K útokům na železnici spáchaným v červnu a červenci 2017 u Bakova nad Jizerou a Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, u nichž se neumělými nápisy snažil vyvolat zdání, že jde o dílo islámských radikálů, se Balda přiznal. Vysvětloval, že tímto způsobem chtěl burcovat veřejnost a varovat před možnými nebezpečími, která si spojoval s muslimskou migrací.

Na různých místech středních Čech, Liberecka a v Praze také vylepoval a házel lidem do schránek letáky s údajnými hrozbami muslimských džihádistů.

U soudů vysvětloval, že aniž se s kýmkoli poradil nebo se někomu svěřil, k těmto činům se odhodlal pod vlivem zpráv z médií, debat s podobně smýšlejícími přáteli a četby jimi přeposílaných e-mailů – přičemž velký vliv prý mělo i to, že se mu opakovaně zdály děsivé sny o vlně migrantů valících se do naší země.

„Nechtěl jsem nikomu ublížit – jen vyvolat strach,“ zdůrazňoval senior, který také na protest proti migraci skládal angažované písně, jež i sám zpíval za doprovodu harmoniky. Zdůrazňoval, že nechtěl ani vyvolávat nenávist: jen otevírat lidem oči a varovat před nebezpečím. Poté, co o svém chování popřemýšlel ve vazební cele, uznával v jednání síni, že jeho počínání byla chyba.

Obhajoba se u vrchního soudu snažila prosadit změnu právní kvalifikace z teroristického útoku na jiný trestný čin – nejspíš na obecné ohrožení – avšak neúspěšně.