Jak se Deníku podařilo zjistit, podezřelý muž byl ubytován v penzionu na Přerovsku. Tam si ho všiml náhodný svědek, který podezření, že potkal hledaného podvodníka, svědomitě oznámil policistům.

Kriminalisté v penzionu sice podvodníka už nezastihli, ale podařilo se jim ho vypátrat v baru v Luhačovicích. Tam ho také kolem desáté hodiny večerní zadrželi.

Jedná se o dvaačtyřicetiletého muže z Liberecka, na kterého byl už před několika lety vydán zatykač.

Policie muže hledala pro různé podvody. K těm dřívějším je nutno připočíst více než čtrnáct případů, kdy se vydával za doktora Tolnaye z Mladé Boleslavi.

Podvodník na různých místech republiky oslovoval právníky či podnikatele se smyšlenými historkami, že projíždí daným městem a ztratil taštičku s doklady a penězi, kterou údajně zapomněl na střeše auta.

V jiných verzích svoji vymyšlenou historku vyšperkoval a okořenil tím, že byl dokonce okraden.

V drtivé většině případů mu všichni uvěřili a půjčili mu různě vysoké částky, většinou kolem jednoho až dvou tisíc korun, aby měl, chudák, na cestu domů.

Falešný advokát slíbil, že peníze ihned po návratu domů, nejpozději do druhého dne, svým dobrodincům vrátí.

Oklamání podnikatelé i právníci většinou trpělivě čekali několik dní. Když peníze pořád nepřicházely, kontaktovali skutečného právníka, doktora Tolnaye z Mladé Boleslavi.

Mnozí z podvedených nechtěli uvěřit, že si od nich skutečně nic nepůjčil, nebo že v uvedených dnech na Moravě ani jinde nepobýval.

Falešný právník totiž vystupoval tak suverénně a věrohodně, že mu prakticky nešlo neuvěřit. Navíc zřejmě znal i lidi z okolí osob, za které se vydával.

Dlouhou dobu neměli policisté k dispozici podobu podvodníka, až v posledních týdnech se podařilo zajistit kamerový záznam z jedné firmy na Olomoucku.

Před několika dny pak policisté získali fotografii z firmy z Poděbradska. Tam podvodník navíc se svou historkou ani neuspěl a peníze nedostal.

„Je to pro mě dobrá zpráva a po roce a půl se mi ulevilo. Mě osobně dotyčný podvedl už v srpnu 2010," říká na informaci o dopadení podvodníka JUDr. Aleš Tolnay.

„Od října téhož roku mě opakovaně kontaktovali podvedení kolegové a také různí podnikatelé. Ty situace byly značně trapné, když jsem jim musel vysvětlovat, že skutečně šlo o podvodníka," dodává advokát, kterému od předloňského roku opakovaně volali podvedení lidé z nejrůznějších koutů republiky.

Dvaačtyřicetiletý muž z Liberecka má celkem bohatou „podvodnickou" minulost. Podle informací od policie byl již šestkrát trestán pro podvody a také maření výkonu úředního rozhodnutí.

Jednou byl potrestán vězením, v ostatních případech skončily jeho podvody podmínkou a obecně prospěšnými pracemi.

Právě proto, že si nepřebíral rozsudek o uložení trestu obecně prospěšných prací z roku 2009, vydal na něj soud v Olomouci zatykač.

„Podezřelý je nyní zadržen v Luhačovicích a čekáme na jeho výslech. Zda bude stíhán na svobodě nebo na něho bude uvalena vazba zatím nemůžu říct," uvedl pro Deník tiskový mluvčí policie v Mladé Boleslavi David Schön.

Od začátku týdne se na policisty obrátili další podvedení, a tak je možné, že čtrnáct případů nebude konečným číslem. Falešného advokáta soud v Olomouci nenechal na svobodě a putoval do vazby.