Strach teď vládne v bytovém domě v obci Březina nedaleko Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku. „Ať se už nevrací, nebo se neznám. To si tady nenecháme líbit. Kdyby ublížil mým vnučkám, tak uvidí,“ bojí se obyvatelka bytovky, kde nedávné drama začalo.

Řeč je o mladíkovi, který před pár dny v noci v březinské bytovce napadl svoji matku. „Praštil s ní o zeď. Běželi jsme jí na pomoc. Jeden z přítomných ho chytil do kravaty a já jsem ho profackovala. Musel snad být zfetovaný, nebo co,“ vypráví místní obyvatelka. Mezitím místní lidé přivolali na pomoc policii.
Nebyl to totiž první podobný incident. „Jsou tady s ním problémy. Už se to muselo vyřešit, bojíme se,“ vyprávějí místní lidé, proč musela přijet policie.
Mladý muž ale po chvíli v bytě popadl velký kuchyňský nůž, začal s ním šermovat a přes balkon z bytu vyskočil. Pak se rozběhl i s nožem po Březině a křičel, že chce vidět krev!

V tu chvíli do obce přijela policie včetně zásahové jednotky. „Ten kluk doběhl až k Jizeře – a sem si pro něho přišli policisté v kuklách. Pak ho vedli před sebou a on pořád křičel, že chce vidět krev. Myslím, že měl v ruce obrovský nůž, jeho čepel se leskla v odrazech světel aut,“ popisoval muž, který na druhém konci obce hrabal listí.

Smyslů zbavený rozzuřený muž šel celou dobu před kordonem policistů a došel až k bytovce, kde před chvílí napadl svou matku. Tady jej policie zřejmě obklíčila.

„Mluvili na něj a snažili se ho přesvědčit, aby se vzdal a odevzdal nůž. Jenže místo aby se vzdal, tak se dokonce pokusil nožem napadnout policistu. Ten se musel bránit a střelil ho,“ řekla Deníku svědkyně události. Je zdravotní sest〜rou, a tak mladíkovi na místě poskytla první pomoc.

Protože došlo ke střelbě ze strany policisty, převzala pří〜pad Inspekce ministra vnitra. „Ano, mohu potvrdit, že tento případ vyšetřujeme. Došlo zde k zásahu policisty střelnou zbraní proti pachateli. Bližší informace ale zatím sdělovat nebudeme,“ řekla mluvčí Inspekce ministra vnitra Martina Lídlová.
Podle našich informací byl muž převezen do jedné ze severočeských nemocnic. Policista jej střelil do břicha. V tuto chvíli je ale mimo ohrožení života.
Lidé v obci postřeleného mladíka dobře znají. „Bohužel jsou s ním údajně stále problémy. Pokud vím, byl také v pasťáku. Bojíme se, že zase někomu ublíží, nejspíš byl na drogách,“ shodují se.

Pavel Svačina, Tomáš Ježek

Jak na kauzu reaguje postřelený mladík? Odkaz na článek najdete vpravo ve sloupci "Související články"