Zaštipování okurek je technika, která může výrazně ovlivnit růst rostlin a kvalitu sklizně. Zahrnuje jak odstranění vrcholků, tak i postranních výhonů a listů.

„Týká se to salátovek a hadovek. Na hlavním stonku okurky se během kvetení zpravidla tvoří samčí květy. Naopak samičí květy vykvétají ve velkém množství na bočních výhonech. Hlavním úkolem zahradníků je tedy podpořit větvení,“ radí zkušený zahradník Petr Dvořák z Liberce.

Aby se tak stalo, je potřeba zastavit růst hlavního stonku. „Jinak se bude okurka vytahovat a bude vypadat jako koště,“ dodává pěstitel.

Samčí a samičí květy u okurek

„Zaštipování má příznivý vliv nejen na množství okurek, ale také na jejich chuť. Množství samčích výhonů přispívá k výskytu hořké chuti. Aby byla úroda nejen bohatá, ale i chutná, je třeba odstranit alespoň 80 procent samčích výhonů okurek,“ upozorňuje Petr Dvořák.

Samičí květ s malým plodem:

K rozlišení samčích a samičích květu si stačí zapamatovat jednoduchou pomůcku. Samčí květy se objevují na krátkých, tenkých stopkách. Samičí květy zase mají sice malý, ale nápadný okurkový vaječník.

Samčí květy také nejsou uspořádány jednotlivě, ale vyskytují se ve skupinách. Samičí květenství jsou naproti tomu zpravidla oddělená od sebe, nebo shromážděna ve skupinách maximálně dvou až tří květů.


Nahrává se anketa ...

Tvarování sazenic okurky

Dalším důvodem pro zaštipování je podle zahradníka správné tvarování rostliny.

„Pokud například pěstujete okurky ve skleníku, je důležité včas prořezat listy a stonky, aby výhony měly dostatek světla a vzduchu. Dávejte si ale pozor, abyste neřezali příliš, protože listy jsou pro okurky důležité,“ připomíná s úsměvem zahrádkář.

Podívejte se na názornou ukázku zaštipování:

| Video: Youtube

Větší a sladší plody

„Zaštipováním zkrátka podpoříte větvení okurek. Porostou tak lépe postranní výhonky, což vede k větší sklizni,“ shrnuje Petr Dvořák.

Odstranění přebytečných listů a výhonů zároveň zlepšuje cirkulaci vzduchu kolem rostliny. „To pomáhá předcházet plísňovým chorobám. Méně výhonů znamená lepší využití živin i vody, což vede ke zdravějším a plodnějším rostlinám. Za svou péči se vám odvděčí většími a sladšími plody,“ vyjmenovává zahrádkář další výhody.

Jak okurky správně zaštipovat

  • Vrchol rostliny: Když má rostlina 4 až 6 pravých listů, zaštípněte hlavní vrchol rostliny, a to těsně nad třetím nebo čtvrtým pravým listem. Tím podpoříte růst postranních výhonů.
  • Postranní výhony: Jakmile začnou růst postranní výhony, odstraňte výhony rostoucí dole. Vyšší postranní výhony můžete zaštipnout po 1-2 listech, aby se rostlina více rozvětvila.
  • Spodní listy: Průběžně odstraňujte staré, žluté nebo nemocné spodní listy pro zlepšení cirkulace vzduchu a přístupu světla.

Další skvělé rady a tipy pro vaši zahrádku najdete v nabídce článků níže: