Odvolací senát Vrchního soudu v Praze ve středu potvrdil dubnový verdikt středočeského krajského soudu. Nevyhověl návrhům státního zastupitelství požadujícím prodloužení pobytu za mřížemi věznice s ostrahou – nebo alespoň zákazu činnosti na sedm až osm let.

Vzduch do kanyly

Lenka W. byla odsouzena za to, že těžce nemocné seniorce, u níž už medicína vyčerpala všechny možnosti, jak pomoci, vpíchla vzduch do kanyly – a tím vpravila do krevního oběhu. Ještě ani ne 21letá ošetřovatelka tak měla učinit loni 16. března. Podle závěrů krajského soudu to nejspíš udělala ze soucitu; motivem zřejmě byla snaha ulevit ženě od bolesti. Ukončit utrpení jednou provždy.

Vpíchnutí vzduchu do žíly sice může přivodit smrt – podle znaleckých vyjádření šlo však v tomto případě pokus o nezpůsobilý: použitá pětikubíková injekční stříkačka měla příliš malý objem na to, aby takové množství vzduchu mohlo zdravotní stav ovlivnit. Jestliže pacientka následně zemřela, podle znalců podlehla svému onemocnění.

„Před vámi tu stojí obyčejná mladá holka; ne žádný psychopatický vrah,“ řekla soudu Lenka W. Odvolací senát požádala o shovívavost. Zdůraznila, že na smrti pacientky nenese vinu – a s jinými pokusy o vraždu se její čin nedá srovnávat. Připomněla, že za své jednání se cítí potrestána dvakrát. „Vzetím do vazby a ztrátou rodiny; především svého syna, kterého jsem neviděla 15 měsíců,“ prohlásila v jednací síni.

To následně připomněla i předsedkyně odvolacího senátu Pavla Augustinová, podle níž není důvod původně uložený trest měnit. „Je zcela přiměřený skutečnostem, které se odehrály, a také osobě obžalované, konstatovala soudkyně. Zmínila, co vedle faktu, že pokus o vraždu nebyl způsobilý způsobit smrt (což však obžalovaná netušila), dále soudy braly v potaz: motivaci soucitem, dobré pracovní hodnocení, příznivé předpoklady pro resocializaci, věk blízký věku mladistvého – a okrajově prý soud přihlédl i k neutěšeným rodinným vztahům.

Udání od expartnera

Policejní vyšetřování toho, co se v nemocnici odehrálo, před 15 měsíci odstartovalo oznámení bývalého přítele. Tomu se Lenka W. ve zprávě poslané na mobil svěřila, že pacientce vpíchla do kanyly vzduch, načež seniorka zemřela – a ona ji má asi na svědomí. „Omlouvám se, chtěla jsem jen pomoct,“ napsala tehdy expartnerovi.

Nabízela se různá vysvětlení, co se v nemocnici stalo. Ošetřovatelka mohla třeba pochybit, když se snažila pacientce propláchnout ucpanou kanylu, ačkoli k takové činnosti neměla oprávnění ani kvalifikaci (a navíc byla pod vlivem blíže neupřesněného počtu tablet lexaurinu, které si prý vzala). Sama se zprvu přiznávala ke snaze pomoci ukončit utrpení nevyléčitelně nemocné ženy. Před krajským soudem to však odvolala – s tím, že při původním výslechu podlehla nátlaku kriminalistů. Nově tvrdila, že si vše vymyslela; snad na expartnera chtěla zapůsobit, či spíše s ním mít společné "tajemství". Ve středu pak bez dalších podrobnosti naznačila, že se přece jen něčeho dopustila.