Jednasedmdesátiletý senior, kterého eskorta přivedla z vazby, u soudu připustil, že původně chtěl burcovat veřejnost proti nebezpečí ze strany islámských radikálů – nyní však vidí věci jinak.

Přiznal, že předloni v létě – v červnu 2017 a následně ještě v červenci – pokácel na Mladoboleslavsku stromy na koleje tak, aby do nich narazily osobní vlaky. To se také skutečně stalo: nejprve poblíž jeho bydliště Bakova nad Jizerou (zde vlak vezl deset lidí) a posléze ještě u Bělé pod Bezdězem (devět osob). Naštěstí nikdo nepřišel k úrazu; hmotná škoda dosáhla 118 tisíc korun. Připravil navíc letáky, v nichž záměrně špatnou češtinou, aby se vydával za cizince, hrozil jménem muslimských džihádistů dalšími útoky.

Ilustrační foto
Počet infekcí dýchacích cest výrazně roste

U soudu zdůraznil, že ve skutečnosti nikomu ublížit nechtěl: šlo mu jen o vyvolání atmosféry odporu proti migrantům. V té době se o potřebě pomáhat uprchlíkům hovořilo s podstatně větší intenzitou než dnes (a toto téma se stalo i jedním z významných bodů předvolebních debat). On sám prý všechny migranty neodmítal – nicméně podle vlastních slov chtěl varovat před tím, že by i k nám mohlo dorazit řádění náboženských fanatiků zabíjejících při sebevražedných útocích nevinné lidi.

Obžalovaný vysvětlil, že k činu ho přivedla změť představ v hlavě: informace ze zpravodajství o dění ve Francii a v Německu (ale také o napětí kolem zařízení pro zajištění cizinců pro cizince právě nedaleko Bělé pod Bezdězem v Bělé-Jezové) se pomíchaly s tím, co viděl v divokých snech – a svou roli údajně sehrály i účinky léků na vysoký tlak.

Dnes hodnotí jako chybu, že se nesvěřil rodině. Očekává, že synové by mu mohli půjčit peníze na náhradu způsobených škod.

Ilustrační foto.
Odstavený vlak neznámý sprejer počmáral po celé délce
Ilustrační foto
Aktuální údaj o Středočeších: jde už o 1 365 302 hlav!