Jednasedmdesátiletý senior, kterého eskorta přivedla z vazby, u soudu připustil, že původně chtěl burcovat veřejnost proti nebezpečí ze strany islámských radikálů – nyní však vidí věci jinak.

Přiznal, že předloni v létě – v červnu 2017 a následně ještě v červenci – pokácel na Mladoboleslavsku stromy na koleje tak, aby do nich narazily osobní vlaky. To se také skutečně stalo: nejprve poblíž jeho bydliště Bakova nad Jizerou (zde vlak vezl deset lidí) a posléze ještě u Bělé pod Bezdězem (devět osob). Naštěstí nikdo nepřišel k úrazu; hmotná škoda dosáhla 118 tisíc korun. Připravil navíc letáky, v nichž záměrně špatnou češtinou, aby se vydával za cizince, hrozil jménem muslimských džihádistů dalšími útoky.

U soudu zdůraznil, že ve skutečnosti nikomu ublížit nechtěl: šlo mu jen o vyvolání atmosféry odporu proti migrantům. V té době se o potřebě pomáhat uprchlíkům hovořilo s podstatně větší intenzitou než dnes (a toto téma se stalo i jedním z významných bodů předvolebních debat). On sám prý všechny migranty neodmítal – nicméně podle vlastních slov chtěl varovat před tím, že by i k nám mohlo dorazit řádění náboženských fanatiků zabíjejících při sebevražedných útocích nevinné lidi.

Obžalovaný vysvětlil, že k činu ho přivedla změť představ v hlavě: informace ze zpravodajství o dění ve Francii a v Německu (ale také o napětí kolem zařízení pro zajištění cizinců pro cizince právě nedaleko Bělé pod Bezdězem v Bělé-Jezové) se pomíchaly s tím, co viděl v divokých snech – a svou roli údajně sehrály i účinky léků na vysoký tlak.

Dnes hodnotí jako chybu, že se nesvěřil rodině. Očekává, že synové by mu mohli půjčit peníze na náhradu způsobených škod.