Informace se týkala skupiny Moldavanů, kteří si v České republice žijí na vysoké noze a užívají si ve čtyř a pětihvězdičkových hotelích; to vše jim umožňuje zapojení do nezákonné výroby tabákových výrobků, jež prý mají následně prodávány na území České republiky.

„V rámci šetření došlo k potvrzení této informace – a v průběhu prověřování bylo zjištěno, že se jedná o vysoce organizovanou skupinu osob s jasnou hierarchií, která působí na území více států Evropy,“ uvedla Kaňková.

Moldavané bez trvalé pobytu v Česku

Upřesnila, že skupinu řídili občané Moldávie, kteří u nás neměli trvalý pobyt. „Tyto osoby měly na starosti nákup komponentů pro nelegální výrobu cigaret i přepravu do výrobního areálu v obci Ralsko,“ uvedla mluvčí.

S dodatkem, že čeští celníci při rozkrývání této činnosti úzce spolupracovali nejen s moldavskými policisty, ale i s ukrajinskou pohraniční policií. „Bylo zjištěno, že obsluha výrobní linky jsou občané Ukrajiny,“ vysvětlila Kaňková.

Kompletní linka na výrobu cigaret

Když o prvním prosincovém pondělku přišel den zásahu, bylo zadrženo celkem pět Moldavanů. Čtyři z nich následně putovali do vazby. Po prohlídkách v několika objektech na území republiky pak bylo možno sčítat: našlo se celkem 180 palet s komponenty pro výrobu cigaret – a také odpad z výroby.

„Při prohlídce ve výrobní hale v Ralsku byla nalezena kompletní linka na výrobu cigaret, řezačka a drtička tabáku, komponenty na výrobu cigaret a celkem 8,55 milionu kusů cigaret, vypíchla Kaňková největší úlovek. Připomněla i značky, které nelegální kuřivo neslo: L&M červené a Richmond modré. Našla se rovněž vysoká suma v eurech, v přepočtu na české peníze převyšující devět milionů korun, a padělané rumunské osobní doklady využívané v rámci činnosti gangu.

„Škoda na spotřební dani způsobená uvedenou skupinou převyšuje částku 24 milionů korun,“ poznamenala Kaňková k dosavadním zjištěním.