsou nájemníky nebo žijí v podnájmu. Tam na razii dojde až v případě konkrétního podezření.