Nejen nový typ koronaviru patří mezi epidemie, jež trápí současné zdravotnictví. Také další nemoci je obtížné zastavit, a to i přesto, že o nich lékařská věda ví docela dlouho.

Přinášíme přehled nákazy koronavirem v jednotlivých okresech v České republice.
Koronavirus v okresech: proklikejte si mapu, konečně existují data

Od začátku letošního roku podlehly v Nigérii již desítky lidí novému rozšíření krvácivé horečky Lassa, jež byla v lednu na opětovném výrazném vzestupu. Počty nakažených jdou do stovek. Téměř 90 procent nedávných případů se vyskytlo ve třech jižních nigerijských státech Edo, Ondo a Ebonyi, nová úmrtí se však objevila i na severu.

Podle mezinárodní zdravotnické organizace Lékaři bez hranic zabije tato choroba ročně pět tisíc lidí a ovlivňuje životy až 300 tisíc lidí v západní Africe. Přesto patří dodnes mezi málo prozkoumané nemoci, které se špatně diagnostikují a léčí. 

Problém trvající půl století

Lassa nese jméno podle stejnojmenného nigerijského města, kde byla v lednu 1969 poprvé identifikována. Tato virová krvácivá horečka je endemická v zemích západní Afriky, jako je už zmíněná Nigérie, Sierra Leone, Guinea, Libérie a Benin.

Navštívit pařížskou Eiffelovu věž bez všudypřítomných turistů? Za běžných okolností je to snem každého, kdo se do města lásky vydá. V době koronaviru však pohled na osamělou dominantu působí depresivně.
Třetina světa je kvůli koronaviru "pod zámkem". Karanténa přepisuje dějiny

"Horečku Lassa sice objevili v severní Nigérii už před půl stoletím, zdravotníci v západní Africe však i v současnosti potřebují vhodné vybavení a školení, aby byli schopni bezpečně pomoci pacientům různého věku, které tato nemoc postihla," uvedla lékařka Hilde De Clercková na vůbec první mezinárodní konferenci věnované horečce Lassa, která se konala v polovině ledna loňského roku v nigerijské Abudži.

Lassa je virová hemoragická horečka, která se na člověka přenáší kontaktem s nakaženými potkany či krysami. Může být přenosná také z člověka na člověka prostřednictvím tělních tekutin. Léčbu komplikuje skutečnost, že jen několik laboratoří na celém světě dokáže virus diagnostikovat, což často vede k tomu, že zdravotníci začnou s léčením příliš pozdě. Nemoc se totiž v počátcích projevuje podobně jako jiné choroby, například malárie.

Vakcína se začíná klinicky testovat

Podle serveru Science News považuje Světová zdravotnická organizace (WHO) vytvoření vakcíny proti horečce Lassa za vysoce prioritní záležitost.

Dosud bylo vyvinuto bezmála 30 vakcín, na lidech se však zatím začala testovat pouze jedna. Klinická studie zkoumající její bezpečnost a účinnost byla zahájena loni v květnu ve Spojených státech. Další studie by se měla ještě letos v březnu rozběhnout v Libérii, Nigérii a v Ghaně.

Přinášíme přehled nákazy koronavirem ve světě.
Mapa koronaviru: Situace ve světě přehledně a v číslech