Rakovina slinivky břišní (pankreatu) je nejvíce obávanou formu rakoviny. Její pozdní odhalení, které je pro nemoc typické, výrazně snižuje naději na přežití a je podle zdravezpravy.cz zodpovědné za zhruba 95% úmrtnost pacientů do pěti let od odhalení nádoru, čímž se nemoc řadí na čtvrtou příčku nejčastějších příčin úmrtí na nádorová onemocnění u nás. Této nemoci podlehli například Patrick Swayze, Steve Jobs, Vladimír Dlouhý, ale i další české a zahraniční osobnosti.

Příznaky nepodceňujte

Podle Masarykova onkologického ústavu (MOU) postihuje rakovina slinivky nejčastěji osoby, které mají v rodině výskyt nádorů slinivky břišní, kouří, mají cukrovku, trpí chronickým zánětem slinivky či jsou obézní.

Jakmile zaznamenáte některý z příznaků, které jsou pro onemocnění typické, neváhejte se obrátit na odborníky, navštívit ihned lékaře, či sjednat si komplexní preventivní onkologickou prohlídku na telefonním čísle na MOU +420 543 135 404, kde vás buď rovnou objednají, nebo vám poradí, jak postupovat dál.

Mezi nejčastější projevy patří především: bolesti v horní části břicha či v zádech, nepřiměřené hubnutí, žloutenka – zežloutnutí očního bělma, kůže a tmavá moč, celkové nechutenství, nevolnost a zvracení, mastná průjmovitá stolice, celková slabost.

Odhalit nemoc včas

Důležitost preventivních vyšetření a včasného odhalení nádorového bujení či drobných ložisek nádorových buněk si uvědomují i vědci, a proto neustále pracují na tom, jak nejrychleji a nejjednodušeji nemoc odhalit například i v domácích podmínkách krevním testem. Na vývoji a testování se podílí hned několik týmů z prestižních světových univerzit i lékařských center.

V současné době probíhá také pozorovací studie, které se účastní 8 000 lidí a jejíž odhadované datum dokončení je poslední den roku 2030 . Nezbývá než doufat, že se týmu výzkumníků podaří najít cestu, jak rakovinu slinivky včas odhalit. Buďme však realisté, a uznejme, že úspěchem bude, když se za tu dobu posunou alespoň o kousek kupředu.

| Video: Youtube

Pojďme se nyní společně podívat na známé osobnosti, kterým už výzkum bohužel nepomůže.

Luciano Pavarotti

V 71 letech odešel v roce 2007 na věčnost italský zpěvák přezdívaný „král vysokého C“ a jeden z nejlepších tenorů vůbec. Rok předtím podstoupil v New Yorku operaci, ale od té doby už nevystupoval a neobjevoval se na veřejnosti. Pro web today.com před svou smrtí uvedl: „Do svých 60 let jsem byl šťastný muž. Pak přišla tato rána a já platím trest za své bohatství a štěstí. Nacházím ale sílu ve svém dětství, které ač bylo chudé, bylo šťastné a na vše kolem se teď mohu dívat s klidem.“

Patrick Swayze

Patrick Swayze byl mnohem víc než jen představitelem tanečníka Johnyho v romantickém filmu Hříšný tanec či zemřelým Samem ve filmu Duch. Byl idolem tisíců žen, ale i přesto zůstal celý svůj život věrný milované manželce Lise Niemi, která stála vždy po jeho boku a neodešla ani ve chvíli, kdy mu bylo nejhůř. S rakovinou slinivky bojoval herec rok a snažil se myslet pozitivně.

„Jsem hrdý na to, co dělám. Jak si vypěstovat pozitivní přístup, i když všechny statistiky říkají, že jste měl být už dávno mrtvý? Jděte do práce,“ uvedl pro Chicago Tribune.

Ke konci života však zápasil s tím, co označoval jako „bezohledné zpravodajství“, kdy o sobě často četl, že je blízko smrti. Říkal, že cítil krutý emocionální útok na svou osobu ve chvíli, kdy naděje bylo to poslední, co ho drželo nad vodou.

| Video: Youtube

Steve Jobs close Steve Jobs bojoval s nemocí neobvykle dlouho. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Steve Jobs bojoval s nemocí neobvykle dlouho.

V roce 2003 diagnostikovali generálnímu řediteli společnosti Apple vzácný nádor, který sice začal bujet ve slinivce otce chytrých telefonů, ale o rakovinu slinivky úplně nešlo. Jednalo se o pankreatický neuroendokrinní nádor, což je velice vzácná a naprosto odlišná forma rakoviny, i když se slinivkou má co do činění.

S tímto onemocněním žil zakladatel Applu osm let, což se naprosto vymykalo statistikám. Mohl tomu přispět i fakt, že se léčil na prestižní klinice Stanford Cancer Center, na kterou dochází především zámožní jedinci.

Na smrtelné posteli zhodnotil svůj život následovně: „Skutečné vnitřní štěstí nepochází z hmotných věcí tohoto světa. Ať už letíte první třídou nebo ekonomickou třídou, pokud letadlo havaruje, spadnete s ním. Když teď ležím na posteli nemocný a vzpomínám na celý svůj život, uvědomuji si, že veškeré mé uznání a bohatství, které mám, postrádá smysl, když tu stojím tváří v tvář blížící se smrti,“ řekl pro eu.usatoday.com.

Mezi další známé osobnosti, které zemřeli na rakovinu slinivky, patří i Aretha Franklin, která nemoci podlehla v roce 2018 v 76 letech, Alan Rickman, kterého znali všichni především jako představitele profesora Snapea z Harryho Pottera a který odešel v 69 letech v roce 2018, nebo Johna Hurta, jenž si rovněž zahrál v Harry Potterovi a na rakovinu slinivky zemřel v roce 2017.

Vladimír Dlouhý

I u nás však máme mezi osobnostmi bohužel ty, kteří boj s nejsmrtelnější variantou rakoviny prohráli. Jedním z nich je herec Vladimír Dlouhý, který se do našich srdcí zapsal už v dětství rolí Petra v Arabele či v pohádce S čerty nejsou žerty. Už dříve přišel herec o polovinu žaludku kvůli zhoubnému nádoru, ale nemoc se později vrátila v mnohem horší formě.

Podle onlyu.cz měl herec od lékařů přísný zákaz pití alkoholu i kouření, ale on si z něho nic nedělal a alkoholu holdoval dál. Nejednou se stalo, že k lékařům přišel s alkoholovým dechem. Své smrti tak šel podle některých naproti. Na rakovinu slinivky zemřel v roce 2010, kdy jeho dvěma synům byly pouhé čtyři roky.

Pavel Dostál

V roce 2004 podstoupil ministr kultury Pavel Dostál operaci zhoubného nádoru slinivky břišní, ale o rok později nemoci v 62 letech podlehl. Následná léčba měla původně spočívat jen v krátké chemoterapii, ale stav ministra kultury, divadelníka a komentátora se zhoršoval, opakovaně se vracely horečky a zápaly plic. Rakovina bohužel metastázovala do jater a v červenci roku 2007 jeho život vyhasl. 

Bořek Šípek

V roce 2016 zemřel na rakovinu slinivky v nedožitých 66 letech i světoznámý architekt, výtvarník a designér Bořek Šípek. O tom, že trpí rakovinou slinivky a nádor již nelze odstranit, informoval veřejnost v roce 2015 a po celý rok s ní ze všech sil bojoval a nebál se s propadlými tvářemi a hlavou bez vlasů chodit mezi lidi. V počátcích onemocnění se pokoušel nemoc porazit s pomocí lékařů v Madridu.

„I tady máme skvělé odborníky na onkologii, ale tam mají navíc možnost klinických výzkumů. Byl jsem tam trochu za pokusného králíka. Já ale posloužil vědě a ona posloužila mě,“ uvedl Bořek Šípek v posledním rozhovoru pro ahaonline.cz.

Jiří Bartoška close Jiří Bartoška odhalil svou nemoc včas a je jedním z mála, kteří nemoc přežili. info Zdroj: Wikimedia Commons, David Sedlecký, CC BY-SA 4.0 zoom_in Jiří Bartoška odhalil svou nemoc včas a je jedním z mála, kteří nemoc přežili.

Podezření na rakovinu slinivky měl v roce 2014 i ředitel Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška. Mluvilo se tehdy o možnosti onemocnění slinivky břišní a atmosféra kolem zdravotního stavu herce byla napjatá. Diagnóza, kterou si následně vyslechl, zněla rakovina mízních uzlin, které před třemi lety podlehl i zpěvák Karel Gott.

Jiří Bartoška měl však štěstí v neštěstí, jelikož byl nádor náhodou odhalen, a navíc v ranném stádiu. Herec dle prozeny.cz podstoupil chemoterapii, ale nemoc porazil i díky svému přístupu. Jak jsme před časem v Deníku psali, k nemoci řekl: „On se z rakoviny dělá až moc velký strašák. Je to sice vážná nemoc, ale ne žádné mysterium. A čím víc na ni myslíte, tím hůř. Když se ji naopak snažíte ignorovat, může se urazit a jít pryč,“ řekl pro prozeny.blesk.cz herec.

Různým formám rakoviny ale podlehly i další naše významné osobnosti. Připomeňme si například Libuši Šafránkovou, která zemřela na rakovinu plic loni v létě, Vladimíra Čecha, kterému se v roce 2013 stal osudným Lynchův syndrom, Jiřího Pomeje, který v roce 2019 podlehl rakovině hrtanu, či Davida Stypku, který odešel ve stejném roce jako oblíbená představitelka Popelky z pohádky Tři oříšky pro Popelku. Nemoc se podařilo přemoci například Anně K či Anně Slováčkové.